Коронавіруси: один з них спричинив Covid-19. Вчені кажуть, що в черзі тисячі нових

Про спалах нового штаму коронавирусу  вперше повідомили  у грудні 2019-го, епідемія почалася в китайському місті Ухань, провінції Хубей.  Далі, як по ланцюгу, випадки були зареєстровані в Гонконзі, Макао, Тайвані, Сінгапурі, на Філіппінах, в Таїланді, В’єтнамі, Європі, США, Канаді та Австралії.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про пандемію. Вірусу дали назву — SARS-CoV-2,  хворобі — Covid-19,  світ пішов на карантин, обчислюючи щодня нові випадки інфікування, смертності і, водночас,  обнадійливі  історії одужування, пише Ресурс. 

Щодня вірусологи  проводять нові клінічні випробування, сподіваючись якнайшвидше віднайти рятівну вакцину.

Проте, фахівці застерігають, через швидкі мутації вірусів, на людство може очікувати випробування більш серйозними і загрозливими вірусами, в порівнянні з якими коронавірус виявиться найменшим злом. Що пришвидшує появу нових небезпечних вірусів, як людству вберегтися і що  потрібно зробити задля цього, далі в дослідженні South China Morning Post.

Covid-19

З початку цього століття два спалахи хвороби були викликані новими коронавірусами, які зробили стрибок від тварин-носіїв до людей, в процесі мутуючи, щоб захопити людські клітини.

Медична наука бореться  наявними у неї інструментами і створює нові засоби захисту, але дані свідчать про те, що три віруси, які стоять за цими хворобами, є  лише авангардом армії потенційних патогенних мікроорганізмів, які можуть обчислюватися тисячами.

Те, що такий великий запас вірусів існує в так званих природних резервуарах, якими є  тварини, не є несподіванкою для вчених і дослідників, які їх вивчають. Але проблема полягає в тому, що розвиток людської повідінки, як соціальної, так і економічної, все частіше зіштовхується з цією армією в місцях проживання тварин.

Експерти кажуть, що це результат масового вирубування лісів і розширення сільськогосподарських угідь для постачання населення продовольством та іншими товарами, кількість яких зросла більш ніж удвічі від 3 млрд (в 1960-х роках) до 7,7 млрд.

 

Хоча більшість цих нових патогенних мікроорганізмів походить від тварин, згідно з даними ВООЗ, наступні епідемії хвороб є результатом складної мережі людської інфраструктури і глобальних транспортних мереж. Це те, що швидко поширює вірус далеко за межі лісу, ферми або спільноти, де він вперше стрибнув від тварини до людини, кажуть експерти.

«Ці побічні ефекти завжди відбувалися – це просто частина природи – але наша діяльність змінює стан речей», – каже ветеринарний епідеміолог Дірк Пфайффер. «Ми створюємо дисбаланс, ми наближаємося до лісу і робимо замах на середовище проживання диких тварин і патогенних мікроорганізмів, про яких раніше не знали».

«Люди сформували планету, щоб мати змогу заробляти більше грошей і жити комфортно, і тим самим вони забезпечили найкращу середу для передачі патогенних мікроорганізмів», – сказав він.

У міру збільшення чисельності населення планети, зростаюча економіка та широкомасштабні ланцюжки поставок пропонують споживачам через віртуальні супермаркети найрізноманітніші продукти, навіть шматки яловичини  безпосередньо з джунглів, зі скотарських ферм, які там розташовані, або савани, словом з будь-кого куточка декількох різних континентів.

Увійдіть до іншого магазину, щоб купити мобільний телефон, і в ньому є компоненти, зроблені з кобальту, виритого в африканській шахті. Візьміть шампунь в Нью-Йорку, і він містить пальмову олію з плантації, яка змінила середовище проживання тварин в Індонезії.

