Чим глибше в український ліс, тим товстіші британці

Україна, контрабанда, деревина, схеми, корупція. Ми вже звикли – який сектор економіки не візьми, кругом самі шахраї, все незаконно, неправильно, не так…  Так ми себе презентуємо, так дозволяємо собі й іншим говорити про країну –  так нас сприймають у світі, пише Ресурс. 

З огляду на небезпечні події в країні, які розгортаються від 25 листопада, останній  нахабний і цинічний випад агресії з боку Росії,  цирк і незрозуміла торгівля, яку влаштували майбутні претенденти у президенти України у ВРУ під час голосування щодо введення воєнного стану в країні, хижий блиск в очах та крики депутатів, для яких головним  вчора стало  не питання незалежності і цілісності країни, а дата старту гонитви за владними кріслами, стало остаточно зрозумілим чому нас так сприймають у світі,  хто і якими методами нині створює саме такий образ країні. Запам’яйтаймо ці дні та поведінку тих, для кого Україна – це лише  вибори і ті вигоди, які вони несуть.

Так, країну рвуть  і грабують роками і зовнішні, і  внутрішні вороги. Що роблять з цим в інших країнах? Так, борються з корупціює, злоякісними соціальними явищами, при цьому не  паплюжать честі і гідності країни і людей, які  живуть і працюють в ній. Що роблять в нас?  Візьмемо, хоча б за приклад,  проблеми лісової чи будь-якої іншої важливої  галузі. Чи насправді ми такі невігласи, нездари, йолопи, щоб власними  силами у своїй країні не змогти визначити,  як вийти з кризи, підняти будь-яку галузь на  конкурентоспроможний рівень,  створити нові підприємства і робочі місця, зробивши її економічно вигідною і успішною. Звісно – ні. Проте, комусь вигідно  нав’язувати  ярлики, робити з українців невдах і крадіїв, вдаючи з себе  за іхніми спинами великих патріотів?   Поза сумнівом, мабуть, саме  “безкорисна турбота” про лісову галузь  спонукала обранців звертатися до невідомих британських організацій, щоб вони всього за декілька місяців

фото Galka.if.ua

розібралися у всіх проблемах  лісового господарства країни, дали відповідь на всі питання, а головне оцінку всім, причетним до цієї галузі – контрабандисти і злодії.

Звернімося ще раз до звіту. Британська неурядова організація “Earthsight” опублікувала дані, начебто  Україна незаконно експортує до країн Євросоюзу деревину орієнтовно на 400 мільйонів (!) доларів щороку. Цю непідтверджену цифру просто “на віру” підхопили засоби масової інформації та деякі політики.  Це ще раз демонструє небажання  розбиратися  в проблемі і стадний інстинкт багатьох ЗМІ до сенсаційних заголовків. Не звіт, а знахідка. Тут і  обурливі заголовки, і серйозні звинувачення, які миттєво забезпечують безліч переглядів у соцмережах. А для політиків – готові гасла, з якими зручно йти до народу, викрикуючи їх в гучномовці, при цьому, пікетуючи, наприклад, центральний офіс Держлісагентства, або ж, навіть, будівлю уряду.

Картинки по запросу пікети держлісагентства
фото qha.com.ua
фото Волинське Агентство Розслідувань

«Ні вирубуванню українських лісів» або «Руки геть від Карпат» – гасла подібні до цих здаються, на перший погляд, більш переконливими, ніж обґрунтовані пояснення науковців щодо проблем лісів, їхнього стану, щодо кліматичних змін, які впливають на екосистеми,  щодо фахового пояснення, навіщо в світі ліс потрібно рубати. Грамотні рубки йдуть на користь самому лісу, бережуть його від захаращення, дають змогу планово насаджувати молодняк, відновлювати екосистеми, зберігати рідкісні породи. До того ж, у галузі працюють приблизно 70 тисяч українців, і це 400 державних компаній, які наповнюють, передусім, місцеві бюджети. У деяких районах це бюджетоутворюючі організації.

В усьому світі лісове господарство – це прибутковий бізнес. Рубаючи ліс, підприємці стежать за його відновленням, адже це вигідно економічно й корисно для довкілля. Хіба можливо уявити побут без виробів з деревини? Меблі, посуд, вікна, двері, будинки тощо. Ліс відновлюють, насаджують, рубають і знову насаджують. Увесь цивілізований, зокрема, в економічному розумінні, світ  робить так, щоб мати можливість дихати на повні легені і в екологічному, і фінансовому сенсі.

