Пестицидний пил знищує бджіл

Пасічники і медовари звернулися до влади через масову загибель бджіл від високотоксичних пестицидів

Весна 2020 року, українська земля встелена мертвими бджолами. Безпрецендентна, жахлива екологічна катастрофа. Навіть приблизної кількості загиблих бджолосімей та самих пасік ніхто не підрахує, це надто складно, б’ють на сполох і пісячники і етмологи, цитує Ресурс.

Що в своїй більшості стало причиною такої масштабної загибелі бджіл?

На сьогодні реальні масштаби катастрофічних наслідків від пестицидного пилу багатьма українським пасічниками ще не усвідомлюються, а то і не сприймаються взагалі.

94270256 519448608936157 4814209295690235904 n
Мор бджіл, с.Грузьке, Кропивницький р-н, весна 2020р.

Беззаперечно, ми відстаємо від світу, і те, що в ЄС і США вже багато років тому спричинило масове вимирання бджіл та інших комах-запилювачів, у нас лише на початковому етапі, наголошують бджоляри.

Нам варто саме зараз пригадати канадські та американські досвіди і розслідування, де пневматичні сівалки з’явилися значно раніше, пише він.

Крістіан Крупке (Christian H Krupke), фахівець з дослідження комах з Університету Пердью (Purdue University) в Індіані став одним із перших дослідників, який виявив, що пестицидний пил від пневматичних сівалок знищує бджолині колонії.

Арт Шаафсма (Art Schaafsma), ентомолог з Університету Гвельфа (Ph.D. Environmental Biology – University of Guelph) в Канаді, досліджував роботу пневматичних сівалок. Шаафсма вказує на кінець однієї труби з конструкції пневматичної сівалки, «це впуск повітря, а це проблема вже очевидна».

Ця труба знаходиться близько до землі. Коли трактор тягне по полі сівалку, пил потрапляє в цей отвір разом з повітрям. Всередині механізму висівання «повітря з пилом змішується із насінням і далі діє як піскострумний процес», – Шаасфма.

Пил в певній мірі шліфує насіння, покрите протруйником. В кінцевому результаті звичайний з поля пил змішується з пилом пестицидів і розповсюджується з сівалки прямо в повітря.
В залежності від сили вітру пестицидний пил розноситься на різні відстані та осідає на квітуючі рослини і дерева, з яких бджоли приносять до вуликів пилок і нектар.

Етмолог Шаафсма вніс деякі зміни до конструкції пневматичних сівалок, обладнавши їх додатковим пилевловлювальним обладнанням. Він вважає, що якщо таке обладнання встановлювати на всіх пневматичних сівалках, то можна уникнути розповсюдження токсичного пестицидного пилу і в значній мірі зберегти колонії бджіл від загибелі.

За висновками досліджень Крістіана Крупке, протруєння насіння це лише втрата фермерами грошей. За його словами найпростіше вирішення проблеми – припинити використання неонікотиноїдів, чи інших інсектицидів при протруєнні насіння. Насінневі компанії повинні надати можливість фермерам використовувати насіння, не оброблене інсектицидами.

Неонікотиноїдні пестициди, які потрапляють в повітря разом з пилом від пневматичних сівалок, були причетними до масових отруєнь бджіл в Німеччині та Італії (Pistorius et al. 2009; Bortolotti et al. 2009). Інциденти з отруєнням бджіл в Німеччині весною 2008 року були спричинені пестицидним пилом, який виник внаслідок стирання інсектицидів із обробленого насіння під час посіву кукурудзи. Багаточисельні дослідження (12 налічених Godfray et al. 2014) до 2013 року показали, що неонікотиноїди, які присутні в протруєному насінні, можуть механічно стиратись в процесі висівання та виділятись у виді пестицидного пилу. Цей пил може містити дуже високі рівні неонікотиноїдів, до 240 000 нг/г при визначених умовах (огляд Nuyttens et al. 2013).
Прямий контакт з цим пестицидним пилом може призвести до масового отруєння бджіл (Pistorius et al. 2009; Bortolotti et al. 2009).

У 2014 році в Італії проходила 1-а Міжнародна Конференція на тему “Пил в атмосферному повітрі” «DUST 2014», (Кастелланета-Марина, Італія).
(Conference: 1° International Conference on Atmospheric Dust – DUST 2014, At Castellaneta Marina, Italy). В анотації матеріалів Конференції зазначається, що пневматичні сівалки для посіву насіння кукурудзи (Zea mays L.) утворюють пил, який містить в собі інсектициди зі складу протруйника. Ці хімічні речовини, які потрапляють з пилом в повітря, призводять до масової загибелі бджіл та зменшення їх популяції (Apis mellifera L.).

Для досліджень в рамках оцінки потрапляння пилу від пневматичних сівалок було запропоновано декілька методів для його зменшення, включаючи повітряні дефлектори, покращення якості обробітку насіння тощо. В даному документі описана процедура оцінки зносу пестицидного пилу, який утворюється пневматичними сівалками.  https://www.researchgate.net/publication/272793785_Assessment_of_dust_drift_from_pneumatic_drills_in_static_tests Сільськогосподарський журнал, 2015, 9, 42-47, Daniele Pochi, Roberto Fanigliulo and Pietro Gallo, (Монтеротондо, Рим, Італія).

У жовтні 2014 року в ЗМІ була розповсюджена інформація, що кукурудзяне поле в Онтаріо у Канаді стало причиною смерті понад 37 мільйонів бджіл. Звинувачували у такій масовій смерті бджіл в Канаді неонікотиноїдні пестициди.

«Для бджіл виявляється смертельним те, що насіння кукурудзи покривається неонікотиноїдними пестицидами, і при використанні пневматичних сівалок утворюється і розповсюджується пестицидний пил».

Десятки незалежних, рецензованих наукових досліджень прийшли до висновку, що неонікотиноїдні пестициди становлять значну загрозу для існування бджіл, птахів та інших диких тварин. Крім того, наука та досвід показали, що неонікотиноїди не збільшують врожайність сільського господарства в довгостроковій перспективі.

Bayer , BASF та Syngenta розробляють нові насінневі покриття, з метою зменшення утворення і розповсюдження пестицидного пилу. Тальк і зклеюючі матеріали ретельно змішують з обробленим насінням, щоб забезпечити рівномірне випадання насіння з сівалок. Але згідно з повідомленням CDRC (Центр досліджень даних), навіть ці вдосконалення не завжди запобігають утворенню токсичного пилу. Прикладом є ярлик Clariva Elite Beans Syngenta: в обробку насіння входить чотири інсектициди та нематіцид (в кожній партії один із чотирьох), та зазначається, що токсично для бджіл при переміщенні повітрям у вигляді залишків пилу.

Вся ця розповідь про ті обставини, коли використовується сертифіковане насіння провідних насінневих виробників.

Окреме питання, які будуть наслідки в тих випадках, коли використовується несертифіковане насіння, яке виготовлене без дотримання відповідних технологій і процесу протруєння для запобігання утворення вбивчого пестицидного пилу?…

джерела: https://www.npr.org/sections/thesalt/2017/05/27/530028003/two-scientists-two-different-approaches-to-saving-bees-from-poison-dust https://www.snopes.com/fact-check/bees-gmo-cornfield/

Володимир Олексійчук, відділ екології Всеукраїнської громадської спілки “Пасічники України проти пестицидів”

 

 

 

Коментарі
Loading...