На Місяці вперше проросла рослина

У контейнері, який знаходиться на китайської місячної станції «Чан’е-4», проросло одне з насіння бавовни, повідомляє CCTV. Росток став першою рослиною, вирощеним в умовах місячної гравітації. На станції він знаходиться в рамках експерименту Lunar Micro Ecosystem.

Це проект із симуляції закритої біосфери – живі організми в її складі повинні виробляти кисень і поглинати вуглекислий газ, виживаючи в несприятливих для себе умовах. Початкову ідею відібрали серед 200 заявок від студентських команд з усього Китаю, конкурс пройшов в 2016 році. Потім її допрацювали в Чунцинський університеті в партнерстві з 27 іншими вузами країни.

Крім насіння бавовни, в герметичний контейнер помістили насіння картоплі, ріпаку та рослини резуховидки Таля, а також дріжджі і яйця плодової мухи. Там є земний грунт, вода і повітря. У контейнер за спеціальною оптичною трубі проникає сонячне світло, а спостереження за «екосистемою» цілодобово веде камера. Спочатку китайські дослідники хотіли відправити на Місяць і кокони шовкопрядів, але потім змінили плани на користь насіння бавовни.

Раніше люди успішно вирощували рослини (майорця, соняшники і листову зелень) на МКС. У 2013 році плани з вирощування рослин на Місяці озвучували в NASA – але американське відомство більше не поверталося до цієї ідеї.

«Чан’е-4» – перший в історії зонд, який сів на зворотний бік Місяця. Його вивели на орбіту 8 грудня з космодрому Січан. Він досяг місяця 12 грудня, а до 30 грудня вийшов на розрахункову орбіту для початку посадки. Примісячення пройшло в 5:26 за київським часом в районі Південного полюса, поруч з найбільшим кратером супутника – Ейткен. Зараз місяцехід в складі місії вже працює на поверхні супутника, зазначає AIN.ua.

Коментарі
Loading...