Легалайз по-українськи: Хто вже заробляє на коноплях (легально)

В останній день січня в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун закликала громадськість підписати петицію про легалізацію препаратів канабісу в медичних цілях.

Громадська петиція про легалізацію марихуани була складена ще в жовтні 2018-го, але з того часу петиція набрала всього 7000 голосів за необхідних для подальшого розгляду питання 25 000. Супрун стверджує, що Україні пора наслідувати приклад інших країн і легалізувати марихуану для медичних і наукових цілей .

Корисні дані

Канабіс або конопля – однорічна рослина. Раніше її використовували як їжу, а також матеріал для виготовлення паперу, мотузок, канатів, ниток, одягу і взуття. У 1961 році Єдина Конвенція про наркотичні засоби ООН внесла канабіс до списку нарковмісних рослин, а на всі держави було накладено зобов’язання суворого контролю її вирощування. В коноплях містяться психоактивні речовини – канабіноїди, які є сировиною для психотропних речовин, таких як марихуана і гашиш.

LIGA.net розбиралася, хто вже в Україні легально заробляє на коноплях і як проходила легалізація наркотику в інших країнах, і як зараз марихуану використовують в світі.

Конопля по-українськи

Із панею Супрун солідарна частина українських вчених. Ще в 2017-му вони написали відкрите звернення до уряду про неможливість проведення наукових досліджень канабіноїдів в Україні при існуючих нормах законодавства. Уряд включив вирішення цієї проблеми в план роботи на 2018-й, однак до сьогодні так нічого і не вирішив.

Насправді в Україні вже непогано розвинене виробництво конопель, щоправда, тільки технічної, з якої виробляють тканини. Також легально аграрії можуть заробляти на виробництві та експорті насіння конопель. З них виробляється масло, відходи виробництва додають в будматеріали.

Наприклад, вінницьке господарство “Кравець О.П” поставляє насіння по всьому світу – від США до Парагваю.

Дозволи на вирощування конопель мають в Україні близько трьох десятків підприємств. Сіють цю культуру близько десяти компаній на площі приблизно в 3000 га. Такі незначні обсяги президент асоціації “Українська технічна конопля” Олександр Ігнатюк пояснює тим, що в Україні практично немає потужностей для переробки цієї культури.

Другий фактор – дуже ризиковий виходить агробізнес через підвищену уваги до коноплярів з боку силовиків. В Україні вживання марихуани  не заборонено. Але під забороною виготовлення, поширення, транспортування і продаж канабісу.

За даними Ігнатюка, конопля – високомаржинальна культура. Виробництво насіння дає заробіток $ 500-700 c гектара при рентабельності в 50%. Якщо переробляти і відходи виробництва – тресту – то заробіток збільшиться до $ 2000 за гектара, додає він. Але насіння і трест – дрібниця в порівнянні з листям і суцвіттями, де з одного гектара можна заробляти до $ 100 000, підрахували в Національній академії аграрних наук. Такі розрахунки вчених, розповідає Ігнатюк, були презентовані під час оцінки перспектив медичного використання конопель.

Але на лікувальні властивості конопель в Україні заробляти заборонено і її “рекреаційні властивості” – не предмет для промислового виробництва культури до її легалізації.

Де можна все

2018-й рік став переможним для світового растаманства. Канабіс виключили з переліку заборонених засобів в Канаді, це перша країна “великої сімки”, яка легалізувала марихуану. Тут «траву» дозволили використовувати в рекреаційних цілях, марихуану можна вільно продавати і купувати, а кожному жителю Канади старше 18 років дозволено зберігати до 30 грам канабісу та навіть вирощувати у власному будинку не більше 4 рослин конопель для особистого споживання.

Обсяг легального ринку марихуани в Канаді оцінюється в мільярди доларів. За даними канадської влади, в 2017 році жителі країни витратили на покупку нелегальної конопель майже 4 млрд. При цьому постачальники канабісу повинні відраховувати до держбюджету по $ 1 за кожен проданий грам. Також під час продажу марихуани сплачується ПДВ в розмірі 13%.

