“Ті ж люди, які, стоячи на трибуні, рвуть на грудях вишиванку – вони ж знищують лісовий фонд Карпат”, – політолог

Прем’єр разом з міністром внутрішніх справ прагнуть взяти під контроль контрабанду деревини -вважають експерти. Це не сприяє скасуванню мораторію на вивезення лісу-кругляку в ЄС. Країна не отримає від європейців 1 млрд. євро, а Президент не отримає підтримки.

Потоки до виборів

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Держаудитслужбі, ДФС, Держгеокадастру і Національній поліції перевірити лісові господарства на предмет незаконної вирубки лісу. Так само голова уряду підтримав законопроект про кримінальну відповідальність за контрабанду лісу-кругляку за кордон.

На наступний день спікер Верховної ради Андрій Парубій повідомив у своєму Facebook, що ще 9 липня він підписав закон, який передбачає кримінальну відповідальність за неузгоджене з владою вивезення лісу-кругляку. Тепер закон повинен бути підписаний Президентом.

Не можна не згадати, що 9 липня Президент Порошенко поставив свій підпис під декларацією саміту Україна-ЄС, з якої випливає, що Главі держави належить забезпечити скасування мораторію на експорт лісу-кругляка. У підписаній Президентом декларації, це криється за формулюванням: «Україна повинна зробити негайні кроки для скасування всіх заходів, несумісних з положеннями Угоди про асоціацію (включно із ЗВТ) та іншими міжнародними торговими зобов’язаннями».

Після гучних заяв прем’єра і спікера, Главі держави буде складно домогтися скасування мораторію. Експерти і раніше констатували загострення по лінії Президент-прем’єр-«Народний фронт» (цю партію представляє спікер Ради Парубій і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков). Відносини загострилися після того, як 20 червня Кабмін затвердив план дій по боротьбі з контрабандою, і відрядив до зон митного контролю поліцейських.

Тоді висловлювали думку, що Гройсман вирішив відкрито вступити з Президентом в боротьбу за контроль фінансових потоків, спираючись на підтримку міністра внутрішніх справ. Блогер Денис Безлюдько писав: «Міністру внутрішніх справ Арсену Авакову дали доступ до контрабандних потоків на митниці. Раніше – це була вотчина УКРІНФОРМ і СБУ (президентських відомств), що було несправедливо по відношенню до «Народного фронту». Адже скоро вибори і гроші потрібні всім ».

Важелі впливу, наявні у МВС, значно посилює закон про криміналізацію контрабанди лісу, прийнятий Радою 3 липня. Якщо його підпише Президент, в Кримінальному кодексі з’явиться нова стаття № 201-1 про незаконний вивіз лісоматеріалів. Передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до п’яти років. Якщо є обтяжуючі обставини, в статті фігурують покарання по 10-12 років тюремного ув’язнення з конфіскацією.

Примітно, що законопроект був поданий в Раду ще в 2016 році як раз для посилення відповідальності в рамках введеного мораторію на вивезення лісу. Але прийняли його зараз, коли Євросоюз наполегливо вимагає скасувати мораторій.

Так, напередодні саміту Україна-ЄС набула чинності рішення Євросоюзу про виділення Україні 1 мільярду євро макрофінансової допомоги в кредит з розстрочкою на 15 років. Умови не розголошуються (ще потрібно буде підписати меморандум). Але попередній транш в 600 млн. євро, Україна не змогла отримати тому, що не скасувала заборону на вивезення лісу до кінця минулого року.

А в квітні міністр фінансів Олександр Данилюк вів в Брюсселі переговори про умови отримання нової програми макрофінансової допомоги і повідомив, що однією з умов буде скасування мораторію на експорт лісу-кругляка.

«Дах» з верхівки

Європейській стороні вигідні поставки лісу з України. Адже середня вартість 1 кубометра необробленої деревини на світовому ринку становить 80 – 90 доларів. Експортна ціна необробленого лісу – кругляка з України – 55 євро. Тоді як середньосвітова ціна обробленої деревини – близько 950 доларів за умовний кубометр.

Обробляти українську деревину європейці воліють на своїх підприємствах в Угорщині, Польщі, Словаччині. Але в квітні 2015 року Верховна Рада прийняла закон, який на 10 років заборонив експорт лісоматеріалів в необробленому вигляді. Мораторій на вивезення деревних порід, крім сосни, почав діяти з 1 листопада 2015 року. Повністю мораторій введено з 1 січня 2017 року.

Незважаючи на заборону, вивіз лісу зростає. Так, в доповіді британської неурядової організації Earthsight вказується, що обсяг нелегального експорту деревної сировини з України в Європу виріс на 75%, і в 2017 році досяг 1 млрд. Євро. За даними британських експертів, майже 60% вирубок порушують обмеження, найчастіше, під надуманим приводом санітарних рубок.

У документі згадується, що в квітні 2016 року у українсько-угорському кордоні конфіскували велику партію лісу – 50 вагонів пиломатеріалів, задекларованих як дрова, що призначалися для угорських і чеських покупців, в тому числі для транснаціональних корпорацій Mondi (найбільший в Європі виробник паперової упаковки ) і Lenzing (один з найбільших в світі виробників віскозного волокна).

З української сторони вивезенням зайняті державні підприємства. «Наші дані говорять про те, що сотні державних компаній беруть участь в систематичному, свідомому порушенні широкого кола правил при заготівлі лісу», – йдеться в доповіді Earthsight.

Читайте також: Earthsight cфальсифікувала розслідування для наклепу на лісгоспи – природозахисник

Керівник аналітичного центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов впевнений – у масової контрабанди українського лісу є надійний «політичний дах». «Контрабанда лісу «кришується» людьми з політичної верхівки. Ті ж люди, які, стоячи на трибуні, рвуть на грудях вишиванку – вони ж знищують лісовий фонд Карпат », – каже політолог.

Він вважає, що закон про введення кримінальної відповідальності за незаконне вивезення лісу – це не більше ніж піар. «Звичайно, можуть для проформи, зловити якихось браконьєрів. Але той, хто жене ліс ешелонами і заробляє на цьому сотні мільйонів доларів, буде цим займатися і далі, заплативши кому слід », – упевнений політолог.

Відзначимо, що лісові масиви займають приблизно 17% території України – 104 млн кв. м (шосте місце в Європі), а запас деревини становить 2,1 млрд куб. м. Близько 40% лісів знаходиться на заході країни.

У лісовій промисловості України, на яку припадає до 3,6% від ВВП країни, в цілому зайняті 500 тис. Чоловік. Експорт деревини щорічно приносить в бюджет держави 1,7 млрд. дол.

За даними Державного агентства лісових ресурсів за 2017 рік, щорічно від незаконної вирубки країна втрачає близько 2,2 млрд грн. або 83,7 млн. дол (хоча Earthsight вказує обсяг в 1 мільярд евро.-авт.).

За експертною думкою, боротьба за контроль над цими потоками посилюється перед виборами. Генпрокурор Юрій Луценко вже заявив, що відповідно до Митного кодексу, поліцейські не мають права втручатися в роботу митниці.

Політичний експерт Валерій Дудко констатував посилення конфронтації між Главою держави, якого представляє генпрокурор з одного боку, і міністром внутрішніх справ, а так же головою уряду – з іншого.

Джерело: Голос ua

Коментарі
Loading...