 

Картинки по запросу деревообробні комбінати

ТОВ
фото Українська правда
Картинки по запросу меблева промисловість
фото Національний Промисловий Портал

Похожее изображениеАле повернімося до звіту “Earthsight”. Ця компанія репрезентує себе, як невеличка, неурядова, некомерційна, неприбуткова організація. Її представники їздять світом в пошуках регіонів і тих, хто рубає ліс. А потім, після публікацій у  пресі, починають давати поради на кшталт “хто винен і що робити”. Якщо спростити британський звіт щодо лісів України до кількох тез, то матимемо висновок: Україна незаконно експортує кругляк на шалені суми. «Британці» звинувачують у цьому державні лісові господарства, які нібито продають до Європи ділову деревину під виглядом дров.

Втім, не врахували автори цього проекту, що в Україні вже сформувався той прошарок громадян, який не сприймають за чисту монету все, що їм підсунуть з-за кордону. Та все ж, у певному сенсі, це дослідження досягло мети. Українці були змушені знову виправдовуватися. Навіть провели в парламенті круглий стіл щодо обговорення цієї проблеми. Головувала на початку цієї події пані Ганна Гопко, керівниця Комітету Верховної Ради в закордонних справах. Пані Ганна свого часу працювала журналісткою. І, як сама стверджує, тема лісу їй дуже близька. Вона навіть робила цикл 15-хвилинних програм про українські ліси. Та в журналістів часто відбувається підміна понять. Опрацьовуючи якусь тему роками, навіть глибоко занурюючись у вивчення проблеми, ми помилково починаємо вважати себе мало не фахівцями в цій сфері, перетворюючись, насправді, на дилетантів широкого профілю, забуваючи, що наша професія – журналістика, а не, скажімо, лісозаготівля. Тож і цього разу пані Гопко ознайомилася зі звітом “Earthsight”, відчула себе фахівцем в лісовій галузі, згадавши журналістський досвід, взялася піднімати цю тему.

Ганна Гопко, Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах:

«Не реформованість усієї лісової галузі й торгівлі деревиною є причиною корупції, описаної в дослідженні британської організації Earthsight. Компанії та мільярдери Європейського союзу не можуть впоратися з проблемами українських лісів. “Earthsight “досліджувала нелегальну лісозаготівлю та корупцію в деревообробній галузі України. А також зв’язки з закордонними ринками. І зазначила, що українські ліси під загрозою знищення. Їхньому існуванню загрожують незаконні рубки, незаконний експорт деревини, корупція, у якій часто задіяні правоохоронні органи. У 2017 році ЄС закупив української деревини на 1 мільярд євро. Earthsight каже, що 40 відсотків цього має корупційну складову. Задіяні в цьому не лише українські структури, а й великі європейські деревообробні компанії».

Картинки по запросу молодий ліс
фото Лісівник

Отже, європейські мільярдери не можуть впоратися з українською нелегальною деревиною, каже Ганна Гопко. 40% деревини, за її твердженням, сформованим іноземним звітом, має корупційну складову. Тож варто розібратися, чия інформація так вплинула на політика, що вона готова посипати голову попелом. Краще за інших про “Earthsight” розкаже представник цієї організації.

Сем Лоусон, представник компанії Earthsight. Велика Британія:

«Про нас багато чуток. Ми неприбуткова, неурядова організація. У нас є директор і невеликий персонал. Ми зосереджуємося на тому, яку роль відіграють споживчі ринки у Європі на те, що відбувається у деревообробній промисловості. Ми слідкуємо за закупівлею деревини, й ми публікуємо звіти. Нещодавно опублікували звіти по Індонезії, Парагваю, Україні. На прикладі України ми показали, як не працює європейське законодавство щодо справедливої торгівлі деревиною. Наша аудиторія – це уряд ЄС. У 2013 році була ухвалена директива, яка забороняє імпорт до ЄС деревини з нелегальних джерел. Компанії мають демонструвати мінімальний ризик потрапляння до ЄС нелегальної деревини. І вони це мають робити, коли привозять деревину з України. І були кілька прецедентів у ЄС, коли, у випадку корупції в Данії триває навіть спеціальне розслідування.

