Кажани: ідеальні переносники вірусів та рятівники екосистем

Слово «кажан» походить (через застарілу форму «кожан») від староукраїнського «кожа» — «шкіра». Назва пов’язана з тим, що роль крил у кажана виконують широкі шкіряні перетинки.

Де їх лише не зустрінеш – від австралійського бушу до тихоокеанського узбережжя Мексики. Вони висять на деревах, живуть високо в горах, у печерах, розщелинах і на горищах. Кажани є найбільш поширеними ссавцями на Землі, вони водяться на всіх континентах, крім Антарктиди. Близько 20 відсотків усіх ссавців є рукокрилими. Важлива деталь: вони є єдиними ссавцями, які здатні літати, пише DW.

Маршмеллоу, котрі поїдають інжир

Цей білий кажан зручно влаштувався у листі рослини геліконія. Загалом у світі налічують близько 1100 видів рукокрилих, лише п’ять із них є білими. Цих тваринок з довжиною тіла від чотирьох до п’яти сантиметрів іноді ще називають “маршмеллоу” серед кажанів, бо вони нагадують ці пухкі солодощі, які у США так люблять смажити на вогні. Ці кажани харчуються майже виключно інжиром.

Білий кажан у листі геліконії

Ми такі, якими ми є

Хоча кажани у багатьох регіонах світу зажили моторошної слави вампірів, насправді лише три їхні види п’ють кров. Своїми гострими зубами вони зголюють волосини зі шкіри своїх жертв, перш ніж ссати їхню кров. Кажани-вампіри надають перевагу питтю крові корів і коней, які сплять. Але вони нападають також на людей і можуть при цьому переносити різні інфекції та хвороби.

Морда несправжнього вампіра

Вуха для того, щоб “бачити” в темряві

Такі великі вуха потрібні кажанам для ехолокації. Більшість кажанів бачать погано, проте вони можуть добре орієнтуватися в темряві. Для цього вони своїм ротом або носом видають ультразвук. Він відбивається від перешкод перед ними, і цю луну кажани вловлюють своїми велетенськими вухами. Таким чином вони можуть добре орієнтуватися у просторі, зокрема й у темряві.

Вухань звичайний сидить на гілці дерева

Без кажанів не було б авокадо, манго та бананів

Рукокрилі відіграють центральну роль у запилюванні рослин. Понад 500 видів рослин залежні від цих летючих ссавців, які переносять пилок між їхніми квітами. Серед них банани, авокадо, манго та агави. Деякі з цих рукокрилих мають дуже довгі язики для того, аби ласувати нектаром і пилком квітів.

Довгоносий кажан ласує нектаром квітів

Ледь не безсмертні

Хоча рукокрилі народжують лише одне дитинча на рік, більшість із них живуть довше за багатьох інших ссавців. Деякі види живуть по 30 років і при цьому практично не старіють. Причину такої тривалості життя науковці вбачають в унікальній здатності кажанів запобігати старінню клітин та відновлювати їх. Зокрема це захищає від онкологічних захворювань.

Нічниця танцює на поверхні води

Ідеальні переносники хвороб

Водночас кажани є природним середовищем існування для багатьох збудників хвороб, серед яких віруси Ебола, Ніпах і Марбург, а також коронавіруси SARS, MERS і новий SARS-CoV-2. Хоча вони і переносять цих збудників смертельних хвороб, завдяки своїй унікальній імунній системі, а саме високій температурі тіла та великій концентрації інтерферонів, самі кажани при цьому залишаються здоровими.

Колонія кажанів у печері

Кажанів треба захищати, а не знищувати

Хоча кажанів знову і знову згадують у зв’язку з жахливими хворобами, їх треба захищати. Адже вони відіграють центральну роль у багатьох екосистемах. Без них, наприклад, в Африці кількість москітів зростатиме шаленими темпами, через що епідемія малярії там набуде небачених масштабів.

Автор: Чарлі Шілд

Коментарі
Loading...