Експорт українського лісу: незалежне розслідування чи замовний фейк?

Днями було опубліковане так зване розслідування британської неурядової організації Earthsight. Текст доповіді був вмить підхоплений багатьма українськими ЗМІ. Причому журналісти механічно розміщували висновки розслідування. Лише одиниці спробували дати об’єктивну картину цьому звіту. Активно постили «розслідування» і російські ЗМІ, розповідаючи, як в «бандерівській» Україні рубають і продають ліс у Європу, пише Ресурс.

Earthsight проти лісгоспів

Британська організація Earthsight у своєму розслідуванні зазначає, що головним винуватцем незаконного вивозу лісу є саме державні лісогосподарства, які самостійно збільшують обсяги санітарних рубок для того, щоб продати більше лісу. Цікаво, що «британці» чомусь проявили інтерес до цілком легальної і контрольованої державою (і міжнародними організаціями) схеми вирубки лісу, тоді як нелегальна вирубка та вирубка іншими суб’єктами господарювання «дослідників» не надто турбує.

За даними Earthsight, після вирубки кругляк потрапляє на лісопилки, після чого його вивозять за кордон в якості промислових відходів, де його в Румунії та Словаччині купують філії потужних лісопильних компанії. Далі продукти переробки потрапляють до маловідомих компаній, а от вже їхню продукцію купують потужні європейські виробники, в тому числі такі як IKEA, H&M та інші відомі бренди. Також британські дослідники, які виступають як захисники лісу, чомусь піддають критиці мораторій на експорт до ЕС лісу-кругляка. Наразі в Євросоюз можна постачати тільки оброблену деревину.

За даними розслідування Earthsight, за чотири роки експорт лісу в країни ЄС начебто зріс на 75%, перевищивши позначку в € 1 млрд в 2017 році.
“Наші дані говорять про те, що сотні державних компаній беруть участь в систематичному, свідомому порушенні широкого кола правил при заготівлі лісу”, – йдеться в дослідженні.
Earthsight заявила, що провела дослідження 18 ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України, яке показало, що від 67 до 78% рубок є невиправданими, а отже, незаконними. За даними Earthsight, санітарна вирубка становить на даний момент 38-44% від загального виробництва і експорту лісу.

Розслідувачі також вважають, що продаж лісу на аукціонах також є нелегальним, оскільки вони часто проходять непрозоро, і велика частина продукції потрапляє на “тіньові” лісопилки, яких, за оцінками дослідників, в Україні вже понад 12 тис. Там із “санітарного” лісу виробляють пиломатеріали на експорт, і в такій кількості, що, за даними дослідження, експорт пиломатеріалів перевищує їхнє легальне виробництво в країні на 75%.

Дісталося на горіхи і європейським структурам контролю. В Євросоюзі з 2013 року діє Регламент ЄС, який встановлює критерії експорту деревини на ринок країн ЄС, – EUTR. Він прямо забороняє імпорт дерев, незаконно отриманих в країні походження, а ще вимагає від імпортерів проводити юридичні перевірки “з належною обачністю” для мінімізації ризику потрапляння незаконної деревини на внутрішній ринок Союзу. Однак на думку Earthsight, цей європейський закон не працює, і деревина незаконного походження потрапляє в ЄС.

Дослідження чи фальсифікація?

Основними покупцями української сировини, за даними Earthsight, є компанія Egger, другий в світі за обсягами виробник дерев’яних панелей, її два конкурента – Kronospan і Swiss-Krono, а ще польська целюлозна фабрика, яка входить у найбільшу в світі паперову корпорацію International Paper.

Британці також розкритикували діяльність Лісової опікунської ради (англ. Forest Stewardship Council, FSC), ЛОР — неурядова, некомерційна членська організація, яка була заснована в 1993 році групою екологічних організацій, лісових компаній, трейдерів та лісових профспілок. Місія Лісової опікунської ради полягає в просуванні екологічно відповідального, соціально вигідного та економічно життєздатного управління лісами в світі.

Лісове господарство Україні має майже 15-річний досвід FSC сертифікації. Площа сертифікованих FSC лісів складає 25% лісового фонду країни. Акредитованими органами сертифікації видано 35 сертифікатів відповідального ведення лісового господарства FSC FM та 105 сертифікатів ланцюга постачання.

На думку Earthsight, ті «проблемні» ділянки, на яких велося розслідування, якраз були просертифіковані FSC. Крім того, один із колишніх керівників лісгоспів, з яким начебто поспілкувався Earthsight, зізнався, що йому було дуже легко пройти сертифікацію ЛОР.
Висновки Earthsight вже викликали обурення в Лісової опікунської ради, і наразі, вона готує спростування тих висновків, які опублікувала британська організація.

