Про ліс Буковини, держрекетирів і місцеве судочинство

Чернівецьке обласне управління лісового і мисливського господарства (ОУЛМГ) до приходу на посаду начальника Віктора Сахнюка було стабільним джерелом поганих новин.

Але найбільші біди почалися відтоді, як у жовтні 2017 р. колишній виконувач обов’язків начальника однойменного управління Роман Череватий був затриманий правоохоронцями під час спроби підкупу посадовця місцевої поліції.

За інформацією місцевих ЗМІ, він пообіцяв систематично сплачувати «данину» в сумі 10 тис. дол. начальнику управління захисту економіки Нацполіції за те, щоб правоохоронці не втручалися у махінації лісівників. Не склалось: оперативна група затримала хабародавця під час першої спроби передачі коштів у сумі 4,2 тис. євро та 2,3 тис. дол. Шевченківський районний суд Чернівців на час проведення досудового слідства відсторонив Череватого від посади, пише видання 2000.

Рекомендацію щодо його призначення голові Державного агентства лісових ресурсів України (ДАЛР) Валерію Чернякову у квітні 2014 р. надіслав тодішній голова Чернівецької ОДА Роман Ванзуряк. У листі за його підписом зазначалося, що Чернівецька ОДА «…звертається до голови ДАЛР України Валерія Чернякова з пропозицією щодо призначення Романа Череватого на вказану посаду». Нижче були перераховані «людські якості» того, за кого просили: «…кваліфікований, цілеспрямований, працелюбний, комунікабельний. Має організаторські здібності, рішучий у прийнятті рішень. Здатний швидко засвоювати нову інформацію, вміє працювати в нових екстремальних умовах».

Сам Роман Ванзуряк впродовж шести років «засвоював інформацію» на посадах начальника відділу митного оформлення Вадул-Сіретської та заступника начальника Чернівецької обласної митниць, які оформляють експорт українського лісу.

Я не слідчий, просто констатую факти і не сумніваюся у трьох якостях пана Череватого: цілеспрямованості, рішучості в прийнятті рішень і вмінні працювати в «екстремальних умовах».

Але повернімося до новопризначеного керівника Чернівецького ОУЛМГ і результатів його керівництва. У 2018 р. заготівля деревини в системі Чернівецького ОУЛМГ становила 620 тис. куб. м (677 млн. грн.) і у порівнянні з попереднім роком зменшилася на 35,8%, проте реалізація зросла на 100 млн. грн. Виникає запитання: які чинники цьому посприяли?

У 2018 р. в усіх державних лісових господарствах (ДЛГ) відомства був запроваджений електронний облік деревини (ЕОД). До приходу на посаду начальника лісового відомства Віктора Сахнюка (грудень 2017 р.) з ЕОД в системі працювали шість ДЛГ і одне державне спеціалізоване лісове господарство АПК. На решті восьми підприємствах ЕОД був відсутній. Це відповідь на те, звідки взялися «зайві» 100 млн. грн. при реалізації деревини впродовж одного календарного року. У березні 2018-го введення ЕОД було завершене. До його введення незаконні рубки деревини перетворювалися в альтернативний режим лісокористування. Левова частина сировини не потрапляла в офіційні звітні документи управління.

Наступний чинник: цілковита заборона прямих договорів на реалізацію деревини. До середини 2018 р. вона виставлялася на реалізацію на загальні аукціони, і нікому не було відомо, скільки її виставлялося, а частина деревини реалізовувалася за прямими угодами.

Третій чинник — відбір цінних сортиментів деревини. Наказом начальника ОУЛМГ було заборонено продавати шестиметрову технічну сировину як пиловник. Зважаючи на те, що на певну її частину була оформлена попередня оплата, на якийсь час з таким становищем довелося змиритися. Вже у березні 2018 р. усю технічну сировину переведено у двометрову, а решту віднесено до пиловників 2-го і 3-го сортів. На цьому усі основні лазівки для зловживань себе вичерпали.

Ледве ставши до виконання службових обов’язків на новій посаді, Віктор Сахнюк почав збирати дані по очищенню ділянок і підготовці грунту під майбутню лісокультурну кампанію. Зважаючи на те, що лісорубні квитки у ДЛГ видавалися відразу на рік, ситуація з підготовкою була вкрай напруженою. Вивчивши ситуацію, Сахнюк заборонив видачу лісорубних квитків навіть на півріччя. Дозволив лише на квартал, чим примусив готувати до лісовідновлення пройдені ділянки, і таким чином не зірвав лісокультурну кампанію дорученого йому лісового відомства.

