Арборист Володимир лікує київські дерева

Володимиру Ветроградському 29 років і він – арборист. Вже 15 років він лікує київські дерева, доглядає за приватними садами і займається декоративною стрижкою рослин, про це розповідає видання “Українська правда”.  

Арбористика (лат. Arbor – дерево) – комплекс заходів, спрямований на лікування дерев, видалення частин дерев, які постраждали від хвороб або з інших причин. Арбористика заснована на підйомі на дерево арбориста за допомогою альпіністського спорядження. Такий підхід дозволяє арбористу виконувати свою роботу на високих деревах і в тих місцях, де немає можливості виконати процедури лікування дерев за допомогою драбини, підйомника або інших пристосувань.(Вікіпедія)
фото Українська правда

Нещодавно він рятував від зрізу клен в Самосад і ясен біля кав’ярні First Point. Володимир розповідає, що народився в приватному будинку під Києвом.

“У нас був невеликий сад, і я з дитинства за ним доглядав, допомагав батькам. Це було базове садівництво. Без знань, але з великим інтересом в 11 я років почав підліковувати дерева на нашій ділянці. Потім закінчив КНУБА за фахом промислово-цивільне будівництво. У мене є ще дві професії: столяр-верстатник і технік-будівельник. Всі ці знання допомагають в арбористиці. Без основ теоретичної механіки та опору матеріалів практично неможливо лікувати дерева. На базовому рівні я знаю біологію і дендрології, що теж важливо. По суті, я самоучка: 30 % знань взяв з книг, а решта 70 % – з особистого досвіду, методом проб і помилок”, – розповідає Володимир.

фото Українська правда

В Україні немає школи Арбористики, а ось в Європі можна отримати сертифікат .
Арбористика – це догляд, обрізка, лікування, посадка та знесення дерев. У цій справі ти або робиш все на відмінно, або НЕ берешся взагалі. Як за кодексом лікаря: якщо взяв дерево як пацієнта, то веди його до кінця. В Європі годину роботи арбориста коштує $ 40-60. В Україні такі ціни для багатьох непідйомні. Дерева сильно відрізняються один від одного, а лікування – це нешвидко.

Володимир каже, що це непросте заняття, тому що ти не тільки садівник, але в якомусь сенсі ще і альпініст, адже дерева бувають високими. Обрізка дерева, розповідає він,  коштує від 350 грн. Лікування дерева – від 400 до 1500 грн. Якщо порожнина дерева велика, то вартість буде від 1200 грн. В кожного дерева є своя динаміка: взимку порожнина дерева звужується, влітку розширюється, ще може відбуватися так зване кручення стовбура. Щоб врятувати старе дерево, в порожнину вставляють синтетичний імплантат або протез, який зміцнює стовбур і допомагає витримувати навантаження.

 

Багато дерев гниють, тому що з них здирають кору, а на її місці з’являється рана. Вона може бути відкритою або прихованою – все як у людей. Якщо рану не обробити, в неї потрапляють грибки і мікроорганізми, що руйнують дерева зсередини. Це поширена проблема київських дерев. В основному дерева страждають від ураження листя, комах-шкідників на кшталт короїда або жука-вусаня і від стовбурових хвороб. Ще у дерев є і судинні хвороби  – бактеріальна водянка або рак.

Так, у дерев теж буває рак! Найбільша проблема в тому, що хвороби передаються від одних дерев до інших через інструменти комунальників. Вони не обробляють свої пилки після кожного дерева, тому з’являється вогнище зараження. Тут також працює лікарський принцип – всі інструменти повинні оброблятися після кожного пацієнта.

У містах Європи проблем з деревами теж є, але їх набагато менше. Муніципальні служби залучають арбористів, тих самих Tree Workers, які правильно доглядають за рослинами. В теорії лікується все, але не для всіх хвороб є ефективні препарати. Навіть за кордоном ще не все вивчили. Зараз я шукаю метод лікування бактеріального раку, який вбиває і молоді, і старі дерева.

Що не так з київськими деревами

Часто замість обрізки дерев комунальники спилюють їх під корінь. А якщо навіть і роблять санітарну обрізку, то залишають після неї необроблені пеньки, і дерева починають хворіти. Останнім часом почали обробляти, але все одно рідко.

На порятунок старого ясеня біля кав’ярні First Point я витратив кілька днів, перевіряв кожну ділянку дерева. Через місяць цей клен буде повністю здоровий, хоча його стовбур був вражений зсередини на 70%. Дерево хотіли просто спиляти під корінь. Добре, що в кав’ярні вчасно відреагували і зв’язалися зі мной.Недавно в одному з двориків на Подолі впала гілка американського клена і пошкодила дві машини. Дереву потрібна була санітарна обрізка. Поруч з ним стояв абсолютно здоровий клен і верба.

фото Українська правда

“Зеленбуд” приїхав і про всяк випадок спиляв всі ці дерева. Навіщо? Людина повинна розуміти, що дерево – це живий організм, а не просто об’єкт благоустрою, як це прописано в наших нормативах.
Ще один приклад – кілька років тому комунальники спиляли старі каштани на Хрещатику і висадили замість них нові. Насправді їх можна було вилікувати. Можна було обстежити стовбури і кореневі системи, а потім підлікувати. Ще їм потрібна структурна і правильна обрізка.

З деревами на Хрещатику взагалі глобальна проблема – там великий перегрів простору, земля зашита в асфальт, плюс велика засоленість ґрунту, а каштани цього не любят.Вообще майже в кожному другому київському дереві є проблема. Навіть молоді дерева на Майдані хворіють, тому що їх як слід не обрізали.

Часто краще врятувати одне велике дерево, ніж спиляти його, посадити нове і чекати 10 років, поки воно виросте – 95% дерев можна вилікувати.

Про ставлення до дерев

У якомусь сенсі я розмовляю  з деревами. Словами це важко описати, але це швидше відчуття. Коли працюєш, то зливаєшся з деревом, ніби душа з душею розмовляє. Дерево може тобі щось підказати. Це не вигадки езотериків, все це є насправді. Ти спілкуєшся з живим організмом. Він тобі підказує, які у нього проблеми. Коли ти йдеш до нього з добрими намірами, він відповідає добром і допомагає.

Раніше в коментарі “Хмарочос” співробітники “Київзеленбуду” розповідали, що зрізають дерева і роблять глибокий топінг [повний зріз на пеньки велика і маленькі гілки дерева – БЖ] через хворобу дерев.За іхніми словами, процедура не шкодить дереву.

Коментарі
Loading...