Забезпечення всіма цими товарами, зазвичай, означає розчищення великих лісових масивів, що призводить тісного контакту людини і худоби  з дикою природою і вірусами, які вони можуть переносити. Це створює умови для того, що еколог Петер Дашак називає нової «ерою пандемії».

«Ми повинні думати про пандемії так само, як ми думаємо про зміну клімату – це реальна загроза для нас, але ми можемо її контролювати, тому що ми є її рушійною силою», – сказав Дашак, президент дослідницького некомерційного альянсу EcoHealth, що базується в Нью-Йорку і консультує ВООЗ з інфекційних захворювань.

Ще до пандемії Covid-19 ВООЗ вже назвала 21-е століття «довгою історією лих», вказуючи на повторну появу чуми, в результаті якої в 2017-му році на Мадагаскарі загинуло 200 чоловік, і спалах нових вірусних захворювань, таких як важкий гострий респіраторний синдром (Sars).

Існує сім типів коронавірусів, які заразні для людини. Чотири типу (NL63, 229E, OC43 і HKU1) відповідальні за 15-30% випадків застуди в світі щороку і вважаються ендемічними. Два інших типи стали епідемічними: спалах  епідемії Сарса, яка торкнулася 26-ти країн і вперше заразила людей в провінції Гуандун на півдні Китаю в 2002 році, і Мерс, яка вперше була зареєстрована в 2012 році і поширена на Близькому Сході. Сьомим коронавірусів є Sars-Cov-2, новий тип, що викликає Covid-19.

Групи епідеміологів — Петера Дашака (Daszak), а також Джорджа Гао, директора Китайського центру з контролю і профілактики захворювань, і Денніса Керролла, колишнього директора підрозділу Агентства міжнародного розвитку США з пандемічного грипу та загроз, використовували математичні моделі для досліджень, які довели,що у тварин може бути до 1,7 мільйона невідомих вірусів.

З тієї ж моделі щонайменше півмільйона можуть викликати захворювання людей.

Daszak нещодавно почав збір коштів для проекту вартістю 1 мільярд доларів США з пошуку і каталогізації цих вірусів. Мета полягає в тому, щоб використати напрацювання Агентства США з міжнародного розвитку щодо створення бази даних генетичних для кращого реагування системи охорони здоров’я на такі патогени. Але це тільки одна із стратегій того, як людство може краще підготуватися до боротьби з цією вірусною армією, яка чекає  свого часу.

Експерти кажуть, що необхідні додаткові інвестиції в служби охорони здоров’я і в розробку і поліпшення засобів для моніторингу ще невивчених лихоманок та пневмоній людини. Йдеться про використання багатьох даних для збору медичних карт, даних мобільних телефонів і схем польоту щодо прогнозування поширення спалахів з метою їх перехоплення.

Нині в Китаї почалися жорстка  боротьба з торгівлею тваринами після того, як походження нового коронавірусу Sars-CoV-2 пов’язали з  ринком в місті Ухань, на якому продавали диких тварин як харчовий продукт .

Продажа диких животных в Цинъюане, провинция Гуандун, в июне 2018 года. Фото: раздаточный материал
Продаж диких тварин в Цін’юане, провінція Гуандун, в червні 2018 року. Фото https://www.scmp.com

Багатомільярдна і масштабна торгівля дикими тваринами також створює додаткові загрози для спалахів захворювань.

Ще однією подією є ініціатива «Єдине здоров’я», яка об’єднує лікарів і ветеринарів для виявлення ланцюжків між людьми, тваринами і навколишнім середовищем під час епідемій. Ініціативу підтримали  сотні фахівців, особливо  після  останньої епідемії пташиного грипу.

Є також мотузка з полуничним варенням

Це був трюк, використаний групою дослідників, які працюють в регіоні Бвінді, що в непрохідних лісах Уганди. Епідеміолог і ветеринар дикої природи Тьєрра Смайлі Еванс використовувала  мотузку з варенням, щоб можна було легко відібрати зразки слини в бабуїнів.  Їм це сподобалося.

