Хто перетворює міста на цвинтар для ялинок?

Закінчилися новорічні свята і люди почали викидати свої ялинки. Розбирають різдвяні дерева і комунальні служби. Двори поблизу під’їздів «прикрашені» кинутими просто неба ялинками, гілками та хвоєю. Нажаль, в нашому суспільстві так і не навчилися правильно утилізовувати ялинкові відходи. Цю проблему вивчав  Ресурс.

Результат пошуку зображень за запитом "викинуті в дворах ялинки"
фото Українські Новини
фото Ресурс

Культура використання ялинок в нас залишається на вкрай низькому рівні. Хоча певні зрушення у світогляді все ж таки є. Але перед тим, як говорити про утилізацію ялинок, треба спочатку звернути увагу на те, яким чином з’являються вони в наших оселях та кому вони належали раніше.

Споживач обирає дешевше

Наразі ринок новорічних ялинок продовжує перебувати в тіні. Люди, здебільшого, намагаються купити ялинку на стихійному ринку, та ще й дешевше. Що і використовують ділки, які вирубують ялинки в лісах, лісосмугах і, навіть, в парках та дитсадках.

фото Ресурс

Не особливо перебірливі у виборі ялинок як населення, так і місцева влада. Чиновники різних рівнів полюбляють говорити про вирубування лісу, але, як демонструють новорічні свята, не лише не опікуються контролем щодо легального продажу ялинок, але й часто самі встановлюють на головних площах міст дерева невідомого походження. Процвітає незаконний бізнес з продажу зелених красунь і на офіційних торгових майданчиках. Браконьєри та «чорні» лісоруби напередодні свят робили це без проблем, при цьому не дуже й ховалися. Легальні дерева продавали в цей час лише на ялинкових базарах та території лісництв.

Пов’язане зображенняЗа даними Держлісагентства, площа ділянок під новорічні ялинки становить майже 5 тисяч гектарів. На них вирощують майже 15 мільйонів хвойних дерев саме для оздоблення улюблених зимових свят. Отримані від реалізації хвойної продукції гроші йдуть на виплату зарплат, на нові насадження ялинок та роботу з відновлення та захисту флори та фауни лісу. Ялинок лісогосподарств досить, щоб забезпечити попит населення, дитячих садків, шкіл та інших комунальних та приватних господарств.

На жаль, лише кожна третя продана на вітчизняному ринку ялинка є легальною. Усе інше – це дерева, зрубані незаконно, з порушенням законодавства, тобто браконьєрами, які не витратили ані копійки, щоб виростити ці дерева. Попри те, що ціна на легальні ялинки лісгоспів була помірною (50-80 грн за метр), на ялинках, за звичкою, намагалися заощадити як звичайні споживачі, так і чиновники.

Ялинка з… цвинтаря

Справжнім скандалом минулого року стала новина про те, що на головному майдані смт Сосниця в Чернігівській області стоїть головна ялинка, яку зрубали на… кладовищі.

Комунальники заявили, що ялинку спиляли, бо дерево було аварійне і становило небезпеку і для встановлених надгробків, і людей, які відвідують цвинтар. Проте керівникам підприємства не повірили та зобов’язали демонтувати ялинку і встановити іншу, а відповідальним особам пригрозили доганами. Новорічну красуню з кладовища замінили на 95-річну ялинку, яка росла біля будинку одного з місцевих жителів. Повідомляється, що чоловік подарував це дерево селищу.

Результат пошуку зображень за запитом "ялинка з кладовища"
Демонтаж ялинки, зрубаної на кладовищі фото val.ua

Ситуація у Сосниці не є унікальною. Не дуже багаті міста та селища намагаються заощадити, тому вирубують ялинки в дитячих садках, парках, лісосмугах для того, щоби потім поставити їх в центрі містечка.

Не пасуть задніх і мешканці сіл та міст. Хтось купує ялинки з рук у браконьєрів, хтось має ганебну звичку перед святами взяти сокиру і піти зрубати ту ялинку, яка йому сподобалась. Через це майбутні проблеми неминучі і щодо упорядкування міст, і щодо довкілля.

