“Ми живемо в еволюційній конкуренції з бактеріями і вірусами. Немає ніяких гарантій, що ми виживемо”, – біолог

Доктор Майкл Грегер, вчений і медичний гуру, дослідник в області інфекційних захворювань каже, в майбутньому людство можуть очікувати  епідемії, які будуть набагато важчі і страшніші за наслідками, ніж коронавірус.  Більшість вірусів, які спричинили смертельні епідемії, мали тваринне походження пише він, окрім цього, вони швидко мутують. Людство, яке має велику залежність  від продуктів тваринного походження, ризикує, в результаті, отримати ще небезпечніші віруси, пише Ресурс з посиланням на Daily Mail

Цій проблемі науковець присвятив свій багаторічну  наукову працю-дослідження на 500 сторінок.

Вчений вважає, що тісний зв’язок з тваринами робить нас вразливими.

Это апокалиптическое предупреждение исходит от доктора Майкла Грегера, ученого, медицинского гуру и диетолога, который давно пропагандирует огромные преимущества растительной диеты.
Доктор Майкл Грег. Фото Deily Mail

Те, що людство  вирощує і поїдає  тварин, робить його   незахищеним перед найнебезпечнішими хворобами  та епідеміями. Різноманітна  їжа така, як  свинячі ковбаси, сендвічі з беконом і курячі нагетси – це гра  в кістки зі смертю, наголошує він.

Зоонози —  науковий термін для низки інфекцій, які передаються від тварин до людини, пригнічуючи нашу імунну систему з потенційно летальними наслідками в неймовірних масштабах.

Ці віруси, як правило, доброякісні для господаря, але мутують, пристосовуються до інших видів і стають смертельними.

Таким чином, туберкульоз був придбаний тисячоліття назад через кіз, кір прийшла від овець і кіз, віспа від верблюдів, проказа від водяного буйвола, коклюш від свиней, черевний тиф від курей і вірус застуди від великої рогатої худоби і коней. Але до людини вони потрапляють через так званий міст – ще один, інший вид тварин.

Наприклад, цівети були маршрутом для SARS, щоб дістатися від кажанів до людей; з MERS це були верблюди. Covid-19 пішов від кажанів, але, ймовірно, потрапив до нас через зараженого ящера (панголін), рідкісного і зникаючого лускатого мурахоїда, м’ясо якого вважають  делікатесом в деяких частинах світу.

Як тільки Covid-19 отримав опору, завдяки глобалізації він швидко і далеко поширився серед людей, призвівши  до тієї ситуації, в якій ми опинилися сьогодні.

Вчений каже, що в майбутньому таким мостом від вірусу до людини  може стати звичайна курка.

Людство споживає тонни дешевого курячого м’яса і яєць, яке вирощують з допомогою хімії.

Так що це трохи шокує, коли говорять, що найбільша небезпека з усіх причаїлася на нашому задньому дворі.

Якщо припущення доктора Грегера матиме підтвердження, хвороби, що поширюють кури, зокрема, грип, можуть, в результаті,  знищити нас.

Епідемія іспанського грипу  стала найбільш смертельно небезпечною  хворобою у 1918-1920 роках, наприкінці Першої світової війни.  Тоді  грипом заразилися  щонайменше 500 мільйонів людей – близько чверті населення світу в той час,  загинуло 10 відсотків населення,  а можливо й більше.

Грипп - лучший выбор ученых для следующей смертельной чумы человечества. Наиболее широко он стал смертельно опасным в 1918-20 годах, заразив по меньшей мере 500 миллионов человек - треть населения мира в то время - и убив 10 процентов из них, возможно, более
“Іспанка” вбила десять відсотків населення в період з 1918-1920 рр.

Всесвітня організація охорони здоров’я описує це як “найсмертоносніше захворювання в історії людства”.

Він убив більше людей за один рік, ніж “Чорна смерть” – бубонна чума в середні століття – за століття, і більше людей за 25 тижнів, ніж СНІД убив за 25 років.

