Лісівники Вінничини б’ють на сполох: місцеві ліси масово всихають

На фото читач може побачити, як загинули прекрасні лісові культури ялини звичайної, підпорядковані службі автомобільних доріг. Ділянка знаходиться понад трасою Вінниця-Хмільник, біля населеного пункту Кожухів, поблизу 41 кварталу Хмільницького лісництва ДП «Хмільницький лісгосп».

А насадженням цим всього-навсього 40-45 років. Дуже тоді подобалося всім, аби обабіч дороги на Вінницю висаджувалися рядки ялини, пише Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарств.

В недалекому минулому всього за кілька років працівники лісової охорони двох лісництв висадили тут ялину вздовж всього шляху! Це була просто неймовірна краса: на фоні стіни лісу з листяних порід виділялися пишні красуні-ялини. Взимку це взагалі виглядало, як у казці.

І зараз також все як у казці. Страшній казці!!! Стоять рядами мертві ялини, інфікують по сусідству лісові ділянки ДП «Хмільницький лісгосп», ось-ось впадуть на дорогу, на людей, на автомобілі…. То хто ж і коли почує лісівників-професіоналів, які б’ють на сполох? Адже всихають зелені легені держави!
На початок 2018 року площа лісів державного лісового фонду Вінниччини, охоплених всиханням, становила майже чотири з половиною тисячі гектарів. Всихає дуб, ясен, граб, ялина, сосна. За останнє десятиліття всихання ялини європейської від жука-короїда охопило близько 1 тис. га лісів Поділля (майже 40 відсотків від усіх ялинових деревостанів), всихання сосни звичайної охопило близько 100 га.

Патологічним процесам сприяють шкідники, хвороби і глобальні зміни клімату. Зазвичай, шкідник дає дві генерації за період, а в умовах подовженого літа – до 5 генерацій! Кліматичні зміни призводять до аномальних природних явищ (льодолам, буревій, посухи сприяють виникненню пожеж). Все це у сукупності зі зниженням ґрунтових вод, зміною гідрорежиму ґрунту зменшує стійкість лісів і здатність чинити опір патогенам.

Патологічні процеси у лісах відбуваються не вибірково, а масово! «Іржаві» плями мертвих деревостанів ріжуть око, коли роздивляєшся лісові краєвиди, завбачливо підіймають голови перехожі на алеях у міських парках, скверах, побачивши ще вчора зелену, а сьогодні вже суху ялину… Для боротьби із шкідником використовуються у незначній мірі феромонні пастки, допомагають регулювати чисельність шкідника природні вороги шкідників – ентомофаги та птахи. Але найкращий метод боротьби – це своєчасна локалізація осередку шкідників.

Ліс – це власність держави. А лісівники – це господарі, головне завдання яких відтворювати, раціонально використовувати і оберігати лісові культури. Тому коли з’являється тенденція до патологічних процесів, основне завдання працівників лісового господарства – своєчасно локалізувати осередки шкідника і не допустити розповсюдження його на інші дерева. Осередок слід своєчасно ізолювати, зрубати, якомога швидше вивезти і здійснити заходи з очищення лісосіки після рубки (спалювання кори, подрібнення порубкових решток). Ці заходи дозволяють врятувати здорові дерева, а заготовлену деревину реалізувати за максимально можливою ціною. Якщо не забрати своєчасно інфіковане дерево, то наступного року шкідник розмножиться і заселить від 30 до 170 дерев!

Чому ж ми втрачаємо лісові насадження? Бо спеціалістам-лісопатологам та лісівникам зв’язує руки законодавча бюрократія. Існуючі нормативні документи не дозволяють вчасно забрати свіжозаселені шкідником дерева, якщо ті не мають певного переліку ознак. Для порівняння – у сусідній Білорусі рішення про санітарну рубку приймає лісничий, без комісії. У США зрізають уражену частину плюс буферну зону 50 метрів – і все спалюють.
Вставляють палиці в колеса і штучно створені антилісівничі піар-кампанії, які поливають брудом лісове господарство і безпідставно, використовуючи фейкові фотографії, факти, звинувачують лісівників у нищенні українського лісу.
Лісівники Вінниччини і всієї України кричать про цю нагальну біду загальнодержавного рівня, вимагають вирішення цієї проблеми! Хто і коли почує професіоналів-лісівників?..

Коментарі
Loading...