Місцеві жителі скаржаться на крадіїв – мисливців за ялинками. Невідомі зрубують дерева не лише у парках та лісосмугах, але й крадуть їх прямо з приватних садиб та несуть до себе додому чи на продаж. Поліція нічого не може вдіяти зі злочинцями, чим останні і користуються. В ялинковому бізнесі задіяний як криміналітет, так і місцева влада. Чиновники покривають крадіїв, які продають нелегально зрубане дерево, а також заробляють гроші на новорічних витратах. На папері купують ялинку з лісгоспу, а насправді вирубують дерево в найближчому парку чи лісі. Гроші на ялинку забирають собі до кишені.

Запущена лісгоспами масова просвітницька кампанія щодо маркування легальних ялинок поки дає частковий ефект. Люди вже пильніше придивляються, чи має ялинка бирку з номером, або вводять у смартфон номер ялинки, однак поки це виняток, ніж правило.
Більша частина ялинок на торгових майданчиках нелегального походження. Відповідно, гроші від продажу йдуть не на нові насадження, відтворення лісів та потреби лісництв, а до кишені ділків, браконьєрів та чиновників. Без втручання правоохоронних органів подолати цю проблему буде не просто.

Що робити із вживаними ялинками?

Якщо люди настільки безвідповідально ставляться до купівлі ялинок, то що вже казати про їхню утилізацію? Після Водохреща подвір’я багатоповерхівок усіяні використаними деревами. Комунальники не хочуть вивозити їх на сміттєзвалище. Так вони й лежать тижнями у дворах, доки зовсім не “полисіють”.

У великих містах місцева влада пропонує приносити ялинки до спеціальних пунктів утилізації хвойних. У столичному КП «Київзеленбуд» ще напередодні свят запропонували містянам віддавати після свят вживані ялинки до своїх 13-ти пунктів. Журналіст «Ресурсу» побачив сам процес їхньої утилізації в одному з таких пунктів.

фото Ресурс

Спочатку комунальники збирають ялинки до однієї купи. Після чого вони їх кладуть до спеціального подрібнювача, який переробляє дерева на щепу. За 20-30 хвилин від великої гори ялинок залишається лише трохи голок. Далі відходи будуть перероблені на мульчу, яку використовують для утеплення лунок під час нових насаджень. Щепа та мульча також утримує вологу, у такий спосіб вона допомагає саджанцям швидше прорости та не всохнути.

За даним київської мерії, через такі пункти утилізації проходить 5-7 тисяч ялинок на рік. Це обмаль, враховуючи, що в столиці проживає кілька мільйонів людей.
В Європі вживані ялинки не сміття, а цінний матеріал. Свідомі громадяни залишають ялинку на спеціальних майданчиках. Викинута на смітник ялинка чи просто залишена в дворі загрожує мешканцю серйозним штрафом. Вживані дерева йдуть на перероблення з подальшим використанням як тирси для опалення, деревообробки, мульчі або будівельного матеріалу.
Таким чином, процес вирощування, використання та утилізації дерев відбувається із максимальною користю для довкілля і людей. Дерева радують людей на свята, а лісові господарства здобувають кошти на розвиток лісів. Використані ялинки так само допомагають виростити інші дерева.

Для обитателей зоопарков хвойные ветки - настоящее лакомство
фото DW

Як показує європейська практика, процеси вирощування, продажу та утилізації новорічних ялинок мають бути повністю легальними. Купуючи ялинки лісництв, люди будуть впевнені, що довкіллю не заподіяно шкоди. Здавши ялинку для утилізації, мешканці помітять, що двори і майданчики вже не перетворюються на звалища після новорічних свят, а використана ялинка допоможе новим зеленим насадженням прорости навесні.

Європа до цього вже давно прийшла. Маємо надію, що незабаром ми теж запозичимо гарну європейську звичку розумного використання новорічних ялинок.

Коментарі
Loading...