Ситуація з африканською чумою все ще залишається складною,- Борис Кобаль

В Україні зберігається стабільна епізоотична ситуація. Про це повідомив директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Борис Кобаль під час підсумкової колегії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за 2018 рік, пише Ресурс з посиланням на Урядовий портал.

“Ситуація щодо АЧС все ще залишається складною, але впродовж минулого року ми стабільно фіксували позитивну динаміку щодо обмеження поширення цього захворювання на нашій території. Особливої ваги це набуває на тлі епізоотичної ситуації щодо АЧС в Європі, де кількість випадків поширення цього вірусу як серед домашніх свиней, так і серед диких кабанів за останній період значно зросла”, – наголосив Борис Кобаль.

За його словами, завдяки належній та своєчасній організації заходів з контролю та профілактики в минулому році в Україні не зареєстровано випадків туберкульозу великої рогатої худоби (ВРХ), грипу птиці, хвороби Ньюкасла, класичної чуми свиней, заразного вузликового дерматиту ВРХ, ящуру, блутангу, губчастої енцефалопатії.

Він повідомив, що торік в Україні виявлено 145 випадків АЧС, що на 18 випадків менше порівняно з 2017 роком. Найбільше випадків АЧС за минулий рік виявлено в Одеській (21), Рівненській (13), Херсонській (13), Донецькій (12) та Закарпатській (11) областях.

При проведенні моніторингу АЧС серед домашніх свиней відповідно до Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в Україні у 2018 році досліджено 45,9 тис. проб та виявлено 222 випадки АЧС на ранній стадії, що дозволило упередити поширення хвороби.

Він також відзначив відзначив все ще складну ситуацію щодо сказу в Україні: торік було зареєстровано 1466 неблагополучних пунктів щодо цього захворювання.

При цьому він зауважив, що в 2018 році робота з ліквідації сказу на території нашої держави була суттєво покращена. Так, завдяки виділеному фінансуванню в Україні з минулого року започаткована програма з ерадикації сказу в державі.

Ця програма включає в себе імунізацію домашніх тварин проти сказу (собаки, коти) та диких м’ясоїдних тварин. Завдяки цьому Держпродспоживслужба у 2018 році вперше за останній період провела масштабну кампанію з імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, яка охопила майже всю територію України. Було використано понад 6,6 млн доз антирабічної вакцини. Для цих цілей застосовувався авіатранспорт, який оснащений системами GPS і системами реєстрації скидання вакцини.

Та попри це проблема  із захворюванністю на сказ залишається, адже, за словами спеціалістів,  для досягнення позитивного результату, вироблення стійкого імунітету  тварин,  імунізацію диких м’ясоїдних тварин проти сказу  необхідно робити двічі на рік протягом двох-трьох років.

Серед причин поширення сказу фахівці називають велику щільність популяції  окремих видів тварин в мисливських угіддях, а також концентрацію безпритульних тварин в населених пунктах. Мова йде про червону лисицю, вовків, бродячих собак тощо.

Світлина від Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства.

 Наприклад, лише на Кіровоградщині  минулого року в області було зареєстровано 153 випадки захворювання і 11 випадків уже в січні цього року. 

Про це повідомив начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродслужби у Кіровоградській області Юрій Травкін.

Нині на Кіровоградщині йде відстріл лисиць з подальшим дослідженням біологічного матеріалу на наявність антитіл проти вірусу сказу. У лютому цього року випадки сказу були зафіксовані на Вінничині, Закарпатті, Київщині.

Мисливствознавці та єгері  лісових держпідприємств також постійно шукають альтернативні шляхи виходу: щоб зберегти популяцію, тваринам не нашкодити та, водночас, не допустити поширення небезпечних інфекцій.

На Вінничині вирішили долати інфекцію шляхом  вакцинування диких свиней, які знаходяться у напіввільних умовах. Зараз у вольєрі   Журавлівського лісництва площею 45 га нараховується  64 особини дикого кабана.

Світлина від Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства.
фото Вінницьке ОУЛМГ

Про це повідомляє прес-служба Вінницького ОУЛМГ.

А ще існує гостра необхідність у регулюванні чисельності хижих та шкідливих тварин, особливо тих, що є переносниками небезпечних хвороб та наносять шкоду фауні, знищуючи новонароджених зайченят, козенят, каченят та молодняк інших видів. І в умовах збільшення випадків сказу і АЧС —  це просто надважлива необхідність.

Наприклад, в мисливських угіддях ДП «Тульчинське ЛМГ» у 2018 році згідно  дозволів на добування хижих та шкідливих тварин спеціально створені бригади добули 81 лисицю, 79 бродячих собак, 14 бродячих котів, 37 ворон сірих.

Серед 81 добутої тварини, 6 — хворих на сказ, як підтвердила експертиза. Про це розповідає мисливствознавець ДП «Тульчинське ЛМГ» О. Німий.

“Крім того, по наших угіддях спостерігається зависока щільність лисиці. Тому ми продовжуємо роботу з регулювання чисельності хижих та шкідливих тварин й надалі. У 2019 році добуто 21 голову лисиці, 12 – бродячих собак, 3 – ворони сірої”, — розповідає фахівець.

А на Волині диких  вепрів  будуть відстрілювати. Таке рішення прийняла  державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Ківерцівській райдержадміністрації  через підтвердження нового у цьому році випадку загибелі дикого кабана від африканської чуми.

Нагадаємо, минулого тижня  при обході єгер ГО ТМР «Горинь» (Волинська область) виявив тушу дикого кабана у лісосмузі на території мисливських угідь  поблизу села Скреготівка Ківерцівського району. У Львівській регіональній державній лабораторії ветмедицини, після лабораторних досліджень патматеріалу, підтвердили, що причиною загибелі тварини став вірус африканської чуми свиней.

 

 

 

 

Коментарі
Loading...