Ми дивилися на вирубку, на, так звані, санітарні вирубки, на те, що нам повідомляли відомства, ми дивилися на розслідування, виконані українськими прокурорами, піднімали звіти українських експертів, ми проводили інтерв’ю з керівниками галузі, правоохоронцями, журналістами. Ми побачили, що це проблема, що зростає, це проблема експорту кругляку. І, на жаль, це навіть не таємниця, й до цього причетні високі посадовці. Навіть сертифікація й законодавство не перешкоджають цьому нелегальному експорту.

Незаконні вирубки відбуваються через санітарні вирубки, через розміри тих ділянок, які можуть бути вирубані. Це показує, що санітарна вирубка – це проблема, яка й досі не вирішена в Україні. Євросоюз продовжує імпортувати деревину, але не дуже багато приділяє уваги класифікації, митним кодам, тому що вони не ті самі, що у ЄС та Україні. Проблема в тому, що українська митна служба використовує різні стандарти для визначення деревини. Наша класифікація така – усе, що використовується не так, як пальне – воно не повинно бути експортовано.

Наші рекомендації для України фокусуються на європейських урядах та європейських покупцях. Дуже багато зацікавлених сторін, щоби ми надрукували своє дослідження. Ми з радістю це зробимо. Пропонуємо:

1.Покращення контролю та виконання

2.Радикальна прозорість

Потрібно забрати функції контролю в тих агенцій, які проводять вирубки й передати іншим. Такі функції повинна отримати нова лісова поліція, або нові лісові інспектори.
Було запропоновано створити новий підрозділ у міністерстві екології. Ми підтримуємо, що б дії цього підрозділу поширювалися й на продаж лісовини. Щоби були незалежні інспектори з прокурорськими функціями. Саме тому ми говоримо про радикальну прозорість. Ми сподіваємося, що все це буде виконано впродовж півроку року.
Для цього потрібна політична воля прем’єр-міністра, фінансова технічна допомога від Євросоюзу. Ми готові зв’язувати вас із ЄС, щоби він робив усе щоби допомогти Україні».

Ось така думка, але про все по черзі. Сем Лоусон каже про кількість чуток, якими оповита його організація. Вже виникає питання щодо авторитетності проведених нею досліджень. Менше з тим, але хто ті високопосадовці, фахівці, журналісти, з якими спілкувалися дослідники – залишилося загадкою. Англійці нарахували в Україні 12 тисяч нелегальних пилорам. Їх в нас стільки немає. Не те що нелегальних. “Earthsight” готова зв’язувати нас із ЄС, аби той надав технічну допомогу. Зауважимо ще раз – Велика Британія не є членом Євросоюзу – тож ця допомога Україні аж ніяк не позначиться на вмісті їхнього гаманця. І насамкінець, поради щодо покращення контролю та виконання й радикальна прозорість. Залишається лише радикально погодитися з такими порадами.

фото УкрНДІгірліс

Щодо звинувачень у незаконному експорті. У 2016 році було декілька випадків зупинки вагонів підприємств Держлісагентства з деревиною на кордоні. Жоден випадок експорту ділової деревини під виглядом дров цими підприємствами не підтвердився. Всі судові справи підприємства Держлісагентства виграли. Однак, вони зазнали чималих фінансових збитків, а це означає, що від цих втрат постраждала Україна.

Довжина дров’яної деревини сьогодні є основною причиною перекваліфікації дров на ділову деревину після перетину кордону. Держлісагентство заборонило галузевим лісогосподарським підприємствам експортувати дрова понад два метри завдовжки, крім того, від липня відомство взагалі нічого не експортує. Та, щоб  знати це потрібно, бодай, поцікавитися  роботою, дослідженнями, досягненнями  і планами державного лісового господарства. Зрозуміло,  що не це було головною метою звіту.

Похожее изображение
фото 0552.ua

Щодо дотримання директиви ЄС 995/2010. Найпростішим є спростування закиду щодо недостатньо жорсткого контролю дотримання директиви ЄС 995/2010. Дотримання згаданого документу не передбачає додаткові заходи контролю на кордоні, але передбачає перевірку компаній в країнах ЄС, які купують деревину в Україні щодо законного походження такої деревини. Дотримання процедури та директиви для українських компаній не є проблемою, оскільки українське законодавство повністю задовольняє вимоги директиви ЄС (відповідно до директиви ЄС 995/2010 нелегальною є заготівля, яка відбувається з порушенням законодавства; в Україні надаються дозвільні документи на рубку, ТТН, сертифікат походження, фітосанітарний та радіологічний сертифікати та, переважно, матеріали лісової сертифікації).

