Чим небезпечні лісові пожежі в Сибіру і на Алясці

Вчені помітили незвичайно високу активність  і  велику кількість лісових пожеж цього року. Пов’язують цей процес з аномально високими температурами в арктичних широтах, таненням льодів  на Алясці, яке почалося набагато раніше, чого не траплялось вже 100 років.

Всі останні дні горить Арктика. Вогнем охоплені величезні території на півночі Канади, в Гренландії і в США, на Алясці, а також в Росії, де палахкотять  різні райони Сибіру. За одним лише Полярним колом супутники зафіксували вже понад 100 особливо великих лісових пожеж. Всього ж їх число йде на сотні. Це в рази більше, ніж в попередні роки, забила на сполох ще в середині липня фінансується Євросоюзом служба моніторингу атмосфери CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) в британському Редінгу, пише DW.

Аномально високі температури арктичних широтах

Масштаби пожеж “лякають”, зазначив у розмові з DW і Штефан Крузе (Stefan Kruse), науковий співробітник Інституту полярних і морських досліджень імені Альфреда Вегенера (AWI) в Потсдамі. Взагалі-то загоряння в Заполяр’ї в літні місяці, за його словами, доволі розповсюджене явище. Їх викликають, як правило, удари блискавки, хоча часом вони відбуваються і з вини людини.

Горит тундра на Аляске
Пожежі у тундрі

“Однак нинішній рік — абсолютно особливий”, — вказав учений. Пожежі почалися набагато раніше, ніж зазвичай, і це пов’язано з аномально високими температурами в арктичних широтах, через які швидко висохла і тепер легко спалахує рослинність.

А в перших числах липня в Анкориджі, столиці найпівнічнішого штату США, стовпчики термометра піднялися до рекордних 32,2 градуса. В результаті – рекордна кількість пожеж. В даний час їх на Алясці близько 250, причому приблизно 200 поширюються неконтрольовано, повідомила місцева влада.

“Ситуація в цьому році безпрецедентна”, — розповів кореспонденту німецького інформаційного агентства dpa Норм Макдональд, глава пожежної служби на Алясці. Число пожеж в два рази вище, ніж в звичайні роки.

Іркутська область і Красноярський край: два лиха в один рік

Наслідки зміни глобального клімату, викликаного людською діяльністю, стають все більш очевидними, наголосив у розмові з DW Штефан Крузе. За його словами, через потепління на планеті змінюється висотне струминне протягом в тропосфері (jet stream), і це веде до погодних ексцесів: десь довго йдуть зливові дощі, що викликають повені, десь, навпаки, справа доходить до посухи, обертається лісовими пожежами.

Росія зіткнулася в цьому році в Сибіру і з тим, і з іншим. Причому найбільше від смертельних в буквальному сенсі слова наслідків розбалансування глобального клімату постраждали Іркутська область і частини Красноярського краю. Спочатку регіон втратив десятки людських життів і поніс величезні матеріальні втрати через найтяжчого повені, що став результатом аномально сильних і тривалих злив, тепер в інший, посушливій його частини загорілися ліси.

Наводнение в Иркутской области
Іркутська область, літо 2019: в одних районах зливи і повені, в інших – посуха та пожежі

Причому так сильно, що дим від них 25 липня дістався за чотири тисячі кілометрів до Поволжя.

“Великий і глибокий висотний циклон над Західим  і Середнім Сибіром сприяє переносу продуктів горіння лісів до Уралу, Удмуртії, Пермського краю, Башкортостану і Татарстану”, – йдеться в повідомленні татарстанського управління по гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища. Іншими словами, на величезній території від Ангари до Волги і мільйонної Казані люди змушені тепер вдень і вночі вдихати “продукти горіння”.

Штефан Крузе вважав за потрібне попередити читачів сайту DW: “Подібні екстремальні ситуації в найближчі роки, очевидно, будуть відбуватися все частіше і частіше”. І це жахливо, додав німецький вчений.

Танення вічної мерзлоти: “Може рвонути так…”

Особливий предмет його занепокоєння — стан вічної мерзлоти в арктичних і більш південних регіонах планети, особливо в Росії, де грунт ніколи не відтає майже на двох третинах території країни. Вірніше, раніше ніколи не відтає.

Але тепер прискорюється зміна клімату привело до вкрай небезпечного “замкнутому колі”: вічна мерзлота тане, це веде до виділення в атмосферу величезної кількості метану, який утворився з доісторичних рослин, але до сих пір був законсервований в товстому шарі льоду. Цей парниковий газ викликає подальше потепління клімату, через що танення вічної мерзлоти і виділення метану все більше прискорюються.

“Може рвонути так, що всій земній кулі мало не покажеться”, — так досить популярно пояснив перспективи цього процесу для людства президент Російської академії наук (РАН) академік Олександр Сергєєв, виступаючи в квітні цього року на Міжнародному арктичному форумі в Санкт-Петербурзі. Так що в Росії на рівні експертного співтовариства проблему усвідомили.

Але що ж робити? Штефан Крузе з Інституту полярних і морських досліджень в Потсдамі дає таку відповідь: людство повинно усіма силами якнайшвидше скоротити викиди в атмосферу вуглекислого газу СО2 і тим самим зупинити потепління на планеті.

Але в першу чергу, природно, потрібно постаратися якомога швидше загасити пожежі. Не тільки для того, щоб врятувати ліси, майно і здоров’я людей. Але і для того, щоб зупинити пов’язані з ними гігантські викиди СО2. Штефан Крузе посилається на підрахунки, згідно з якими через одних тільки пожеж на Алясці в цьому році в атмосферу потрапили вже 50 мільйонів тонн вуглекислого газу — більше, ніж від усіх загорянь в Арктиці за останні десять років. Наслідки сибірських пожеж для планети поки що ніхто не підраховував.

Коментарі
Loading...