«Межигір’я»: що робити з резиденцією екс-диктатора?

Журналіст «Ресурсу» прогулявся територією нацпарку «Межигір’я» та з’ясував, як господарюють у колишньому лігві президента-втікача

Туризм є, грошей немає

Екс-резиденцію Януковича українці сприймають як символ корупції української влади, тому й цікавість до цього туристичного об’єкта не вщухає. Влітку, на вихідні тут не знайдеш вільного метра, а машину вкрай складно припаркувати. На уїкенд в теплу пору року сюди приїжджають тисячі туристів, наповнюючи скарбницю екс-резиденції. Скільки заробляє національний парк ніхто так достеменно і не знає. Як ніхто не знає, скільки саме грошей з цих прибутків йде на утримання резиденції, яка отримала статус національного парку.

За даними керівництва «Межигір’я», нацпарк щорічно заробляє орієнтовно 30 мільйонів гривень. Багато це чи мало — сказати складно. Середня ціна квитка – 100 грн. У зимовий період відвідувачів у нацпарку дуже мало, тоді як літом сюди приїжджають понад 500 осіб в будній день. У вихідні кількість відвідувачів може сягати до 2-4 тисяч на добу.

Водночас, нацпарк чимало заробляє й на додаткових послугах. Це як звичайні екскурсії, так і віп-оглядини, продаж сувенірної продукції, різноманітні розваги, відвідування кафе.
Що стосується самих витрат, то вони також значні. Зароблені кошти йдуть на виплату заробітної плати працівникам (тут працюють сотні людей, зарплата – від 250 грн на день). Також фінансується ремонт і утримання територій.

Колишня резиденція президента-втікача нині витрачає значні суми на утримання тварин зоопарку, кінологічного центру (кількість собак у вольєрі, за словами працівників, зросла з 17 до 100). Собаки та коні тут стали у нагоді для реабілітації дітей та військовослужбовців. Водночас, на цій території досі проживає орієнтовно 70 вимушених переселенців з Донбасу та Криму. Частина грошей від доходів йде на їхнє утримання.

«Межигір’я» зараз потребує капітального ремонту. На утримання такого величезного, площею 140 гектарів, комплексу потрібні десятки мільйонів гривень. Після втечі Януковича територія господарства залишилася без інвестицій. Нацпарк не отримує бюджетних коштів, а тому може розраховувати лише на власні доходи. Чималі гроші йдуть на оплату електроенергії, опалення, споживання побутового газу. Але про дебет-кредит нацпарку дізнатися неможливо, бо дирекція не афішує, скільки саме резиденція заробляє та витрачає. Так, територія «Межигір’я» взимку погано прибирається від снігу. Більша частина території вкрита шаром льоду і снігу. Через що й пересуватися тут вкрай складно, а спуститися вниз до Дніпра — зовсім небезпечна мандрівка.

На жаль, потрапити до серця резиденції – палацу «Хонка» наразі неможливо. Про це треба домовлятися окремо, що трохи засмучує. Водночас, в самому палаці горить світло, однак, що там відбувається, дізнатися неможливо, бо вікна щільно завішені шторами.

Гетто для тварин?

Зоопарк став візитівкою комплексу. Про улюбленців екс-президента – африканських страусів ходили легенди.

Наразі зоопарк виглядає жалюгідно. Диктатор не надто переймався тваринами, вони слугували йому, ймовірніше, розвагою. Нормальних умов, для, навіть своїх улюблених страусів, він не створив. На невеликій площі, розміром з пару гектарів, розташовані десятки вольєрів для різних видів тварин. Розміщені вони дуже хаотично. Дикі лісові тварини проживають поряд із птахами з Африки.

Попри те, що територія комплексу величезна, тварини перебувають у вкрай тісних вольєрах. Їхні будиночки майже не рятують від морозів, бо вони ніяк не утеплені. Якщо за Януковича частина звірів була розміщена біля річки, де багато простору, то зараз майже всі вони сконцентровані нагорі, де дуже мало місця. Фактично, це зроблено для розваги публіки, бо так глядачам краще розглядати тварин. У вольєрах — повна антисанітарія. Так, дикі кабани провалюються у багнюку і ледь-ледь там пересуваються.


Очистити вольєр від багна ніхто не планує, як і організувати тваринам нормальне харчування. Всі мешканці зоопарку, які траплялися, були дуже голодні, всі вони підходили в пошуках печива чи хлібця, однак на  вольєрах були попереджувальні написи про заборону  відвідувачам годувати тварин. Якщо дирекція забороняє це робити людям, то чому тоді сама не дбає про харчування, не годує нормально тварин? Не зрозуміло, на які справи йдуть ті 120 гривень, які беруть за вхід? Невже за такі гроші не можна забезпечити гарні умови для тварин?

Раніше звірі сюди потрапляли через забаганки Януковича. Ніхто не думав про їхній комфорт, головне — догодити хазяїну. Після втечі екс-президента про безпеку та комфорт тварин так ніхто й не подбав, хоча їхня кількість зросла. В такому вигляді нацпарк не можна вважати місцем сучасного відпочинку європейського типу. Як можна милуватися краєвидами та розкошами, коли поруч тварини продовжують  перебувати у вкрай скрутних умовах.

На мою думку, адміністрації комплексу було б краще віддати чи продати тварин європейським зоопаркам, які створять тваринам комфортні умови життя. Заощаджені гроші, які йдуть на утримання звірів, можна спрямувати на розвиток туристичної інфраструктури «Межигір’я» та ремонтні роботи.

В пошуках доброго господаря

Пройшло немало часу, але влада так і не визначилася, що буде з цим комплексом. «Межигір’я» колись відібрала у монастиря радянською влада і перетворила його на державну резиденцію для партійної номенклатури. Пізніше Янукович її «прихватизував», і використовував для задоволення своїх забаганок. Після перемоги Революції гідності нова влада довго не знала, що робити з цим символом корупції. То хотіли його приватизувати, то перетворити на табір для переселенців, то зробити курортно-рекреаційним комплексом.

Минуло вже майже 6 років, а «Межигір’я» так і не отримало свого власника, який би відповідав за його розвиток. Януковича тут більше немає, а комплексу потрібні десятки мільйонів гривень на утримання, оновлення та ремонт. Нині резиденція передана Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, що отримані від корупційних та інших злочинів (АРМА). Наразі відомство так і не змогло провести конкурс з обрання на посаду управителя колишньою резиденцією. Що буде далі з нацпарком достеменно не відомо. Наразі майно комплексу арештувала Генпрокуратура в рамках судового процесу над Януковичем. Тобто, навіть державний статус національного парку — під великим питанням.

Експропріація на користь експропріаторів

Вічна біда будь-якої революції — бажання легкої наживи певної частини революціонерів. І, особливо, це стосується «Сухолуччя». Нагадаю, саме того, що разом з «Межигір’ям» став символом панських розкошів Януковича. Давно біглого. Але це не заважає його експропріаторам використовувати захоплене в держави. Вже на свою користь.

Доля нацпарків «Межигір’я» та «Сухолуччя» вкотре демонструє, до чого призводить безлад у державному управлінні. Країні конче потрібен єдиний державний власник, який зможе ефективно розпоряджатися всіма нацпарками та заповідниками, а також звітуватиме щодо результатів своєї роботи перед суспільством.

Коментарі
Loading...