Перевірки на КП «Волиньприродресурс»: видобуток бурштину може так і не розпочатися

 

Перевірки на КП «Волиньприродресурс»: видобуток бурштину може так і не розпочатися

Правоохоронці тиснуть

Щойно комунальне підприємство заявило про початок роботи з геологорозвідки запасів бурштину у Волинській області, як до них завітали правоохоронці. За словами заступника директора КП «Волиньприродресурс» Анатолія Капустяка, на ділянку, де перебувають працівники для встановлення паркану, приїхав наряд. Поліція навідується сюди вже втретє, відколи працівники КП «Волиньприродресурс» завезли на дану територію будівельні матеріали. 

Капустюк зауважив, що наряд поліції втретє навідується на ділянку розміром 8 гектарів, втретє у працівників відбирають покази, паспортні дані та запитують, що саме вони тут будуть робити. І це за умов, що підприємство має дозволи на розвідувальні роботи. За його словами, у попередні рази наряди поліції, які приїжджали на дану територію, знали про відкритий лист до облради щодо законності роботи підприємства, але казали, що мають вказівку приїхати на місце, сфотографувати осіб, які присутні на ділянці, а також отримати у них пояснення. Під час третього візиту вони заявили про анонімне звернення щодо проведення незаконних робіт. На підставі цього звернення приїхав наряд поліції аби втретє описати ті ж дії, хоча всі пояснення є на офіційному ресурсі обласної ради та вже двічі надавалися працівникам поліції.

Нагадаємо, раніше начальник ГУ Національної поліції у Волинській області Петро Шпига надіслав листа до Волинської облради, в якому запевнив, що дії осіб, які здійснять нелегальний видобуток бурштину, на території яку виділено КП “Волиньприродресурс” для користування, будуть кваліфікувати як незаконне видобування.

КП “Волиньприродресурс” не є власником надр, а на підставі спеціальних дозволів користується виділеними ділянками, на яких має право видобувати бурштин, який після видобутку, з умовою законності його видобування, стає власністю комунального підприємства. Відповідно, підприємство може бути визнаним потерпілою стороною за ст.185 КК України у разі викрадення обладнання, яке належить підприємству для видобутку бурштину, похідного матеріалу та видобутого ними бурштину, а дії осіб будуть кваліфікуватися, як таємне викрадення чужого майна, що належить на праві власності іншій особі, або власникам.Тепер не відомо, чи буде місцева поліція захищати майно підприємства, якщо інші правоохоронці заберуть його як речовий доказ.

Ще раз про «Волиньприродресурс»

Нагадаємо, комунальне підприємство «Волиньприродресурс», створене Волинською облрадою в 2016 році для надання дозволів на видобуток корисних копалин в області, в тому числі і бурштину. 25% від прибутку підприємства йде в бюджет сільської ради, на території якої здійснюється видобуток, 25% в бюджет району, а 50% – в бюджет області.

На початку 2017 року КП «Волиньприродресурс» вже отримало ліцензії на розробку родовищ цих корисних копалин. В березні 2017 року Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем посадовцями Держгеології щодо надання ліцензій на видобуток бурштину КП “Волиньприродресурс”. Сумарна площа чотирьох родовищ становить майже 46 тисяч га. Проте позов на повернення родовищ у власність держави був надісланий на місяць пізніше терміну, встановленого законом. Через це держава втратила можливість повернути права на розробку чотирьох бурштинових родовищ у Волинській області.

Кінцевий термін, коли ГПУ мала подати звернення до суду, сплив у вересні 2017 року. Схоже, що Генеральна прокуратура навмисно не вклалася у визначений законом 6-місячний термін звернення до суду, щоб держава надалі не змогла повернути ці бурштинові родовища. Кримінальну справу про надання “Волиньприродресурс” незаконних дозволів ГПУ закрила 6 жовтня 2017 року.

На сьогодні в Україні лише дев’ять компаній легально працюють на бурштиновому ринку. В їхньому розпорядженні є 18 спеціальних дозволів на геологічне вивчення (ГВ) з подальшою експериментально-промисловою розробкою (ЕПР) та видобуток. Перші п’ять – новачки на ринку, а чотири інших – працюють вже давно.

Однак лише 8 спецдозволів видані на видобування бурштину. Решта 9 мають підприємства для геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та лише 1 спецдозвіл є на геологічне вивчення.

Поперед батька в пекло

Наразі комунальне підприємство не має ані досвіду подібних робіт, ані нормативної бази для видобутку бурштину. Підприємство не володіє землею, а використовує землю місцевої сільради. Ще до початку роботи до КП «Волиньприродресурс» мали питання правоохоронці. На думку експертів, для того, щоб забезпечити цивілізований видобуток бурштину в Україні, треба дочекатися прийняття відповідного закону, проект якого уже є. Як ми прогнозували раніше, КП “Волиньприродресурс” може зіштовхнутися із низкою адміністративних перепонів, оскільки хоче вже видобувати бурштин в умовах ще недоопрацьованої законодавчо-нормативної бази. Як бачимо, прогнози підтвердилися.

Коментарі
Loading...