Підступна хвороба Лайма: суперечки навколо вакцини

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) перетворилася на  підступну епідемією в Сполучених Штатах.  Свою назву хвороба отримала від містечка Лайм (штат Коннектикут, США), поблизу якого в 1975-ому році вперше був зареєстрований спалах артритів у дітей, які знаходилися на відпочинку в лісовій місцевості і мали на шкірі, переважно на відкритих ділянках, сліди від укусів кліщів, пише Ресурс.

Симптоми хвороби викликають бактерії, які передаються під час укусу кліща. Якщо не лікувати, то наслідками можуть бути артрит, серцеві та неврологічні проблеми. Найчастіше кліщів бояться через енцефаліт. Хоча в Україні кліщовий енцефаліт – дуже рідкісна хвороба, кажуть медики.

ᐅ Укуси кліщів, бліх та комарів можуть переносити небезпечну ...
Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5 – 6 cм в діаметрі. Частіше всього еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща.
Якою хворобою може обернутися укус кліща? Практичні поради лікарів
Сьогодні єдина сможливість запобігти нападу кліща – використання спеціальних репелентів

Сьогодні  це найпоширеніша кліщова хвороба в Сполучених Штатах, і, за оцінками Центру з контролю і профілактики захворювань, приблизно 300 000 чоловік щорічно можуть захворіти на цю хворобу.

Вчені, лікарі та екологи десятиліттями працювали над тим, щоб уповільнити поширення Лайма, яку несуть кліщі.  Сьогодні понад 50 відсотків населення США живе в районі, де зустрічаються ці небезпечні комахи.

Чим небезпечні кліщі та як від них вберегтися: поради фахівців

В 1998- ому  Управління з контролю за продуктами і ліками США схвалило вакцину проти Лайма, що складалася з білкових антигенів з поверхні бактерій  Borrelia burgdorferi.З а три роки вона стала предметом суперечок і була виведена з ринку.

Чому така необхідна сьогодні вакцина від підступної хвороби раптом була заборонена?

Щодо вакцини Лайма, виявилося, що організму потрібно багато місяців, щоб створити необхідний рівень імунітету для запобігання інфекції. Це також означає, що деякі з антитіл, індукованих вакциною, могли мати «нецільові» ефекти або побічні ефекти.

Вакцина, відома як LYMErix, викликала суперчки  вчених через невизначеність її дії щодо тривалості імунітету, а також побічні ефекти  вакцінації — артирити, на які жалілися пацієнти. За три роки вакцину вивели з виробництва.

Сьогодні  вчені знову наполегливо працюють над новою вакциною, а також  іншими дієвими методами захисту.

Останнім часом увага вірусологів прикута до так званого методу Лайм PrEP, розповідає Марк Клемпнер, професор медицини Масачусетського університету. З допомогою цього метода людина отримує  лише одне певне антитіло саме від хвороби Лайма один раз на рік, до початку сезону кліщів.

Вчені вже випробували цей метод на мишах і приматах, про що написали серію рецензованих  статей. Досліди підтвердили, що Лайм PrEP забезпечує захист відразу після ін’єкції, оскільки він циркулює через кров, на відміну від вакцини, яка викликає багато антитіл, які можуть не сприяти захисту, але  викликають побічні ефекти.

Щодо методу Lyme PrEP, то  з одного боку виявляється, що введення одноразової ін’єкції захищає мишей протягом декількох тижнів. Проте люди мали б бути захищені протягом довшого часу, а саме сезону, коли стається більше 90-та відсотків випадків цієї хвороби.

Таким чином, науковці вирішили розробити антитіло Лайма PrEP, щоб розширити його захисні ефекти у часі. Проте, фактична тривалість захисту повинна бути визначена під час клінічних випробувань.

У першій фазі дослідження вчені хочуть провести початкове тестування  на добровольцях, які не інфікувалися хворобою Лайма.

Якщо все піде добре із клінічними випробуваннями першої фази, то вчені сподіваються завершити  важливі дослідження і отримати успішний результат вже наприкінці 2022-2023-го років.

 

 

Коментарі
Loading...