Компанії, які купували деревину в Україні, проходили перевірки без проблем. Разом з цим, оскільки зміст звіту “Earthsight” нівелює довіру до законів України, заходів державного регулювання лісового господарства, є цілком конкретний заклик у тексті “дослідження” – визнати українські дозвільні документи такими, що не відповідають вимогам директиви ЄС995/2010. Остаточно ж карти розкрив представник ще однієї неприбуткової, неурядової і некомерційної організації. Втім, цього разу вже зі Сполучених Штатів Америки.

Девід Кел, Агенція екологічних розслідувань, США:

«Ми невеличка неприбуткова організація, що проводить розслідування щодо незаконного вирубування, транспортування, продажу деревини й хімікатів. В 2013 році ми провели в Румунії 2 розслідування. Останнє розслідування було 2015 року. Ми працювали під прикриттям, як постачальники деревини австрійському гіганту деревообробної промисловості, який отримував з Румунії понад чотири мільйони кубометрів кругляку. З наших австрійських і румунських джерел ми дістали достатньо інформації щодо джерела цієї нелегальної торгівлі. Ми побачили величезний попит на таку нелегальну деревину і величезну пропозицію нелегальної деревини, яка нелегально вирубувалася тими постачальниками. У 2013 ми отримали підтримання румунського уряду, який почав реструктурувати лісову варту, а у 2016 створили нову лісову інспекцію. І кількість транспортування Румунії впала на 60 відсотків…»

Іншими словами, дослідники під прикриттям усунули від румунської деревини австрійського конкурента. Румунія втратила 60% збуту. Тепер цю схему впроваджують в Україні. Австрійська сторона з відповіддю не забарилася.

Герміне Поппеллер, Посол Австрії в Україні:

Австрія готова надавати допомогу щодо роботи з лісами й це вже відбувається. Дослідження Earthsight вказують на австрійські підприємства, які імпортують деревину з України. У звіті вказується, що австрійські підприємства та українські державні лісові агенції та органи митниці звинувачуються в тотальній вирубці, яка ведеться в Карпатах, і вони підтримують контрабанду лісу з України. Ці звинувачення проти цілого сектору господарювання, проти австрійських підприємств без наведення конкретних доказів є невиправданими та надзвичайно непрофесійними…»

Якщо перекласти це з дипломатичної мови, виходить ось що: висловлювання українських політиків, які ґрунтуються на непрофесійних дослідженнях, шкодять іміджу країни загалом та наражають на небезпеку бізнес-партнерів, які також змушені виправдовуватися. Тобто, маленька організація, наймана за копійки, може завдати чималої шкоди компаніям, які десятиліттями вибудовували легальний бізнес, створювали робочі місця, формували економіку країни. І все через те, що політики завчено повторюють неперевірені цифри, спотворюючи імідж держави, не шкодуючи  ймовірного напруження взаємин з європейськими партнерами.

Чому наші політики вхопилися за цей звіт  – відповідь очевидна. Схоже, в нашого політикуму немає прагнення опікуватися іміджем країни на міжнародній арені. Втім, слухати європейців теж треба уважніше. Сем Лоусон казав не лише нісенітниці про 400 мільйонів доларів та 12 тисяч пилорам. Він, перш за все, зауважив, що їхньою аудиторією є уряд Європейського союзу. А головну проблему вони бачать в австрійському деревообробному гіганті, який закуповує українську деревину. Британці натякають на незаконність цієї справи, адже в Україні діє мораторій на експорт лісу-кругляку. Проте прямих звинувачень не пролунало. А лише те, що, мовляв, маркування не таке, санітарні рубки в Україні незаконні тощо. Що відбувається насправді? Насправді, в Україні є мораторій на експорт кругляку. Таке рішення ухвалене, щоби підтримати вітчизняну деревообробну галузь. Щодо заборони можна посперечатися, але певний позитив для деревообробників все ж є.

Що рубаємо? Переважно це необхідні санітарні рубки. Що вивозимо? Дрова. Вони можуть бути у вигляді кругляку, стовбур не довший двох метрів. І це ніяким чином не порушує українське законодавство, відтак, влаштовує європейських партнерів.

