Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук: Плантаційне вирощування новорічної продукції – це нормальний бізнес, який робиться без шкоди для природи

В Україні, в середньому в рік, заготовлюють близько 1 мільйона новорічних ялинок. Це не тільки ялина, це сосна і ялиця. Звідки вони беруться? Якщо перевести 1 мільйон на кількість садивного матеріалу на гектар, то щоб виростити таку кількість  рослин, потрібно 300-400 га землі. Це не так багато для такої країни як Україна, що має 33 млн га земель. Це серйозний потенційний бізнес. А оскільки ялинка росте 3-4 роки, щоб вона досягла комерційного стану,  треба мати 4 поля сівозміни для того, щоб мати безперервний обіг.
Сьогодні  є багато підприємств приватного і державного бізнесу, які вже організували вирощування ялинок лише на комерційній основі.

За словами лісівника зі стажем, Голови Товариства лісівників України Юрія Марчука, це дуже ефективно.

“Люди не йдуть в ліс і не рубають те, що повинно рости і створювати природні ліси. Кожна ялинка має свою електронну адресу, і ви можете побачити, легальна вона, чи нелегальна. Ця програма діє в Україні. І третє – ця ялинка є екологічно чистою. Якщо ви ставите її у своїй хаті, будьте певні, ця ялинка не має у своєму складі різних хімічних елементів, які можуть зашкодити вам, вашій родині, вашим дітям. Де є ризики? Ризики є там, де ми купуємо ялинку, яка не має електронного маркування, не має відповідного обліку у системі. Звідки ця проблема? Це якраз та проблема самосівних лісів, які з’явилися на закинутих сільськогосподарських паях, яких особливо багато на Поліссі.

 

Картинки по запросу плантаційне вирощування ялинок
Плантацій хвойних на Волині (Маневицький район)

Картинки по запросу ялинки в горщиках
За різними оцінками, таких лісів декілька сот тисяч гектарів, і там багато самосівної сосни, яка підросла до віку від 4 до 10 років,  її заготовляють, завозять на залізничні станції, там  є стихійні ринки, там її і продають. Вона сама виросла, вона повинна була створити ліс. Але оскільки це сільгоспземля і власник її не використовує, а держава цей момент не регулює. Це, дійсно, проблема, яка підлягає регулюванню.

Що стосується професійного плантаційного вирощування, то це бізнес.  Ми ж вирощуємо картоплю, вирощуємо пшеницю, а лісівники вирощують ялинку для новорічних свят. Цей бізнес дуже розвинений в Європі. Ви там не лише купуєте ялинку, яку забажаєте, вам  її упакують, нададуть товарного вигляду, до того ж, ви немало заплатите. Ціна такої ялинки – кілька десятків євро, а в нас така ялинка коштує 150-180 гривень.

Я б не хвилювався  зараз за екологію українських лісів. Сьогодні одна проблема – це ялинка без ознак, без маркування. Тоді вона точно зрубана нелегально в лісі, або в самосівних лісах, які виросли без втручання людини.

Щодо заміни справжніх ялинок штучними. Екологи закликають використовувати штучні ялинки, щоб не вирубувати живі дерева. Наведу приклад. Людина отримала чи купила квартиру. Вона яку підлогу хоче мати? Штучну, лінолеум, чи дощату? Вона хоче мати штучне пластмасове вікно чи натуральне? Ми повинні мати меблі натуральні чи з фенолами з ДСП? Ми повинні поставити ялинку природну чи штучну?

Коли  через економію  ми облаштовуємося штучними матеріалами, то  потім запитуємо себе, чому діти так часто хворіють, чому так багато алергій? А що ми знаємо ринок утилізації  штучних  ялинок? Скільки кілометрів сміттєзвалищ в Україні? Ми знаємо цю статистику? Де лежить ця пластмаса чи хімія, яка завезена для підлоги, для вікон?

Вибір ялинки – це особиста справа кожної людини. Але ви зайдіть у магазин і запитайте сертифікат на цю ялинку. І поцікавтеся: а з чого її зробили, скільки там полімерів, які вони? І тоді ви вирішуйте, яку ялинку вам вибрати, бо у вас діти. Це ваш вибір, це ваші ризики.

Я, як лісівник з великим стажем можу сказати, що плантаційне вирощування новорічної продукції – це нормальний бізнес, який робиться без шкоди для природи, адже є плантації чорниці, журавлини, є плантації верби, щоб отримати паливо, і є плантації ялини, які ми вирощуємо на Новий рік, щоб люди отримали задоволення. Я вважаю, що це правильний бізнес, екологічно виважений, до того ж, цю використану ялину ще й можна утилізувати без шкоди для навколишнього середовища”.

Товариство лісівників України

Коментарі
Loading...