«Іспанський грип» колись розпочався з кашлю і болю в м’язах, після чого піднімалася температура. Що цікаво, лікарі , описуючи симптоми” іспанки” також розповідали про пурпурові бульбашки на  шкірі хворих, мкроскопічні крововиливи. Піна лилася з легких, і багато хто захлинався власною кров’ю. Патологоанатоми після розтину  померлих від “іспанки” констатували, що  легені в шість разів перевищували їх нормальну вагу і настільки були наповнені кров’ю, що виглядали як «розплавлене желе з червоної смородини».

Щороку звичайні штами грипу забирають здоров’я  і життя людей похилого віку. Грип 1918-го рокузнищував тих, хто був в розквіті років, при цьому смертність досягала піку у віці від 20 до 34 років.  Він припинив поширюватися лише через два роки.

Протягом десятиліть точне походження найбільшого вбивці людства була загадкою, хоча підозрювалися свиней Тільки в 2005 році було науково доведено, що джерелом іспанського грипу були птахи.

Занепокоєння полягає в тому, що вірус ніколи не стоїть на місці, він завжди мутує, і в 1997-му році з’явився новий штам, відомий як H5N1, що проник до людського організму.

За словами експерта з інфекційних захворювань професора Майкла Остерхольма, це «поцілунок двоюрідного брата вірусу 1918-го року» та може призвести до його повторення, але з ще більшими наслідками.

Китайский ученый рассказал, когда пандемия коронавируса пойдет на спад

Спалах 1997-го року почався з історії трирічного хлопчика в Гонконзі, у якого тривалі больові симптоми  в горлі і животі виявилися новою вірусною хворобою, яка вбила малюка протягом тижня. Дитина померла від гострої дихальної недостатності.

Якби він поширився, Лам Хой-Ка був би нульовим пацієнтом у новій глобальній пандемії. На щастя, поширення  вірусу тоді стримали.

Однак вчених-медиків турбувало те, що новий штам опинився лише за декілька мутацій від здатності швидко розмножуватися в тканинах людини. Надзвичайна летальність в поєднанні з простотою передачі  могла призвести до масових жертв.

І звідки з’явився H5N1 в Гонконзі? Грегер стверджує, що в подальшому дослідженні найймовірнішим чинником ризику став прямий або непрямий контакт з птахами.

«На щастя, – додає він, – H5N1 досі залишається вірусом, головним чином, домашньої птиці, а не людей».

На Херсонщині зафіксовані випадки пташиного грипу - новини Еспресо ...

Але як довго? «Це та інші нові і смертоносні віруси тварин, подібні до цього, все ще існують, все ще мутують, з прицілом на 8-мільярдний буфет з людей-господарів».

І якщо, не дай Бог, це станеться, то буде у багато разів гірше, ніж раніше. Як і версія вірусу 1918-го року, H5N1 вражає легені, але на цьому не зупиняється. Він може продовжувати проникати в кровотік і руйнувати інші внутрішні органи, поки не  захопить все тіло.

Ось чому це той, кого треба боятися. Він може бути, щонайменше, в десять разів більш смертоносним, ніж це було у 1918-му році. Серед поширених інфекційних захворювань серед людей, тільки Ебола і нелікована ВІЛ-інфекція  є найсмертельнішими. А що якщо вірус передається через повітря, а також  на дотик? В результаті, як цитує медичний журнал The Lancet, глобальна катастрофа стане неминучою і масштабнішою.

Отже, що ми можемо зробити, щоб захистити себе від такої трагічної долі? Грегер переконаний, що це людина повинна змінити свій  підхід до природи, до її використання.

У Малайзії 20 років тому через різке знищення лісів, щоб звільнити місце для вирощування, витіснили фруктових кажанів, які оселилися на мангових деревах поруч зі свинарськими фермами. Сеча і слина фруктових кажанів потрапляла в загони для свиней, передаючи вірус Nipah.

У свиней почався сильний кашель,  судоми і смерть. При цьому вірус поширювався на інших тварин і людей. Це було особливо небезпечно.

Більше половини людей, які заразилися, загинули. Вірус  вважався настільки смертоносним патогеном, що США вказали його в якості можливого агента біотероризму.

