Бьордвотчинг набирає все більше популярності в світі

В Україну з закордону останні роки прийшло захоплення візуальним полюванням і чимдалі набирає популярності.  Одним з його видів є бьордвотчинг (birdwatching) — спостереження, фото- і відеофіксація життя різноманітних птахів у природних умовах.  Найдосвідченіші бьордвотчери “впольовують” найдивовижніші моменти життєдіяльності птахів, чим радо діляться у соцмережах. Всі деталі  вони занотовують до  спеціального щоденника, щоб мати найповнішу картину  щохвилинного життя та розмаїття пригод і звичок птаства, пише Ресурс.

Милые, смешные, фотографии птиц

Так, у США бьордвотчерів понад 40 мільйонів, а у більшості європейських країн за кількістю вони переважають мисливців і рибалок. Для збереження птаства і спостереження за ними було створено організацію BirdLife International. У 2001 році ця організація започаткувала перший світовий фестиваль птахів World Bird Festival, який тривав цілий місяць і включав сотні захоплюючих заходів та дійств у багатьох країнах світу. Фестиваль став наймасштабнішим святом, що присвячувався птахам.  В Україні такими акціями  опікується Українське товариство охорони птахів і не тільки.

Українські бьордвотчери також організовують змагання “Великий день -Україна -2019, який має прив’язку до сезону, а також спільноту у Facebook, де обмінюються спостереженнями, фото та інформацією про птахів.Щойно завершуються лютневі змагання, знавці орнітологічного туризму готуються до весняних, які стартуватимуть у квітні.

Світлина від Олега Присяжнюка.
Сойка/фото Олега Присяжнюка, спільнота Birdwatching Ukraine
фото Ігоря Червоненка/спільнота Birdwatching Ukraine

Особливо цікаві спостереження відбуваються у вітчизняних заповідниках. НПП “Тузлівські лимани”,  заповідники “Асканія-Нова”, Дунайський і Карпатський біосферні заповідники, Кінбурнська коса —  це не повний перелік тих дивовижних місць, де птахи почуваються затишно, де можна годинами спостерігати за їхніми цікавими звичками, особливо у розпал сезонної міграції пернатих.

Фото www.audubon.org

Фото www.audubon.org

 

Фото www.audubon.org

Милые, смешные, фотографии птиц

В заповіднику “Асканія-Нова”, наприклад, облаштували декілька років тому спеціальні наглядові двометрові платформи, з яких відкривається найкращий огляду степу. Адже, саме звідси можна побачити тисячі птах: зграї білолобих гусей, казарок, а також і рідкісних  дрохв, луней, орланів, соколів і червонокнижного беркута.

Засновником бьордвотчинга вважають Гілберта Уайта, якого англійці також вважать першим екологом країни, натуралістом, який все життя був священником. Ще наприкінці вісімнадцятого століття він написав книгу “Природна історія і старожитності Селборна”, де дуже детально й цікаво описав звички птахів. Але авторство терміна належить орнітологу Едмунду Селусу, який 1901 року назвав свою книгу “Спостереження птахів” ( “Bird Watching”). Разом з терміном прийшло і захоплення бьорддвотчінгом. І для задоволення цього бажання запрацювала індустрія відпочинку. Налагодилося виробництво потужних біноклів, почали розроблятися маршрути подорожей, видаватися спеціалізовані журнали, щоденники спостережень, польові визначники птахів. Класичним став опублікований в 1934 році в США польовий визначник птахів з малюнками художника-анімаліста Роджера Пітерсона. З тих пір подібні книги виходять в Америці і Європі величезними тиражами. Наприклад, «Польовий визначник птахів Північної Америки» Джона Данна і Джонотана Алдефера витримав шість видань.

Щоб стати бьордвотчером потрібно не тільки професійні оптичне і фотоприладдя. Головне — бути витривалим, уважним, готовим за будь-якої погоди терпляче, годинами чекати на ті дивовижні моменти, які сховані від людського ока. І, звісно, бути закоханим у природу.

Бьордвотчинг буває пізнавальним і спортивним. Наприклад, в Америці змагання бьордвотчерів іноді тривають протягом року, за який потрібно побачити якомога більше птахів, або спостереження  лише з однієї точки,  а є такі, що тривають лише 24 години, як на традиційному турнірі WorldSeries of Birding, який відбувається щороку в американському штаті Нью-Джерсі.

Этот снимок совы получил Гран При конкурса Audubon Photography Awards 2018 / Фото www.audubon.org
Це фото великої сірої сови отримало Гран Прі минулорічного конкурсу Audubon Photography Awards 2018, автор Стива Мэтьюза
Коментарі
Loading...