24 травня – Європейський День парків (European Day of Parks)

Європейський День парків відзначають  у Європі від 1999 року за ініціативи Федерації ЄВРОПАРК (EUROPARC Federation). Це європейська організація, яка об’єднує природні території, що перебувають під охороною, у 36 європейських країнах. Ця дата була вибрана не випадково – саме 24 травня 1909 року в Швеції був створений перший з дев’яти Європейських національних парків.

Українї також є чим пишатися. Понад 50 національних парків із неймовірними краєвидами розташовані у різних куточках країни. Серед них Карпатський національний заповідник, Національний природний парк “Синевир”, Шацький національний природний парк, Азово-Сиваський та “Подільські Товтри” (Хмельницька обл.), “Сколівські Бескиди” (Львівська обл.), Ужанський національний  природний парк (Закарпаття), Дністровський каньойн, Галицький природний парк (Івано-Франківська обл.), Олешківські піски (Херсонська обл.) тощо.

Карпатський національний природний парк

 Дністровський каньйон

Шацькі озера

Британська газета The Guardian, спираючись на відгуки туристів, склала власний  рейтинг найпопулярніших національних парків Європи. Серед найулюбленіших були названі  Національний парк Дурмітор (Чорногорія).

1980 року Дурмітор знаходиться під охороною ЮНЕСКО та включений в список об’єктів всесвітньої спадщини під номером 100. Ландшафт парку утворився ще під час льодовикового періоду. Коли льоди розтанули, вони залишили після себе безліч прекрасних гір і озера з кришталево чистою водою. У парку  їх майже два десятка. У більшості озер вода настільки чиста, що її можна пити без найменшого ризику. Особливо красиві ті, що нібито загубилися високо в горах. Найбільш відвідуваним з озер парку Дурмітор вважають Чорне озеро. Найвища гора в парку – Боботов Кук, її висота становить 2522 м. До складу парку входять такі природні пам’ятки і території:

– високогірний масив Дурмітор;

– красивий каньйон річки Тара, другий у світі за величиною після Гранд Каньйону в США і, можливо, найкрасивіший;

– річки Сушиця і Драга;

– верхня частина плато Комарніца.

Також до Дурмітору входять міста Жабляк (відомий гірськолижний курорт), Мойковац, Плевля, Плужіне і Шавнік.

На території парку дуже різноманітна рослинність. Тут росте понад 1500 видів рослин: можна побачити не тільки звичні троянди, але й лілії або  орхідеї. Клімат тут не такий жаркий, як на узбережжі, навіть влітку часто йдуть дощі і буває прохолодно. Вражають і реліктові ліси.  Найвідоміші – сосновий ліс в Црна Подє і реліктовий ялицево-смерековий ліс у Млинського струмка.

Плітвіцькі озера в Хорватії

 

Парк розташований в гористій місцевості, найвища точка — гора Мала Капела (1280 м).  На території Національного парку Плітвіцькі озера займає 29482 га (19479 га за даними ЮНЕСКО), 16 великих і декілька менших карстових  каскадних озер з неймовірними відтінками води від  блакитного до смарагдового,140 дивовижних водоспадів, 20 печер і унікальний буковий і хвойний ліси, що збереглися з найдавніших часів і мають здатність відновлюватися. Тут чудово почуваються  ведмеді, вовки, багато видів рідкісних птахів та інші тварини. Сумарна різниця між рівнем верхнього та нижнього озер становить 133 метри. Найвище озеро каскаду живиться від двох невеликих річок Црна і Бієль.

Плітвіцькі озера — одне з небагатьох місць на нашій планеті, де щороку народжуються нові водоспади. Це пов’язано з вапняковим походженням місцевих гір. Листя і гілля, які падають з дерев у воду, швидко покриваються кальцефілами (так звані «крейдяні рослини»), які, відмираючи, кам’яніють і утворюють тверді відкладення, перекриваючи річки. Вода, поступово розмиваючи подібні «дамби», утворює нові водоспади.

Національний парк Натураль Сьеррас де Касорла (Іспанія)

Природний парк Касорла, Сегура и Лас-Більяс (Parque Natural de las Sierras de Cazorla, Segura y Las Billas), найчастіше називають просто — Касорла. Це найбільший заповідник Андалусії (площа 2143 кв.км) Це доволі великий простір сильно зруйнованих гір,  дивовижних скал, широких долин, десятки озер і казкових лісів, в яких повно муфлонів, ланів, маралів та диких кабанів.

Коментарі
Loading...