На Рівненщині процвітає нелегальний видобуток бурштину

Поліція не здатна зупинити незаконний видобуток бурштину на Рівненщині попри тисячі заяв, про це йдеться у розслідуванні телеканалу ZIK.

Незаконний видобуток бурштину досі триває у селі Кухітська Воля. Тут одразу в око впадає «місячне поле», яке після себе залишають шукачі. Зупинити людей не в змозі навіть правоохоронці.

Нагадаємо, що 18 жовтня цього року тут дві сотні копачів потрощили три поліційні машини та побили поліціянтів, які власне патрулювали землю.

В інших місцях протистояння бурштинокопачів та правоохоронців взагалі схожі на воєнні дії. Водночас, екологія надалі страждає. Ще у 2013 році поблизу села височів ліс. Сьогодні тут викорчувані дерева, пісок та глибокі ями заповнені технічною водою. Крім того, машини без розпізнавальних знаків, важка техніка – сусідують зі звичним життям.

dt.ua

«Поліція лише імітує боротьбу. Всі місцеві знають розклад рейдів. Є навіть дні, коли можна копати», – наголошує еколог Петро Тестов.

У експерта є своя думка щодо того, чому робіт ніхто не припиняє.

«Владі треба потік чорного «налу». Адже, окрім питання видобутку, є ще й збут. Місцеві добре знають, кому можна продати бурштин», – певний еколог Петро Тестов.

Поліський бурштин-сирець, який нелегально видобувають, найчастіше продають у Польщу, Росію та Китай. Для України – це збитки не тільки економічні, а й екологічні.

Невпинний видобуток бурштину може змінити і мікроклімат Полісся

«Річка Веселуха, що протікає поряд із селом Кухітська Воля, є на межі зникнення. Раніше тут багато риби плавало. Сьогодні ж водойма перетворила на каламутну канаву. Люди її берегам дуже інтенсивно миють бурштин помповим способом. Це жахливий спосіб видобутку, який нищить домівки тварин, адже зрештою осушує річку», – зазначає еколог Петро Тестовий.

Рівне Вечірнє

Це призводить до катастрофічних наслідків. Один із них – цілковите знищення можливості циркуляції підземних вод, а як наслідок – мікрокліматичні зміни в регіонах Полісся.

Чи правда, що видобуток каміння став порятунком для заробітчан?

Представник місцевої влади села Воля Кухітська пригадує, що видобуток бурштину у їхньому селі почався 2014 року. Тоді для людей камінь справді виявився дорогоцінним.

«Поліські райони завжди були депресивні, забуті богом і людьми. Місцеві спершу їздили на сезонні роботи – хто куди міг. Потім почали видобувати бурштин», – переконаний секретар ради села Воля Кухітська Петро Брень.

Він пояснює: усі копачі сподівались, що влада дозволить легалізувати їхній заробіток.

«На мою думку, держава втратила шанс для розвитку у цьому регіоні. Люди побачили, що можуть не виконувати закон. Почався хаос, у якому буває страшно», – наголошує секретар Петро Брень.

Легалізувати бурштин не дозволили, а от звітувати про видобуток – змусили.

«Кожного дня ми повідомляємо про об’єми видобутку. Комусь вигідно, щоб усе перевіряв начальник поліції і слідкував за таким химерним «порядком» видобутку бурштину», – говорить секретар Петро Брень.

Територія села Воля Кухітська потребує тривалої та дорогої рекультивації. Сусідній населений пункт Перекалля на собі вже відчув весь негатив видобутку коштовного каміння.

ZIK

«Два, а то й три роки тому у нас востаннє видобували бурштин. На жаль, рекультивацію не провели. Як через брак коштів, так і відсутність спеціальної програми. Я вважаю, що владі слід було раніше ухвалити закон, створити комунальні підприємства і, можливо, тоді почались би роботи щодо відновлення ґрунту», – зазначає сільська голова Перекалля Галина Прохорович.

Начальник відділу земельних ресурсів та надр екоінспекції Поліського регіону Михайло Боровецький каже, що робота бурштиношукачів найперше впливає на родючість землі.

«Через це порушуються лісові ресурси. Згідно наших підрахунків, постраждало приблизно шість тисяч гектарів», – підкреслює Михайло Боровецький.

Через затягування проблеми люди не можуть зв’язати кінці з кінцями.

ZIK

За словами експерта, щорічно держава через бурштинових копачів зазнає шкоди на чималі суми.

«У Добровецькому та Рокитніському районах сума шкоди – двісті мільйонів. Цю суму мав би хтось сплатити. Втім, хто – невідомо. Адже під час перевірок ми нікого не застали», – говорить Михайло Боровецький.

Водночас, правоохоронці Рівненщини регулярно звітують про виконану роботу.

«Протягом 10 місяців 2018 року до підрозділів поліції надійшло 2011 заяв про незаконний видобуток бурштину. Ми вилучили 117 мотопомп, 900 кілограм бурштину і 44 одиниці та виявлено 48 осіб, які незаконно займалися видобутком», – запевняє керівник відділу комунікації поліції Рівненщини Антон Крук.

Крім того, разом із бурштином, копачі витягують серйозну небезпеку на поверхню. Адже свого часу Рівненщина постраждала від аварії на ЧАЕС. А радіонукліди, які були на ґрунті, поступово опустилися приблизно на десяток метрів нижче від кореневої системи кущів.

Цезій і стронцій — радіоактивні ізотопи, які потрапивши до організму, пошкоджують кісткову тканину, призводять до хімічних порушень у клітинах, а потім провокують рак крові й кісток.

Чи вдасться Україні легалізувати видобуток бурштину?

Остання спроба законодавчо легалізувати видобуток бурштину – провалилася. Закон готував нардеп Борислав Розенблат.

«Для легалізації видобутку бурштину не вистачило лише чотири голоси. Ніхто не хоче братися за це питання, бо це чорний «нал», оборудки тощо», – говорив Борислав Розенблат.

Навіть зараз чиновники найвищого рангу не бачать можливості ухвалити закон, який владнав би проблему видобутку бурштину на Поліссі.

Читайте: Дикий Захід по-українськи. Бурштинова лихоманка загрожує перетворити Україну на пустелю

«Постанова не врегульовує проблему, допомогти може лише закон України. Втім, шансів на його проходження у публічному просторі – не бачу», – наголошує прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

До слова, нагадаємо, нещодавно на Закарпатті CБУ вилучила партію бурштину на суму понад півтора мільйони гривень.

Коментарі
Loading...