31 жовтня в світі відзначають Міжнародний день Чорного моря. Сьогодні до екологічного стану цього цінного і багатого водного ресурсу прикута вся увага науковців, про це пише Ресурс.

Пестициди, промислова хімія та продукти її розпаду, водовідштовхувальні речовини з одягу, фармацевтичні препарати (наприклад, парацетамол; аденоцін – проти аритмії, і телмісартан – проти гіпертонії), пластик, целофан, ртуть і діоксин – це результати червневого спільного міжнародного екологічного дослідження вод Чорного моря EMBLAS . Проект профінансований Європейським союзом і Програмою розвитку ООН.
Науковець Одеської філії Інституту біології південних морів НАН України Сергій Дятлов каже, що мешканці Чорного моря гинуть від токсинів, які виділяє пластик. У морі його також безліч, солона вода розчиняє його на мікрочастинки і він легко потрапляє з водою до шлунку риб і птахів.
Вчених також непокоїть ситуація з інвазивними видами морської флори і фауни. На сьогоднішній день в Чорному морі зареєстровано 365 видів чужорідних організмів від одноклітинних водоростей діаметром 2мкм до кита – смугача малого десятиметрової довжини.
У чорноморських водах з’явився ще один “гість” – бура водоростіь Halosiphon (Chorda) tomentosus, що в перекладі з латинського означає «волохата струна» і відповідає її зовнішньому вигляду. Чим менше інвазивних видів і більше аборигенних, кажуть науковці, тим більш стійкою
і здоровою є екосистема.
Обнадійливі дослідження
Під час досліджень вчені зраділи унікальному “вилову” – рідкісному морському організму – шипастій морській рибі-голці (Syngnathus schmidti). Цей вид ще називають пелагічною
морською голкою, голкою чорноморською. Характерною особливістю виду є наявність
шипів на тілі. Вона виглядає як зеленувато-коричнювата голка довжиною до 11 см з величезними очима, які займають 80% голови. Цей вид на даний час є вкрай мало дослідженим.
Також,вчені зазначили, що в Чорному морі мешкають три види китоподібних: дельфін білобокий або звичайний дельфін, чорноморська афаліна та чорноморська морська свиня, або фоцена звичайна. Всіх їх вважають ендемічними (місцевими) підвидами, що живуть тільки тут, у цьому географічному регіоні і не зустрічаються більше ніде в світі.
Зазвичай,кажуть вчені, дельфіни тримаються своїх: звичайні дельфіни із звичайними дельфінами, морські свині із морськими свинями тощо. Тому вчені з великим здивуванням виявили у відкритих водах південно-східної частини Чорного моря спільну групу звичайних дельфінів та молодої особини морської свині.

Відомою особливістю Чорного моря є те, що на глибині понад 150—200 м шари води насичені сірководнем (H2S), через це будь-яке життя там відсутнє. Останні цьогорічні дослідження виявили, що це не зовсім так. Так, вперше в Чорному морі були знайдені унікальні мікроби із групи Lokiarchaeot.
Це означає, що безкиснева зона Чорного моря – не «мертва пустеля», а свого роду «квітучий сад», щоправда більш схожий на біосфери інших планет, позбавлених кисню,або на молоду Землю два – три мільярди років тому, до появи фотосинтезуючих рослин. Це свого роду «наочний посібник з астробіології» або ж «машина часу розміром» – мрія дослідників! А з практичної точки зору безкиснева зона виявилась важливим компонентом екосистеми моря, яка з одного боку «конкурує» з поверхневими водами, і тому її поширення вгору до поверхні вкрай небезпечне, але водночас забезпечує розклад будь-якої органіки, що потрапляє з поверхні на дно,і тим самим не дозволяє морю перетворитись на «склад органічних відходів та забрудників».
Зараз міжнародні експерти з програми EMBLAS працюють над варіантами очищення Чорного моря, і перше, що вони пропонують українцям – відмовитися від миючих засобів з фосфатами і заборонити продаж поліетиленових пакетів.