Акумуляторний Клондайк під питанням

ГПУ взялася за літієві ліцензії Кононенка

Після галасливого скандалу щодо незаконного отримання ліцензії на видобуток літію компанією «Петро-Консалтинг» справою зайнялася Генпрокуратура.

Як написав в своєму блозі на “Українській правді” народний депутат Олексій Рябчин (“Батьківщина”), Генеральна прокуратура зареєструвала кримінальне провадження щодо службових осіб Державної служби геології та надр та ТОВ “Петро-Консалтинг” за підозрою в замаху на привласнення корисних копалин у особливо великих розмірах.

За інформацією депутата, кримінальне провадження було відкрите 20 квітня за номером 42018000000000927. Щоправда, в судовому реєстрі інформація про цю справу відсутня.

За даними Рябчина, в березні «Петро-Консалтинг», з метою провадження планової діяльності розпочала обов’язкову процедуру оцінки впливу на довкілля.

Однак у квітні відбулося засідання громадської ради у Великоновосілківській райдержадміністрації, на якому діяльність “Петро-Консалтинг” щодо розробки літієвих родовищ не була підтримана.

Громадська рада направила листа до Міністерства екології з проханням надати роз’яснення щодо вибору ділянки для видобування літієвих руд, впливу на довкілля та здоров’я людей та провести громадські слухання з цих питань.

Мільярди на батареях

Найбільшими споживачами літію в світі є скляна та керамічна сфери – приблизно 31%. Виробництво акумуляторних батарей споживає 23% літію.

Директор інституту геології КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Михайлов розповів, що ресурси оксиду літію в Україні досягають 500 тис. тонн. Тонна літію коштує 20 тис. доларів. Тож вартість запасів цього металу в надрах України може становити 10 мільярдів доларів!

Не дивно, що ці поклади раптом зацікавили провладних олігархів, які  забажали скупити родовища літію за копійки.

За даними розслідування ЗМІ, компанія, пов’язана з оточенням нардепа від БПП Ігоря Кононенка та міністра енергетики Ігоря Насалика – “Петро-Консалтинг” – поза конкурсом отримала спецдозвіл на розробку 14 мільйонів тонн літієвої руди на Донбасі.

За даними телепрограми “Наші гроші”, “Петро-Консалтинг” змогла отримати дозвіл на видобуток поза конкурсом – завдяки так званій процедурі “апробації”. Нібито компанія провела процедуру переоцінки запасів, склавши нові документи, хоча родовище було відкрито ще в СРСР у 1982 році, після чого геологорозвідувальної активності на ньому не спостерігалося. Чиновники довгий час відмовлялися надавати журналістам інформацію про запаси родовища, посилаючись на заборону СБУ. Але пізніше Держгеонадра погодилося оприлюднити дані. Виявилося, що Шевченківське родовище має запаси в 14 млн тонн руди. Навіть,Отже якщо частка літію в руді матиме тільки 1%, то ринкова вартість родовища становитиме 2,5 мільярдів доларів! Таким чином, компанія придбала справжнє Ельдорадо всього за мільйон доларів (у вигляді викупу документації радянської доби) і без всяких конкурсів.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман звернувся до Генеральної прокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з проханням перевірити достовірність інформації щодо видачі Державною службою геології і надр ліцензій на розробку родовищ літію наближеним до влади особам без конкурсів і конкурентних принципів.

Коментарі
Loading...