Рекультивація. Як відновити ліси, зруйновані янтарними вандалами?

 

Навала старателів під час бурштинової лихоманки 2014-2016 років нагадувала нашестя сарани. Після себе браконьєри залишили пустелі з піску, багна та сміття. Десятки річок втратили свої русла і перетворилися на дрібні водоймища через діяльність тисяч помп, які висмоктували воду із рік та боліт, висушуючи місцеву землю. Ще більші втрати виявились у лісах. Вандали продовжують руйнувати реліктові дерева, розорюють гнізда птахів, знищують місцевих звірів та риб.

Загальні збитки від діяльності старателів останніми роками оцінюють у сотні мільйонів гривень. Але наразі на працівників лісгоспів покладено непросте завдання – відновити зруйновані ліси. Водночас, влада тільки вимагає все зробити, але не дуже допомагає матеріально у цій нелегкій справі.

Рекультивація зруйнованих територій потребує чималих фінансових витрат, оскільки браконьєри знищують не тільки територію, де вони «працюють», але й землі на десятки, а то й сотні кілометрів, порушуючи екологічний баланс території. На відновлення лісу підуть не тільки чималі гроші, але й час. Наприклад, на відновлення ягіднику, який знищили старателі, потрібно буде витратити 20-30 років. Однак держава видає гроші тільки на рекультивацію пошкодженої ділянки, але не всього лісу. Незаконний видобуток бурштину зруйнував 2% земель Клесівського лісгоспу (який найбільше потерпає від старателів), відповідно, Мінфін готовий давати гроші тільки на відновлення цих територій, але й то із великим запізненням. Доля решти лісу не особливо турбує чиновників, і це притому, що незаконне родовище бурштину, наче ракова пухлина, поступово знищує весь ліс.

 

Розуміючи, що самотужки відновити ці території не вийде, Кабмін ухвалив постанову про рекультивацію земель, які постраждали під час незаконного видобутку бурштину. Згідно з урядовими планами, лісові господарства мали б проводити відновлювані роботи, тоді як спеціалізовані державні підприємства (ТОВ «Бурштин України» та ДП «Укрбурштин») могли б добувати бурштин на зруйнованих старателями територіях.

Справа в тім, що браконьєри ведуть дуже неефективне «господарювання». Вони знищують все живе навколо, однак самого «сонячного каменю» добувають не так вже й багато – до 40% бурштину, що міститься у покладах. Сучасні методи видобутку бурштину дозволять добувати до 60% «сонячного каміння», що не встигли забрати старателі. Це дасть змогу швидко відновити землі, і водночас, мати кошти на ведення природоохоронної діяльності та наповнювати обласні бюджети. Планується, що до 50% прибутку від додаткового видобутку бурштину залишиться в регіонах. Реалізація цього проекту дозволить вже протягом 5 років відновити тисячі гектарів знищених лісів, створити, за попередніми розрахунками, до 10 тис. робочих місць, додаткові надходження до бюджетів всіх рівнів могли б становити до 500 млн гривень на рік.

Рекультивація земель мала б розпочатися наприкінці 2017 – на початку 2018 року. Однак віз і нині там. Роботи йдуть дуже повільно, тоді як промисловий видобуток бурштину з рекультивованих територій досі не розпочався. Наразі держпідприємства-розробники уклали угоди на розробку лише на 10% , запропонованих лісгоспами територій. Легальним видобувачам складно отримати дозвіл на роботи, оскільки депутати провалили відповідний закон про рекультивацію. Тож відновлювати пошкоджені землі лісівникам доводиться за ті копійки, які вони отримують з бюджету, або за власний кошт. Не дивно, що процес відродження лісів, які вщент зруйновані янтарною мафією, відбувається вкрай повільно.

 

 

Коментарі
Loading...