Які ж висновки зробили ми після аналізу доповіді Earthsight?

По-перше, глибокий непрофесіоналізм дослідження. Основні докази британців можна охарактеризувати як ОБС – одна бабка сказала. То вони посилаються на якісь європейські компанії, які заявили про готовність купити колоди українського лісу всупереч мораторію, оскільки агент Earthsight заявив, що «порішав» питання з митницею. Потім вони посилаються на неназваного колишнього голову лісгоспу, який заявив, що йому легко було пройти сертифікацію FSC. Далі згадують схеми пятирічної давнини, коли Держлісгоспом керував очильник Януковича.

По-друге, Earthsight постійно маніпулює фактами, а часто просто вигадує «доказ», щоб матиме вплив на читачів. Наприклад, у який спосіб вони отримали дані, що від 67 до 78% санітарних рубок є невиправданими? Вони робили аналіз дерев і загальний аналіз стану лісів? Для того, щоб зробити ґрунтовний аналіз, треба провести довгу й титанічну роботу. Але ж Earthsight самі у своїй доповіді заявили, що активістам лісівники не дають працювати, ганяючись за ними ледь не з сокирами.

Основним «доказом» Earthsight щодо незаконності вирубок є те, що санітарні рубки в лісах призначаються держлісгоспами посеред року, а не на початку. Але «дослідники» чомусь не вказали, що у зв’язку з глобальним потеплінням шкідники дерев зараз дають за літо близько двох-трьох поколінь, а не одне, як було десятиріччя тому.

DCIM100MEDIADJI_0122.JPG

Саме діяльність жука і спека призводить до масового всихання лісу. В деяких областях всихання охопило до половини всього лісового фонду. Якщо пошкоджений короїдом ліс не зрубати, то жук може знищити всі дерева за кілька років. Саме тому санітарні рубки призначають посеред року. На біду, зараз нові санітарні норми, які забороняють санітарну рубку в період розмноження тварин і птахів, збігаються із періодом розмноження шкідників і хвороб, які руйнують ліси. Крім того, є всі ознаки того, що розслідування було сфальсифіковане на користь замовників.

«Я надав їм дані свого розслідування, вони його приховали, сказали, що це Закарпаття, хоча я давав інформацію про Буковину. Два роки тому вони приїхали, отримали хабара, фактично відмили подонків, які кришують незаконну вирубку та експорт лісу й очорнили нормальних керівників лісгоспів. Мокрянське лісництво, яке вони очорнили, воно перше на Закарпатті і третє в Україні. Директор аж посивів, коли дізнався про цей сюжет. Він каже мені, ми ж дали їм усі документи, а вони їх не опублікували. Те відео, що я дав, які компанії займалися покупкою контрабанди, вони не показали, вони показали тільки «Ханні Мансон» и «Ікею», я до них звернувся, і готовий стати свідком і розказати як вони знюхались із корупціонерами, які кришують незаконну вирубку», – заявив «Ресурсу» громадський активіст Микола Петіченко, який поділився з Earthsight даними свого розслідування.

За його словами, учасники Earthsight повністью перекрутили ті дані, які він їм надав, використавши його фото та відеодокази для наклепу.

Кому вигідно?

«Неприбуткова» організація зробила “дворічне поглиблене дослідження”, задля нав’язування певної негативної думки громадянам України про лісівників та створення негативного іміджу нашої країни у Європі. Не дарма, основними споживачами «незаконного» українського лісу виявилися міжнародні компанії IKEA та H&M, які цього року оголосили про плани виходу на український ринок. Вихід вищевказаних брендів в Україну є позитивним фактором для інвестиційного іміджу країни. Якщо після скандалу ці компанії змінять думку, то це завдасть великого удару владі та інвестиційним планам інших компаній.

Читайте також:6 міфів про рубку лісу або Чому Україна має скасувати мораторій на експорт кругляку

У своєму дослідженні Earthsight зазначає, що в українському уряді в них є союзники, які виступають проти «незаконних схем» видобутку лісу. Не секрет, що деякі міністри Кабміну лобіюють знищення системи державних лісгоспів, їхню приватизацію та передачу українських лісів у концесію приватників. Недарма Кабмін вже три роки не фінансує відновлення та утримання лісів.
На нашу думку, метою розслідування було створити скандал, який би дав можливість деяким урядовцям та народним депутатам ліквідувати нинішню систему лісового господарства, передавши її в концесію «любим друзям», які за лічені місяці розпиляють всі українські ліси.

Коментарі
Loading...