“Earthsight” виявив 18 ділянок, де нелегально, тобто без жодних дозвільних документів, рубають ліс. Їх в Україні 90 тисяч. І якщо з 90 тисяч є тільки 18 порушень – це просто свята галузь. 95% рубок, які нині відбуваються в Україні не суперечать ані вітчизняному, ані європейському законодавству. І це підтверджують авторитетні світові організації – від екологічних до бізнесових та урядових. Якщо з маленькими неприбутковими, некомерційними тощо організаціями більш-менш зрозуміло – не завадило б почути думку й інших фахівців, представників не таких вже  і маленьких компаній.

Петро Тєстов, міжнародна благодійна організація «Екологія-право-людина»

«Якщо подивитися на дані FSC то площа сертифікованих лісів зростає шаленими темпами. Україна є першою у Європі по збільшенню площ сертифікованих лісів. І п’ята взагалі у Європі. Вимоги запропоновані FSC щодо екології вони вищі від тих, що пропонує нинішнє українське законодавство. Тому впровадження цих стандартів позитивно вплинуло на екологічні аспекти. Зараз в Україні сертифікація проходить з трьох окремих компаній. Вони теж ставлять більше вимог, ніж законодавство».

Марчук Юрій, Голова Товариства лісівників України:

«Чому в Лондоні є офшори і Велика Британія їх не закриває. Невідомо хто дослідив невідомо що. Якщо в Києві хтось один захворів на грип, це не означає, що в нас епідемія. Деревина з України експортується з 96 року. Питання дотримання стандартів – це питання економічних угод. І кожний повинен відповідати за своє. Коли представники уряду, інспекції, яка контролює, митниці, яка контролює, податкової, яка контролює, і всі вони кажуть, що всі вони не працюють, в мене виникає питання, як невелика компанія в Англії змогла так серйозно підійти до цього питання? Хто її найняв, щоби паплюжити лісгоспи. Лісгоспи – це 400 підприємств. Це 70 тисяч працюючих у галузі. Це престиж їхньої професії, їхніх дітей, онуків і роботи на український лісі на державу».

http://ztlis.com.ua
Розсадник Малинського лісгоспу

Картинки по запросу молодий ліс

Василь Масюк, газета «Деревообробник»:

«Ми обговорюємо документ, підготовлений англійською фірмою, який я назвати, окрім, як пасквілем, не можу. На превеликий жаль, назвати його дослідженням не можна, посилатися на нього, як на дослідження, некоректно. У цьому документі немає методології, немає фактів, які поставлені під методологію. І в цьому документі не зроблено висновків. Там є наклепи. 40% рубок нелегальні. 90% мінімум рубок в Україні є законні. Це дослідження дуже серйозно вдаряє по іміджу українських деревообробників за кордоном.
Ми пропонуємо кожному держлісгоспу створення плану рубок на наступний рік. Ми провели на території Львівської області два пілотні проекти. Один з держлісгоспів розмістив заплановані рубки на карті. Ці карти розіслали місцевим громадам. І громади мали місяць, щоби внести корективи щодо майбутніх рубок».

Отже, представники відомих організацій підтверджують: порушення є. Але вони зафіксовані поліцією і тривають розслідування. Обсяги цих порушень не перевищують 6,7%. А 93,3% – це легальні рубки. Ті, що дозволені законом і вимогам, як України так і Європейського союзу. Пропозиції фахівців теж прості і зрозумілі. Мапа рубок – на наступний рік та місяць громаді задля ознайомлення з нею та внесення коректив, якщо такі є. І, до того ж, зрушення в цьому напрямку вже є на урядовому рівні.

Василь Полуйко, заступник міністра екології та природних ресурсів України:

«Ухвалена система нагляду й контролю у сфері навколишнього середовища. І ми сподіваємося, що законопроект, який був розроблений із залученням широкого кола громадськості він буде внесений до парламенту. Цей законопроект передбачає усунення дублювання функцій зокрема контролю за рубками. Існує наказ міністра про регламент, називається цифра 12 тисяч нелегальних пилорам в Україні. Це нереальна цифра».

Мельниченко Віктор, генеральний директор ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр»:

«Ганна Гопко казала про мільярд євро незаконної деревини. А в нас 500 мільйонів це загальний обіг. Тобто, цифри не відповідають дійсності. А дослідження щось на щось помножити щось вийде не має об’єктивності. Закидають, що ми не користуємося, чи менше користуємося системою ProZorro. Це кажуть ті, хто не знає, що в лісогосподарствах існує своя система закупівель і послуг, які дають відповідний позитивний ефект. Треба відстоювати нашу галузь, а не псувати її імідж».