Как только мы, кажется, выходим из кризиса, так же, как число погибших замедляется и новые госпитализации по поводу коронавируса стремятся к нулю, так же, как мы начинаем позволять себе первый пробный вздох облегчения, вместе с новой книгой американца Доктор, чтобы сказать нам: это, ребята, это просто генеральная репетиция [Файл фото]
“Це просто генеральна репетиція”, – каже доктор Майкл Грегер про пандемію коронавірусної інфекції
Nipah був також шаблоном для вірусу в фільмі «Зараження» 2011 року.  Семимісячний спалах Nipah в Малайзії припинився після знищення більше мільйона свиней. Це було те саме рішення, що й з пташиним грипом H5N1 в Гонконзі, де знищення всіх курчат на території припинило поширення вірусу.Це завжди так. У всьому світі масові знищення тварин стали загальноприйнятим виходом у боротьбі проти спалахів свинячого і пташиного грипів.

Але потім поголів’ю свиней і курей дають можливість регенерувати, і ми повертаємося до вихідної точки.

Курка і яйця є чи найпопулярнішими продуктами харчування у всьому світі, тому ті 24 мільярди з них згадувалися раніше.

Менш радикальним курсом дій, щоб уникнути того, що Остерхольм називає «найбільшою катастрофою в історії людства з потенціалом перенаправлення світової історії», є абсолютна зміна підходу до вирощування курчат.

З  приручення тварин почалася проблема поширення вірусів, вважають вчені.

Все це поглибилось із сучасним переходом на велике фабричне сільське господарство. У багатьох частинах світу, особливо в Китаї та США, переважна більшість курчат-бройлерів розводять на фабриках інтенсивного росту, вони настільки переповнені, що кожен птах має площу не більше аркуша паперу формату А4.

Курчата, які зберігаються для яєць, знаходяться в величезній кількості кліток, накладених одна на одну, де недостатньо місця, щоб змахнути крилами.

Додайте до цього погану вентиляцію,  гігієну, сміття і високий рівень аміаку від їх посліду, і не дивно, що хвороби процвітають. За словами Грегера, чим більше тварин збивається разом, тим більше обертань вірус може отримати на колесі рулетки, граючи на пандемічний джекпот.

Спочатку H5N1 був легким вірусом, виявленим у мігруючих качок; якщо він раптом вбивав свого господаря, то теж гинув.

Але коли дзьоб наступного господаря знаходиться всього в дюймі, вірус може еволюціонувати, щоб швидко вбивати і при цьому виживати. З десятками тисяч, а то й сотнями тисяч сприйнятливих господарів в одному пташиному приміщенні, вірус може швидко переміщатися від одного птаха до іншого, накопичуючи адаптивні мутації.

Як сказав один видатний австралійський професор мікробіології: «Ми неприродно привнесли до нашого порогу віруси, здатні до пандемії, і дали їм можливість не тільки заражати і знищувати величезну кількість птахів, а й стрибати в людську расу».

Щоб протистояти цьому, говорить Грегер, найменше, що нам потрібно зробити — це перейти від масового виробництва курчат до  вирощування невеликого поголів’я в менш стресових, менш людних і більш гігієнічних умовах, з доступом до свіжого повітря, без використання людських противірусних препаратів. Також слід  припинити практику розмноження для швидкого зростання або неприродною несучості за рахунок імунітету.

До того ж, бажання Грегера полягає в тому, щоб замість поповнення запасів після кожного забою світ загалом вирощував і їв одну останню глобальну партію курчат, а потім назавжди руйнував вірусний зв’язок між качками, курчатами і людьми.

«Теоретично цикл пандемії можна розірвати назавжди», – пише він.

«Пташиний грип може бути заземлений». Але до тих пір, попереджає він, «поки є птах, будуть пандемії. Зрештою, це можуть бути ми або вони».

Справа в тому, що навіть  якщо коронавірус буде переможений, він буде коротким перемир’ям в битві, що триває, а не перемогою.

Настав час подумати над словами покійного нобелівського лауреата-біолога Джозефа Ледербергом, який писав: «Ми живемо в еволюційній конкуренції з бактеріями і вірусами. Немає ніяких гарантій, що ми виживемо».

 

Коментарі
Loading...