Лісові пожежі

Українські ліси: беззахисність перед пожежами вражає

З настанням тепла в Україні розпочався сезон підвищеної пожежної безпеки. Більш за все горять ліси, які зараз стали беззахисними через бюрократичну анархію.

Лише торік кількість лісових пожеж зросла в 11 разів (!), але урядовцям, схоже, байдуже до того, скільки вигорить лісу цьогоріч. Адже чиновники не поворухнулися, аби підготуватися до вогненебезпечного сезону.

Напевно,їм набагато краще вирішувати проблему постфактум, витративши сотні мільйонів гривень на ліквідацію пожеж та їх наслідків, ніж на попередження лиха.

За словами голови Товариства лісівників України Юрія Марчука, зараз в зоні особливої небезпеки — ліси Східної та Південно-східної частин Україні. Вже 3 (!) роки їх фінансують без бюджетної підтримки. Такого ще не було за всю історію господарства.

“В грудні 2017 року прем’єр-міністр сказав, що знайде кошти для південно-східних областей, але сьогодні закінчується кампанія з висадки лісу, і вже розпочалися лісові пожежі, а ситуація досі не вирішена”, – зазначив Марчук.

За його словами, також гальмується фінансування з боку Мінагрополітики, до якого зараз підпорядкована і лісова галузь.

“Наприклад, Міністерство повинно було передати на лісове господарство 120 млн грн, які отримали від ліквідації Аграрного банку. Гроші в бюджет повернуто, але Мінфін рішення з цього питання не дає. Все йде по бюрократичному колу, і лісівникам дуже важко працювати”, – каже Марчук.

Якщо ці гроші не надійдуть, то ліси Південної та Східної України очікують жахливі пожежі з ймовірними втратами серед флори і фауни.

За словами лісівників, саме в цих регіонах ситуація є критичною.

Внаслідок вітрової ерозії край страждає від серйозних суховіїв. Зміна клімату призводить до висихання лісових угідь. Під загрозою навіть символ Карпат — карпатська смерека, а також поліська сосна.

Водночас, нові екологічні норми забороняють лісівникам проводити профілактичні процедури щодо попередження висихання — вибіркові вирубки.

В той же час, відсутність електронного обліку лісозаготівель призводить до масового винищення цінних лісових насаджень браконьєрами.

“Ще в 2016 році був розроблений законопроект щодо передачі лісових смуг місцевим громадам,аби вони могли здійснювати відповідний догляд. Але минуло два роки, а документ так і не прийнято. Лісосмуги вирубують далі. Зареєстровано проект Закону про підвищену відповідальність за незаконні вирубки. Загалом, до Верховної Ради внесено пакет із 15-ма законопроектами, підготовленими науковцями, експертами, лісівниками щодо подальшої стратегії розвитку лісового господарства, і, які повинні нарешті навести лад у цій сфері”, — каже Марчук.

Але чиновники нагорі досі гальмують прийняття рішень. Представникам лісгоспів доводилось навіть самостійно “вклинюватися” в роботу спеціальної соціально-економічної ради тристоронньої групи Мінагрополітики, куди “забули” запросити представників лісництв.

“Трапилося так, що в тристоронній групі, до якої входять представники міністерства, федерації роботодавців і профспілок, не було представників лісогосподарства. Чомусь так трапилося. Я проявив ініціативу, щоб прийти на цю нараду, нас включили до цієї групи. Тому що я вважаю, в державі, де нараховується 10 млн гектарів лісу, хоча б на рівні цієї групи, має бути діалог між міністерством, представниками профспілок і організаціями, які представляють лісове господарство”, -— наголосив Юрій Марчук.

Коментарі
Loading...