Характерні для України кліматичні зони поступово зміщуються

За даними синоптиків, кліматичні зони поступово мігрують на північ. Підвищення температури на 1°С зсуває межу агрокліматичних зон в середньому на 100 км на північ. А температура зросла на цілих 2°С! Тож межа кліматичних зон змістилася на цілих 200 км, повідомляє  видання Landlord .

Карта звичних кліматичних зон

 

 

 

 

А ось як кліматичні зони виглядають нині

 

 

 

 

 

Жовтим виділено Степ, помаранчевим -Лісостепова зона, фіолетовим – Полісся

Області, які раніше вчені відносили до Північного степу  відтепер можна вважати Південним степом (дуже посушливі, спекотні ). Наприклад, Кропивнянщина ( Кіровоградська область) за кліматичними показниками стає такою, якою 30 років тому була Херсонщина.

А Херсонщина в свою чергу наразі не має аналогу в країні. За сумою температур вона вже ближча до сухих субтропіків.

Та кількість тепла, які отримують Херсонська, а також південні частини Запорізької та Миколаївської областей, вже дозволяє вирощувати такі теплолюбні культури як рис чи бавовник.

Тетяна Адаменко,кліматолог, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру: “30 років тому на Херсонщині посушливих днів було 30-40, а нині – 60-70! На Львівщині +30 °С колись взагалі було дивним. А нині таких днів – 10-20 за літо. Це досить значні підвищення. Через них починаються незворотні зміни клімату”.
Науковці кажуть, що зникає зона Полісся – зона достатнього зволоження й не таких високих температур. Нині ця зона теплішає швидше за південь. Звісно, це не означає, що в наших широтах  ростимуть пальми, оливкові дерева чи кактуси. Проте умови для культивування звичних українцям культур значно погіршаться.

 

Від незвичної для України погоди страждають навіть, здавалося б, стійкі до посухи та спеки кукурудза та соняшник. А традиційні для нас пшениця чи ячмінь дають дуже погані врожаї.

Олег Трубілов,ТОВ АФ Батьківщина (ПрАТ Аграрний дім), Запорізька область: “Це найгірша погода за останні 15 років для вирощування зернових і соняшника! Понад 3 місяці не було опадів! Це потужна посуха. Умови для вирощування дуже тяжкі. Висока температура трималася з середини квітня до липня. Це були нетипово спекотні дні для цього періоду”.
Карл Гутброд, швейцарський клiматолог, генеральний директор сервісу прогнозу погоди Meteoblue:“Весни будуть «маленькими». І це вже відбувається, хоч і повільно. Не обов’язково щороку і всюди, але відбувається. Це дуже-дуже повільний, але невідворотній процес”.

За останні 28 років середньорічна температура в Україні зросла майже на 2 °С. За стандартом вона мала б бути 7,8 °С, а нині — 9,5 °С. Отже, клімат таки змінюється, кажуть синоптики, і доволі серйозними темпами.

Коментарі
Loading...