Школярка з Житомира вивчає комах-ентомофагів, які знищують жука-короїда

Лілія Кушнір стала першим науковцем в країні з цього дослідження

Житомирська школярка Лілія Кушнір  стала першим науковцем на Україні за останні 50 років, яка на професійному рівні вивчила природних ворогів короїдів — комах-ентомофагів та знає методи боротьби зі шкідниками лісів.

Спонукав талановиту дівчину до наукового   вивчення проблеми короїда науковий керівник, кандидат біологічних наук, член – кореспондент лісівничої Академії Наук Олександр Орлов.

Практичні роботи з вивчення ентомофагів, що знищують короїда відбувалась майже півроку, як кажуть, в “польових” умовах лісу.

По-перше, науковці під час цих робіт знайшли і дослідили рідкісного червонокнижного паразита – пильщика orussus abietis.

По-друге, дослідили тему, якою на Україні півстоліття ніхто не займався: вивчили видовий склад комах-ентомофагів в усихаючих лісових насадженнях, їхню чисельність, зустрічність та можливе використання для захисту лісових культур від біологічної «пожежі».

Висновок, до якого дійшли науковці, —поки що на Україні не відпрацьовувався, але попри цей факт, має право на життя. Зокрема, розповідає Олександр Орлов, переважна кількість цих «корисних» комах атакують короїда на стадії личинок. Зимують такі ентомофаги під корою дерев на висоті 1-1,5 м. Тому, на глибоке переконання дослідників, ранньою весною потрібно корувати дерева з комахами і переносити у місця ймовірного ураження. Таке «переселення» не шкодить ані дереву, ані мікроскопічним «лікарям», натомість дає змогу фактично «зловити» шкідника до вильоту.

Рік тому на Харківщині почали розводити ще одного природного ворога короїдів – мурахожука. Однак, створення такої лабораторії окрім залучення «вузьких» спеціалістів вимагає й колосальних затрат, мова йде про сотні тисяч євро. Тоді як «рукотворне» переселення ентомофагів не затратне фінансово.

Робота Лілії Кушнір була високо оцінена на всеукраїнському рівні — відзначена другим місцем в олімпіаді. Минулого року на цій же олімпіаді дівчина посіла перше місце. Тоді її робота стосувалася американських «паразитичних» рослин – ехіноцистосів, які витісняють традиційні поліські культури.
До слова, талановита житомирянка поки що бачить себе біологом та вчителем відповідного предмету. Одначе, вся лісова спільнота не полишає надії побачити Лілію саме лісівчинею.

Коментарі
Loading...