Через короїдів масштаби рубок в Білорусі збільшуються

Незважаючи на оптимістичні настрої на початку року,  білоруські лісівники все ж стурбовані: короїдів обставити складно. Масштаби рубок за дев’ять місяців цього року вже перевершили весь минулорічний обсяг. У той же час міжнародні експерти, в черговий раз побували у нас, підбадьорюють: мовляв, ми все робимо правильно, пише Ресурс з посиланням на видання Советская Белоруссия. Неспроста представники FAO ( Food and Agriculture Organization при ООН,) знову вибрали Мінськ майданчиком для другої наради мережі лісових інвазивних видів для Європи і Центральної Азії.

Серед питань – не тільки заселення лісів «приїжджими» шкідливими організмами, а й боротьба з короїдом. На думку експерта з питань лісового господарства FAO Широма Сатіапалів, робота в цій частині у нас добре організована і заслуговує на те, щоб стати прикладом для наслідування. Головне – не міняти курс, адже позитивний результат досягається тільки завдяки злагодженій і планомірної боротьби.

Вражені хворобою дерева підлягають обов’язковій вирубці Фото SB.BY

Коли чекати перепочинку?

Експерт Юрій Скрильник з України, яка теж страждає через нашестя короїдів,наводить суху світову статистику: «Подібні спалахи, як правило, тривають п’ять років, а потім йдуть на спад. Який у нас зараз рік за рахунком? Закінчується третій ». Які ж його проміжні підсумки на нашій території? За січень – вересень санітарні рубки провели на площі 141 тисяча гектарів. При цьому часто-полягло 7,4 мільйона кубів майже на 30 тисячах гектарів. Для порівняння: в минулому році апетити жука були все-таки скромніше. Санітарні рубки тоді пройшли на 130 тисячах гектарів. 25 тисяч гектарів з них полягло суціль. Під пилку завчасно пішло близько 6 мільйонів кубометрів деревини.

Дивлячись на такі масштаби, в Мінлісгоспі все ж скорегували прогнози. Тепер очікується, що в наступному році динаміка всихання піде на спад. Перевірено: рубки і спалювання гілок восени і взимку дозволяють по максимуму мінімізувати чисельність жука. Звичайно, останнє слово за погодою. Так, сприятливою є зараз холодна погода, вологі і помірно теплі весна і літо.

Тим часом зі свого боку підставити плече практикам намагаються і вчені. Вони займаються створенням нового виду сосни, який буде вже на генному рівні досить стійким до шкідників за рахунок здатності виділяти більше смоли. За словами директора Інституту лісу Національної академії наук Олександра Ковалевич, робота має бути велика, адже справа ця не одного року.

Постає й питання виділення нашій країні і Україні міжнародної технічної допомоги для боротьби з всихання сосняків. Лісові відомства подавали заявку на загальний проект, адже жук кордонів не знає. В результаті у нас повинна з’явитися система епіднагляду для підтримки динаміки популяції шкідника, раннього виявлення потенційних спалахів, оперативного реагування на атаки. Міжнародні експерти пропонують зробити ставку не тільки на боротьбу з короїдом, а й на підвищення стійкості лісів до екстремальних ситуацій. А заодно – на зниження втрат з точки зору екології і економіки. Втім, поки запропонована програма роботи та розмір суми на допомогу попередні, тому деталі програми обіцяють розкрити трохи пізніше, після затвердження усіма сторонами. Але відомо, що проект пропонується запустити з грудня цього року. Займе він півтора року.

Що цікаво, взаємодія з FAO, здається, принесла нам ще один проект. Зараз якраз готують заявку. Йдеться про лісовпорядкування, а саме про підвищення якості проведення лісовпорядкувальних робіт і оцінки ресурсів. У діючу систему хочуть додати ряд додаткових критеріїв, взятих з міжнародної практики. Наприклад, в Чехії під час інвентаризації не тільки оцінюють запаси майбутніх лісів, а й дивляться на потенційну сировину – скажімо, на кущі та дерева на інших землях. В результаті точність інвентаризації там приблизно на третину вище. За словами начальника управління лісового господарства Мінлісгоспу Миколи Юревича, протягом найближчих чотирьох-п’яти місяців нашим і міжнародним експертам належить попрацювати. Треба ще раз окинути поглядом наявну методику, доповнити її кращими іноземними практиками, вибрати ділянки для її обкатки, щоб на початку наступного року отримати пропозиції з удосконалення програми для більш оперативної та точної оцінки лісового ресурсу в масштабах країни.

Джерело: газета Советская Белоруссия

Коментарі
Loading...