Небезпечний рівень забруднення повітря отруйними частинками пилу, що перевищують стандарти ВООЗ, зафіксований в Кривому Розі, Дніпрі, Запоріжжі та Донецьку. Такі дані 1 грудня опублікувала служба моніторингу атмосфери Copernicus, спираючись на дані супутників Європейського космічного агентства .
У десятках районів Дніпропетровської, Донецької, Луганської та Запорізької областей, а також у Києві дані аналізу чистоти повітря вказують на небезпеку для здоров’я людей.
«Супутники та наземні датчики контролюють небезпечне забруднення повітря у всьому світі. На основі нашого аналізу даних Кривбас та Донбас є найбільш забрудненими регіонами України. На цих територіях важка промисловість, ймовірно, є причиною проблеми. На місто Київ – ще одну точку забруднення в Україні, також сильно впливає автомобільний рух», – каже автор дослідження Ян Лабохи.
«Соромно і сумно, що забруднення повітря в Україні видно навіть з Космосу. Основними джерелами забруднення є застарілі технології вугільних електростанцій, металургії, видобутку та переробки. Дані супутника підтверджують підозри громадян та результати громадського моніторингу повітря “EcoCity”», – говорить Максим Сорока, експерт проєкту «Чисте повітря для України».
Автори дослідження сподіваються, що в країні припинять практику замовчування цієї проблеми та спробують її вирішувати, в тому числі з допомогою сучасних технологій.
За даними експертів, щорічно в Україні через хвороби, спричинені забрудненням повітря помирає близько 14 400 людей.
Фахівці кажуть, що державна політика щодо покращення якості повітря повинна зосереджуватись на чотирьох основних напрямках: організації комплексного моніторингу якості повітря, відкритості і доступності реєстрів викидів та планів, внесенні змін у практику управління в ключових секторах та залучення громадськості до прийняття рішень виготовлення процедур.