«Вони жували її, як шматочок жувальної гумки, добре працювали над нею, а потім випльовували», – сказав Смайлі Еванс, дослідник з Каліфорнійського університету, Інститут здоров’я ім. Девіса Уена в Школі ветеринарної медицини.

Слина з мотузки і варення надали Смайлі Еванс і команді ветеренарів зразки для тестування на віруси, відомі або невідомі, шляхом аналізу генетичної схожості з відомими вірусними родинами.

Ця інформація зможе допомогти дослідникам зрозуміти, які віруси ховаються в певних популяціях тварин, і  який є ризик для людей, які живуть, полюють або розводять худобу поряд з цими тваринами.

На думку епідеміологів, людство досягне більшого у боротьбі з вірусами, контролюючи місця потенційного ризику виникнення цих вірусів у природі.

 

У той час як світ полює за вакциною проти коронавірусу,  епідеміологи минулого століття робили досліди на яйцях, щоб побороти вірус у 1956 році.

 Дослідження, тестування, епіднагляд

Експерти підкреслюють, що розуміння вірусів  тварин – всього лише одна з стратегій боротьби. Знання того, які віруси дійсно поширюються на людей і провокують хворобу — шляхом всебічного тестування зразків на наявність антитіл або вірусних сімейств  є критично важливою у запобіганні і захисті від пандемії цих вірусів.

«Цілком може бути так, що хвороби, подібні Covid-19, перейшли до людей протягом багатьох років, і тому що у нас не дуже багато способів спостереження в наших групах, ми не підхопили його»,  – сказав Сем Скарпіно, доцент  Інституту мережевих наук Північно-Східного університету. «Так що я б поставив це на перше місце в списку».

Скарпіно керує лабораторією з виникнення епідемій, яка працює з агентствами громадської охорони здоров’я для створення моделі, яка б прогнозувала майбутні спалахи і їхнє поширення.

За його словами, точно визначити, коли потенційний пандемічний патоген буде поширюватися від тварин до людини, неможливо. За його словами, навіть виявлення областей найбільшого ризику для відомих захворювань є «неймовірно складним завданням». Частково це через упередженість.

«Ми короткозоро зосереджені на деяких частинах Китаю і Південно-Східної Азії щодо виникнення хвороб, і нам не вистачає цілих частин світу, які мають однакові екологічні ознаки і фактори ризику», – каже Скарпіно.

Тим часом Китай  повністю забороняє торгівлю дикими тваринами  для боротьби з епідемією коронавирусу.

 Як приклад наведено поширення нового грипу від домашньої худоби на людей в центральній частині США «майже щоліта».

В інших випадках вірус поводиться несподівано. На картах, які містять  дані про популяцію птахів для прогнозування випадків пташиного грипу, вірус повністю “оминає” центральний регіон, де розвинене свинарство у Мексиці, де, як вважають, спалах грипу H1N1 у 2009 році виник у свиней, ще одного переносника.

В ідеальному випадку Скарпіно і його команда зможе отримувати інформацію з даних, отриманих в результаті епіднагляду за хворобами в усьому світі, а  також використовувати інформацію щодо факторів ризику з екологічно небезпечних регіонів,  випадків торгівлі дикими тваринами тощо. Але у них немає всіх цих даних.

За словами Скарпіно, в боротьбі з майбутніми спалахами можливість збору цієї інформації в одному місці стане «величезним кроком вперед».

«Після цього, я думаю, що світ переживе стільки травм, що ми назавжди змінимося. Я сподіваюся, що одна з цих змін — стійкі інвестиції в нагляд».

Для ветеринарного епідеміолога Pfeiffer створення всіх засобів для підготовки і боротьби з цими епідеміями має важливе значення.

«Ризик абсолютно зростає … це може статися через 20 років або в наступному році», – сказав він. «Поки ми можемо мати з ними справу, вони не вбивають нас остаточно. Наступним може бути той, який це зробить. 
Коментарі
Loading...