Травневі пожежі у лісах

Аномальна травнева спека. Ліси страждають від пожеж. Хто відповість?

Україна на початку травня переживає справжній тепловий удар. Температура повітря 2- 6 травня травня перевищувала 30 градусів тепла – це рекорд за останні 84 роки!  Ще 1,5 місяці тому країну вкривав товстий шар снігу, а температура була нижчою за 10 градусів морозу. І от тепер виявляється, що 2-5 травня Україна була найтеплішою країною Європи. Навіть в Марокко та Іспанії в ці дні було 20-25 градусів!

Тож, як до цієї аномалії підготувалася держава? На жаль, ніяк. Здебільшого, уряд лише долає наслідки пожеж, і аж ніяк не попереджає їх появу. Як наслідок, під небезпекою вигоряння зараз перебувають не тільки ліси, але й парки, сади, посіви селян. Вогонь не шкодує ані дорослих, ані дітей, ані тварин. І людство дорого платить за свою недбалість.

Днями у Чернігівщині, поблизу селища Гончарівське, де раніше загорілася лісова підстилка, розпочався масштабна лісова пожежа, як охопила  територію площею в 20 гектарів. Ситуація була настільки критичною, що до боротьби з вогнем залучили пожежну авіацію.

Займання почалося 3 травня, орієнтовно об 11:45, на території Чернігівського військового лісгоспу. З вогнем боролися 8 одиниць техніки та 67 людей, з них від Держслужби надзвичайних справ – 4 одиниці техніки та 17 людей особового складу.

Критичною є ситуація з іще одним небезпечним військовим об’єктом – складом боєприпасів у Балаклії. Тут сталося загоряння на території арсеналу снарядів, які мали планово підривати 3 травня. Про це повідомила Державна служба з надзвичайних ситуацій. Водночас,  в Міноборони виправдовуються, що підривні роботи військові не проводили, а пожежа сталася внаслідок загоряння сухої трави.

4 травня пожежним вдалося локалізувати вогонь на території військового арсеналу, рятувальники евакуювали найближчі до складу будівлі. Також у місті проводилася добровільна евакуація городян.

Варто нагадати, що майже рік тому в Балаклії сталася масштабна пожежа, яка призвела до вибухів на складі боєприпасів. Внаслідок тих подій загинули дві людини, одна була поранена, 345 будинків було пошкоджено. Частина мешканців була евакуйована.

Пожежа загрожувала не тільки городянам, але й місцевим лісам. Річ у тім, що поряд розташовані унікальні Балакліївські ліси, які частково  вже постраждали від подібних пожеж. Якщо держава не подбає про безпеку складів боєприпасів, то цьому лісу загрожує повне знищення. Але, схоже, владі начхати на цю проблему, оскільки  пожежа знову виникла  через рік після трагедії.

Балаклія знаходиться неподалік від зони АТО, місцевий ліс страждає від такого сусідства, а от захистити його, практично, немає кому. Ліси південної Харківщини можуть знищити пожежі та масові посухи.

Але це ще не все. У квітні військова прокуратура звернулася до Івано-Франківського міського суду із клопотанням про доступ до документів ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат” та Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства. Прокурори підозрюють військових у незаконній вирубці на території загально-зоологіч-ного заказника “Чорний ліс”. Річ у тім, що частина території земель лісового фонду, яка перебуває у постійному користуванні Івано-Франківського військового лісопромислового комбінату (правонаступник ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат”) включена до зоологічного заказника місцевого значення “Чорний ліс”. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 суцільні санітарні рубки забороняються у різних видах заповідників, заказниках та національних парках.

“Проте службові особи Прикарпатського військового лісгоспу ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат” у порушення вищевказаних нормативно-правових актів, знаючи, що квартали № 62-64 Прикарпатського військового лісгоспу входять у загально-зоологічний заказник, де передбачена заборона проведення суцільних рубок, умисно, зловживаючи службовим становищем, включили території лісового фонду зазначеного кварталу у відомість чергової лісосіки на суцільну рубку, як експлуатаційні ліси для виготовлення лісорубного квитка.

“На підставі дозвільного документа та протиправних дій службових осіб Прикарпатського військового лісгоспу ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат” здійснюється незаконна рубка та вивезення дерев лісового фонду”, – йдеться у клопотанні військової прокуратури.

 

Варто зазначити, що 1% українських лісів перебуває у власності Міноборони, водночас, 7% лісів взагалі не є чиєюсь власністю чи зоною відповідальності. Події у Балаклії, Чернігівщині та Франківщині свідчать про те, що військові не дуже дбають про своє лісове господарство, не захищають свої ліси, в тому числі від пожеж. Все це призводить до сумних наслідків вже зараз. Що буде із цими лісами в середині літа, коли температура сягне 40 градусів (метеорологи прогнозують спекотне літо) складно уявити.

 

Та що говорити про військових, якщо, навіть, Кабмін досі не подбав про те, щоб профінансувати програми захисту українського лісу, в тому числі, від пожеж.

 

Лише торік кількість лісових пожеж зросла в 11 разів (!), але урядовцям, схоже байдуже до того, скільки вигорить лісу цього року, адже чиновники і цього разу не поворухнулися, щоб підготуватися до пожежонебезпечного сезону.

 

За словами голови Товариства лісівників Україні Юрія Марчука, зараз у зоні особливої небезпеки – ліси у Східній та Південно-Східній Україні, фінансування яких вже 3 (!) роки перебуває без бюджетної підтримки.

 

“В грудні 2017 року прем’єр-міністр сказав, що знайде кошти для південно-східних областей, але сьогодні закінчується кампанія з висадки лісу і вже розпочалися лісові пожежі, але досі ситуація не вирішена”, – зазначив Марчук.

 

Українські ліси від пожеж та катастроф врятує лише масштабна реформа, і хочеться вірити, що в уряду, нарешті, дійдуть до неї руки.

Коментарі
Loading...