Бананів не буде?

Вирощування та поставка бананів опинилась під загрозою небезпечної хвороби, що атакує плантації в  Австралії, Південно-Східній Азії, Африці та  Близькому Сході, повідомляє Ресурс  з посиланням наThe Guardian.

Британські вчені працюють над тим, щоб  підвищити стійкість бананів до хвороб та змін клімату. Інакше  улюблений екзот може стати недоступним або й зникнути зовсім.

Агнес Дзеньє 75 років, вона розповідає, що бананова інфекція зруйнувала цілі плантації, позбавила фермерів бізнесу та засобів виживання.

фото YouTube

Жінка мешкає в малавійському селі Канхомба, почала займатися банановим господарством у віці 18 років. Каже, бананова ферма свого часу дала можливість її батькам вивчити  та підняти на ноги дітей.

Але в 2010 році вона помітила, що щось не так. Деякі сорти в її саду давали дуже маленьке листя, і фрукти не дозрівали. На нижніх сторонах листя з’явилися  темно-зелені вкраплення, один за іншим різні види піддавалися атаці.

“Ми почали спалювання полів, щоб викорінити хворобу, але проблема збереглася. Дослідники сільського господарства сказали нам, що це небезпечна хвороба бананів, і нам потрібно було викорінити всі рослини і дати їм свіжі рослини”, – сказала вона.

Малаві є однією з 11 африканських країн, які постраждали від бананової  хвороби, яка знищила плантації по всій країні і змусила фермерів вийти з бізнесу, пише видання.

Експерти кажуть, небезпечний грибок  “фузаріозний увяд”  прийшов з Панами та ризикує розповсюдитись далі.

Tropic Biosciences, де працює 17 співробітників розробляє кавовий біб, без кофеїну, який успішно випробували на банановій клітині, яка може перетвотворитися на самостійну рослину.

фотоTatum Reid / Tropic Biosciences

Еяль Маорі, головний науковий співробітник, каже: “Це лише питання часу, коли фузаріозна хвороба розповсюдиться у центральній і південній Америці, тому є термінова необхідність розробити стійкий банан”.

Вчені кажуть, що є вже обнадійливі результати, а нове фінансування буде направлене на польові дослідження у Центральній Америці, Філіппінах, Турції.

фото RALIMANANA Одне з небагатьох дерев дикіх бананів, які залишися на Мадагаскарі

Вчені  також дуже сподівалися, що дикі сорти зможуть врятувати ситуацію із банановою хворобою, пише ВВС.

Але й дикі сорти самі опинилися на межі виживання.

Ці банани ростуть на краях лісів й через це є вразливими до суворих погодних умов, а також страждають від вирубування і пожеж.

Банани є клонами, тобто вони всі однакові. А це означає, що якщо хвороба вражає одну рослину, вона легко й швидко може перекинутися на всю популяцію.

Доктор Хелена Раліманана з Мадагаскарського центру збереження природи каже, що це – частина багатого рослинного спадку острова.

“Дуже важливо зберегти дикі банани, адже вони мають великі зерна, які можуть допомогти знайти ген для посилення культивованих бананів”, – пояснює вона.

Зерна мадагаскарських бананів містяться всередині фруктів, що робить їх неїстівними. Але завдяки схрещуванню можна отримати плоди, які будуть одночасно і смачними, і стійкими до хвороб.

Хвороба, від якої потерпає сорт “Кавендиш”, наразі поширилася в Азії, але якщо вона розповсюдиться і на обидві Америки, то це може знищити весь світовий врожай бананів.

Таке вже траплялося у ХХ ст. із сортом бананів Гро-Мішель (також відомий як Великий Майк).

Через проблеми з цими бананами у США навіть написали відому пісню “Так, у нас немає бананів” (Yes! We Have No Bananas), що, як вважається, була присвячена дефіциту бананів внаслідок поширення грибка панамської хвороби.

Згодом банани Гро-Мішель замінили на Кавендиш і майже перестали вирощувати.

Коментарі
Loading...