Антарктида чекає: 26 українських науковців сьогодні рушають в експедицію на станцію “Академік Вернадський”

Сьогодні стартує 24-а антарктична експедиція на станцію “Академік Вернадський”.

Цієї ночі 26 науковців, їх ще називають “сезонниками”, вирушають на станцію. Серед них  4  жінки. І вперше за 20 років одна з них залишиться на станції  на цілий рік.

Антарктида цікава Україні не лише з наукової точки зору, нагадують науковці. Антарктида — це  10% земної поверхні. З ще нерозвіданими, але величезними запасами корисних копалин. За міжнародною угодою ніхто не має права вивозити їх звідти до 2048 року, про це розповідає ТСН.

Результат пошуку зображень за запитом "станція академік Вернадський"
фото Українські Новини

Мікробіолог Марія Павловська розповідає, як вона збирається у далеку далечінь.

Теплі речі, маленька відеокамера, книги. Усе наукове обладнання та реактиви уже кілька тижнів мандрують морем  на самісінький край Землі. Там, на антарктичній станції “Академік Вернадський” Марія вивчатиме, як бактерії та віруси впливають на процес цвітіння фітопланктону.  Простіше кажучи –  усе це про парникові гази.

Оксана Шевченко — свекруха Марії. А відсьогодні ще й  нянька п’ятирічної онучки. Марія їде на Вернадського і залишає не лише сім’ю, чоловіка, але  й свою донечку — на довгих два з половиною місяці.

“Я переживаю за свою дитину найбільше, Дзвіна буде переживати, а за саму подорож не переживаю”, – ділиться Марія.

Науковці мають здолати 15 тисяч кілометрів, аби ближче до Південного полюса  вивчати кліматичні зміни планети, а також досліджувати саму Антарктиду. І вперше за багато років на станцію знову повертаються жінки-науковці.

Плани станції Вернадський

“До 2048 року залишилося трохи більше 30 років, це небагато, а потім з великою ймовірністю буде знято заборону на видобуток корисних копалин Антарктики, і в цьому процесі опиняться ті країни, які утримують там наукові станції, здійснюють наукову діяльність. І тому невипадково половина нашої експедиції складає геологічний загін”, – пояснює керівник національного антарктичного центру Євген Дикий.

Окрім того Міністерство освіти та науки повідомило, що станцію модернізують – наприкінці січня вперше за останні 22 роки почнеться масштабна реконструкція. З’являться нові дизельні двигуни, які забезпечують енергетичну систему станції, встановлять новий опріснювач води, замінять систему опалення, переобладнають медичний кабінет, біологічну лабораторію, поремонтують паливний бак, та побудують паливний трубопровід, а крім всього бонусом полярники отримають кавоварку, про яку мріють вже давно. На модернізацію виділили 35 мільйонів гривень.

“Основні роботи на станції проводитимуть під час так званого сезону – коли триває антарктичне літо. Це найближчі два, два з половиною місяці. Тому разом з сезонною експедицією ми відправляємо на станцію інженерів. Розраховуємо, що повністю з ремонтом впораємося за 2 сезони, тобто цей і наступний рік”, – розповів Дикий.

Модернізація станції ВернадськогоАкаде́мік Верна́дський (до 1996 — Фараде́й) — єдина українська антарктична станція, розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Заснована у 1953 році як британська станція «Фарадей»; в лютому 1996 року була придбана Україною за символічну ціну в один фунт стерлінгів у Британії і була передана Англійським Антарктичним Товариством та перейменована на «Академік Вернадський» на честь видатного українського вченого академіка Володимира Івановича Вернадського, першого президента НАН України.

 

Коментарі
Loading...