Картинки по запросу ліс Буковини

Не зайвим буде сказати і про рекреаційні пункти лісового відомства області. Якщо такі лісові регіони, як Волинь, Житомирщина, Рівненщина, за відносно короткий період часу в плані їх будівництва вирвалися вперед, то у Чернівецькій обл. ця робота була практично зведена нанівець. З 243 рекреаційних пунктів 84 було збудовано у 2018 р. Понад півтори сотні з них мали вигляд куренів. Після відновлення у старих пунктах було збудовано мінімум 3—5 бесідок з облаштованими місцями для збору сміття.

Сьогодні чи не в кожному буковинському лісі можна побачити витвори народних умільців-різьбярів, а рекреаційними пунктами, зведеними їхніми дбайливими руками, можна лише пишатися.

До речі, одна з колегій ДАЛР України доручила обласним лісовим відомствам створити інтерактивну карту рекреаційних пунктів та історичних пам’яток Держлісфонду. Буковина одна з перших впоралася з цим завданням, і сьогодні турист може вибрати собі місце відпочинку через соцмережі.

2018-й став також роком відновлення роботи шкільних лісництв. Нині їх в ОУЛМГ налічується 13, ще 6 планується створити цього року. Дітей забезпечено формою, з ними ведеться постійне навчання, вони залучаються до процесу підгодівлі звірів, до інших цікавих заходів. Відповідальна особа щомісяця звітує про результати їхньої роботи та про плани на наступний місяць.

У місцевому дитячому таборі «Вербиченька», який перебуває на балансі Сторожинецького ДЛГ, у 2018 р. переважно за бюджетні кошти в літній сезон відпочили понад 1200 дітей-чернівчан. У 2017 р. табір був на межі закриття, на його території можна було знімати трилери. Впродовж двох місяців спільними з усіма ДЛГ зусиллями табір був повернутий до життя і минулого року посів перше місце за усіма показниками в конкурсі серед літніх дитячих таборів Буковини.

У 2018-му ж було створено 8 рейдових груп з охорони лісів. Їх тут ніколи не було. Тепер вони цілодобово оберігають ліс від незаконних порубок, контролюють стан ведення мисливського господарства і пожежонебезпечні осередки буковинських лісів.

Деякі службові особи лісового відомства області свідомо плутали державну власність з приватною. У Чернівецькому ДЛГ (директор Олександр Тимофєєв) чи не вся робота була заснована на тому, що ліс — це «дрова». Вихід ділової деревини був вкрай низьким. Це тривало роками, і підприємству вже загрожувало банкрутство. Десятки штрафів на загальну суму 8,6 млн. грн., стягнутих і ще не стягнутих державним екологічним відомством, програні по них судові позови.

Щоправда, акти перевірки були так «майстерно» складені місцевими екологами, що вини директора лісового господарства у порушеннях практично не вбачалося.

Але не усі історії закінчуються щасливо. Враховуючи усі порушення, у жовтні минулого року Віктор Сахнюк підготував подання в ДАЛР України на звільнення директора з посади у зв’язку із закінченням контракту. Колективу ДЛГ був представлений новий керівник. але Тимофєєв влаштував бойкот, і люди не пустили того на робоче місце.

А згодом місцевий суд виніс рішення про поновлення Олександра Тимофєєва на посаді. З ним він з’явився на підприємство, вивісив на дошці оголошень, а потому видав наказ по підприємству про поновлення себе на посаді. Другий пункт цього «документа» передбачає виплату йому заробітної плати за два місяці вимушеного прогулу. Пункт третій велить начальникові відділу кадрів «внести зміни в розпорядчі документи», і вже 28 січня Олександр Тимофєєв сидить у рідному кабінеті.

Сам текст «наказу» створює враження, що його писала людина не цілком адекватна: особа стає повноцінним тіньовим директором державного підприємства. І все — через слабкість державних правових інституцій. З «благословення» чернівецьких судів Тимофєєв може «керувати» ще довго, якщо не підшукає собі заняття цікавішого. Втім, ДАЛР України чекає рішення апеляційного суду.