Зараз канадські виробники марихуани активно розвивають свій бізнес, нарощуючи потужності. А на початку 2018 го на канадському ринку канабісу сталося велике злиття: виробник марихуани Aurora Cannabis за $ 2,2 млрд купив акції конкурента MedReleaf. Другим після Aurora виробником марихуани в країні є концерн Canopy Growth.

Експерт аналітичної компанії New Frontier підрахували, що споживання конопель на душу населення в Канаді вище, ніж в США. А до 2025 року загальний оборот канадського ринку марихуани досягне $ 6 млрд. Очікується, що з розвитком галузі на ринку праці Канади можуть з’явитися тисячі нових вакансій, серед яких і позиції дегустаторів.

Як і в Канаді, повністю легалізована марихуана ще в Уругваї, який став першою в світі країною, де марихуану дозволили вживати для розваги. Кожен житель Уругваю старше 18 років може зареєструватися в національній базі даних і купувати до 40 грамів «травички» на місяць. Виробляти коноплю дозволено зареєстрованим компаніям, а продавати – аптекам, які мають спеціальну ліцензію. У кожній аптеці вирішено встановити сканери відбитків пальців, щоб ідентифікувати зареєстрованих покупців. Також жителям Уругваю дозволили вирощувати вдома до шести кущів конопель, однак в рік з них можна збирати не більш 480 грамів «трави»

Також повністю легалізований канабіс в дев’яти штатах США. Цікавий факт: виробники конопель в тих штатах Америки, де вона дозволена, змушені платити податки готівкою. У 2017 році американські штати тільки від продажу лікарської марихуани виручили майже $ 9 млрд.

Марихуана як ліки

Найпоширеніша причина легалізації марихуани в світі – використання властивостей канабісу в медичних цілях. Лікують марихуаною в Польщі, Німеччині, Хорватії, Данії, Фінляндії, Норвегії, Австралії, Чехії, Туреччини, Камбоджі, Замбії і Зімбабве, а також в Ямайці. Дозволено медичний канабіс також в Мальті, Панамі, Перу і Мексиці.

П’ять грамів марихуани можна при собі мати для лікування в Аргентині. Також коноплі в цій країні легалізована для використання в науці. А чилійські аптеки продають канабіс з 2017-го року. Ізраїль легалізував медичний канабіс в минулому році. Також медична марихуана дозволена в Македонії, Хорватії, Румунії, Нової Зеландії, Пуерто-Ріко і ряді інших країн.

Покурити без санкцій

На Кіпрі можна вирощувати до трьох рослин конопель і використовувати її в особистих цілях. Схожа історія – в Хорватії, Чехії, Ямайці, де дозволено до 5 рослин виростити для себе. Покурити коноплі легально в невеликих кількостях можна також в Німеччині, Бельгії, Потугалія. Використання препарату в особистих цілях також дозволено в різних кількостях у Великобританії Італії, Греції, Мексиці, Аргентині, Австрії, Чилі, Колумбії, Швейцарії, Белізі.

Можна вирощувати і в особистих цілях канабіс в Бразилії та Іспанії. При цьому в Бразилії покупка і продаж марихуани – табу, а в Іспанії не можна вживати марихуану в громадських місцях.

У Люксембурзі приватне володіння «травою» було декриміналізовано в 2001 році, але існують суворі закони щодо використання марихуани неповнолітніми або на робочому місці.

У Нідерландах канабіс також декриміналізували – можна мати при собі до 5 г і вирощувати п’ять рослин. У кофешопах дозволено продавати марихуанну, але тільки за суворими правилами. Вони відпускають до 5 г за один раз. Тільки жителям Нідерландів дозволено вживати марихуану. У Грузії, Чилі, Аргентині, Венесуелі, Північній Кореї також можна курити без страху покарання.

Повне табу

Незважаючи на ліберальне ставлення до каннабісу в багатьох країнах, в світі все ще багато держав, де марихуана заборонена, в тому числі: Франції, Ірландії, Індонезії, Китаї, Японії, Південної Кореї і Саудівської Аравії.

 

Коментарі
Loading...