Цуприк Богдан, Європейська бізнес-асоціація:

“Проблема є. Але вона в іншому. Ми змушені працювати в межах санітарних рубок. Але цього року Держлісагентство схвалило дорожню мапу щодо переходу на наближені методи лісівництва, й ми сподіваємося, що в нас зменшиться кількість санітарних рубок”.

Дмитро Карабчук, представник Міжнародної правової організації «Фонд дикої природи»:

«Організація працює в більш ніж 100 країнах, має 5000 постійних співробітників і 5 млн тих, хто підтримує. В Україні ця організація підтримує проект Лісова варта. Він діє впродовж кількох років. За півтора року відвідали 149 ділянок у Карпатах. 1598 гектарів, на яких зафіксували 314 лісопорушень. 6,7 відсотка – нелегальні рубки. Мова йде про самовільні рубки, які не підкріплені жодними документами. Це та категорія, яка враховується статистичними органами, в тому числі й Держлісагентством. Наказ щодо надання інформації про проведення рубок в лісах, погоджений з Держагентством лісового господарства. Даний наказ не виконується повною мірою. Якраз із лісагентством ми й говорили про те, як забезпечити виконання цього наказу й подання інформації. Також ми обговорювали проблему, яким чином швидко оприлюднювати інформацію про рубки деревини, оскільки є певні технологічні перешкоди. Кабмін затвердив постанову про створення єдиної державної системи електронного обліку деревини. Мінекології подало свої зауваження, що маркування має відбуватися і пнів, і тих дерев, які були зрубані не лише в лісах, а й в різних зелених насадженнях. І маркування має відбуватися у випадку перепродажу продукції».

 

Отже, процес наведення ладу в лісовій галузі рухається. Тож до чого тут міжнародні скандали із звинуваченням світових компаній, які мають справу з Україною, із залученням невідомих дослідницьких організацій, виправдовування послів тощо? Завдяки деяким політикам Україна вкотре стає об’єктом в боротьбі за ринки, гроші, виробництво, робочі місця і втрачає суб’єктність. Адже, українські політики підтримують тези про нашу ненадійність, як партнерів, про те, що нам потрібна чиясь допомога, аби навести лад у лісовому господарстві. Не ріже вухо, чомусь, брехня про 400 мільйонів доларів за нелегальну деревину, про 12 тисяч нелегальних пилорам. До цих дослідників дослухаються в уряді аж до прем’єр-міністра, а потім підхоплює преса. Відтак, Посол Австрії змушена це коментувати і зауважувати, що їхні компанії не мають справ зі злочинцями, а українських партнерів такими не вважають. Істину встановлено, втім, як кажуть, осад залишається.

Безперечно, що сам факт замовлення і  оприлюднення подібних замовних звітів у нефахових закордонних організацій, в яких всі факти  зманіпульовані і приблизні,  не може говорити, що тими, хто замовляв цей звіт рухала турбота про лісову галузь, екологію,  економіку чи майбутнє країни. Після вищезгаданого засідання круглого столу, нарешті, вдалося за весь час існування провокативної інформації,  почути і оприлюднити думку усіх сторін, а не тільки прибічників «Earthsight».

Картинки по запросу корисні ідіоти
карикатура Радіо Свобода

Зрозуміло, що своїм звітом організація «Earthsight» робить спроби витіснити Україну з частини економічно вигідних зовнішніх ринків збуту лісоматеріалів. Своїм намагання маніпулювати суспільною свідомістю, зокрема, через поширення недостовірної, необ’єктивної та упередженої інформації, організація «Earthsight» ставить під загрозу  національні економічні інтереси та завдає шкоди іміджу України.  Не треба бути ясновидцем, щоб зрозуміти, що така стурбованість проблемами лісів країни у вигляді аналізу досвідченої вітчизняної галузі,  без думки представників самої ж галузі –   виглядає якось не зовсім дружньою, не зовсім фаховою іноземною допомогою, що представники британської організації – не уособлення усіх британців чи європейців, а звіт- не одноосібна позиція країни. Та й не треба забувати, що британський звіт замовили в Україні. Отже, комусь вигідно, щоб українці мали викривлену інформацію щодо важливих подій, щоб підступний хробак сумніву далі підточував суспільство. Особливо варто замислитися над цим саме сьогодні, щоб завтра не бути  знову цинічно оббріханими.

Коментарі
Loading...