Олександр Тимофєєв вирішив, що звинувачують його безпідставно, і подав т. зв. колективне звернення на ім’я президента і прем’єр-міністра України. Перевірка була доручена ДАЛР України, в ході якої виявлено порушення ведення лісового господарства і фінансової дисципліни на 21 млн. грн.! ДЛГ упродовж 2017—2018 рр. вже сплачено понад 3 млн. грн. за порушення екології.

Одним з порушень є оренда техніки і легкових автомобілів на загальну суму понад 2,4 млн. грн. Розрахунки показують, що впродовж чотирьох років можна було придбати два власні автомобілі, але Тимофєєв донині продовжує орендувати службовий позашляховик. 75% техніки, яка була задіяна на лісогосподарських роботах ДЛГ, орендувалась, а власна техніка простоювала.

Наприклад, упродовж 2018 р. за оренду трактора марки Т-150 було сплачено 383 тис. грн. орендної плати, але жодного шляхового листа, жодного акту виконаних ним робіт на підприємстві не виявлено. Тимофєєву усе прощалося, і ця тенденція набула масштабних обсягів.

Аби не бути звинуваченим у службовій бездіяльності і покінчити зі зловживанням, Віктором Сахнюком був виданий наказ по управлінню про протиправний випадок, відповідними листами були проінформовані ДАЛР і правоохоронні органи області. А тим часом Олександр Тимофєєв, який у місцевих ЗМІ представлений кришталево чистою людиною, керує підприємством, приймає рішення, підписує фінансові документи, видає накази… Чи не схоже це на рейдерське захоплення ДЛГ? Що буде далі? Що вирішить апеляційний суд Чернівців?

Така лісова економіка, яка має місце в Чернівецькому ДЛГ, ефективною не може бути за визначенням. І справа тут не у високих зарплатах працівників підприємства, якими так пишається самозваний директор (8 тис. грн. при рентабельності 1%). Справа в тих збитках, що їх завдають державі такі керманичі.

А допомагають їм у цьому правоохоронні органи. Про них об’єктивно висловився перед пікетниками під стінами Чернівецької ОДА наприкінці серпня 2015 р. її голова Олександр Фищук: «Я підтримую думку, що всіх керівників лісгоспів потрібно замінити. Разом з цими керівниками в області необхідно звільнити всіх правоохоронців — від майора і вище. Бо сама зміна керівників не дасть результату, якщо у схемах залишаться структури та люди, котрі «кришують» вивіз лісу за кордон».

Тобто голова виконавчої влади Буковини щиро зізнався, що для того, аби звільнити усіх череватих і тимофєєвих, попередньо треба не лише звільнити усіх силовиків області, а й вислати їх куди-небудь за межі регіону.

Далі — більше: події у буковинських лісах, з одного боку, з допомогою новоствореної широкої мережі рекреаційних пунктів зможуть відкрити чернівчанам і туристам маловідомий, широкий світ і красу місцевої природи, а з іншого — не менш багатогранний світ кримінальних правопорушень. Йдеться про те, що якщо трудовий конфлікт між двома начальниками зайде глибше, то можуть спливти дуже непривабливі факти багатьох законспірованих «схем», у т. ч. й контрабанди лісу.

Для цього існували й існують усі можливості: поруч українсько-румунський кордон з «віконцями» у прикордонній смузі, з деревопереробними підприємствами сусідньої держави зовсім неподалік — за якихось кілька десятків кілометрів, міцна «дружба» з митниками. Це спокушає. І ця спокуса підігрівається тим, що існує два способи незаконного збагачення: доступ до державних ресурсів і отримання від них «ренти». Вони захоплюють первісною простотою і природністю.

«Сказка о рыбаке и рыбке» відомого російського класика написана для дорослих. В ній ідеться про жадібність і про владу. Усе починається з влади над матеріальним світом, над «коритом». Це факт клінічний. Зважаючи на те, що в нашій державі між законами і правозастосуванням — прірва, ця «простота і природність» теж спокушають. Замкнуте коло…

А ліси Буковини — сакральна сфера, тому вторгнення в них грубої банальності торгашів і крадіїв рівнозначне смерті місцевої природи.

Джерело: Газета 2000
Коментарі
Loading...