Уряд планує завершити “сміттєву реформу” до кінця наступного року

До кінця вересня уряд ухвалить законопроект “Про управління відходами”.  Загалом “сміттєву реформу ” планують завершити до кінця наступного року, повідомив в інтерв’ю “Громадському радіо” депутат Олександр Маріковський, пише Ресурс.

“Цей законопроект є тільки частиною потрібного законодавства сміттєвої реформи. Буде ще альтернатива, тому десь до кінця наступного року має бути все завершено і має працювати по правилах, але розширена відповідальність виробника, ми її закладаємо з 1 січня 2022 року. Тому за деякий час можна буде адаптуватись до нових кроків”, – сказав нардеп.

Основна ідея законопроекту – запровадження ієрархії управління відходами.

Вона передбачає таку послідовність дій: запобігання утворенню відходів, підготовку до повторного використання, рециклінг (переробку),  інші операції з відновлення.

Спалюванню та захороненню підлягають лише ті види відходів, які неможливо переробити.

Саме на такій ієрархії і будується вся європейська політика управління відходами.

Окремо слід приділити увагу і спалюванню відходів та усім вимогам щодо цього процесу. Так, висока температура спалювання  (принаймні 850°C на дві секунди) необхідна задля знищення усіх небезпечних речовин, що зменшить кількість викидів у повітря.

Щодо того, чи варто цей температурний поріг підвищувати – ведуться дискусії, але меншим за 850°C він вже точно не буде.

При цьому важливою стає сама система роздільного збору та сортування твердих побутових відходів.

Варто зазначити, що “розширена відповідальність виробника (РВВ)” – одна з головних новацій законопроекту.

Це поняття абсолютно нове як для українського законодавства, так і для простого громадянина.

Якщо взяти, наприклад, упаковку молока, то згідно з РВВ, виробник несе відповідальність не лише за якість молока, а й за усі дії після використання продукту.

Цей законопроект може вирішити ще дві надважливі проблеми – це існування тіньового ринку вторсировини та фінансові махінації на різних рівнях.

Так, наприклад, відходи, які наразі централізовано збираються у кожного з нас з-під будинку, гідним чином не обліковуються.

Це в свою чергу дає можливість суттєво завищувати обсяги перевезення та розміщення відходів на полігонах і звалищах та, відповідно, вимагати більшого фінансування з бюджетів місцевих громад.

Система обліку відходів та необхідність отримання дозволів на операції з ними унеможливить ці правопорушення.

Так, компанії, які щороку продукують не менш як 50 тонн відходів або ж небезпечні відходи, незалежно від їх обсягу, подають декларації, в яких зазначається якому саме суб’єкту господарювання передано відходи на оброблення.

Надалі такий суб’єкт звітує про вид та об’єм відходів, які було оброблено.

Закон дозволить створити інформаційну систему управління відходами, яка діджиталізує більшість процесів, зменшить витрати на працю людей і забезпечить адекватний контроль за обігом відходів.

Таким чином, буде встановлено чіткі правила гри у сфері управління відходами – усі утворювачі відходів та суб’єкти господарювання, які займаються їх збиранням, сортуванням, перевезенням та обробленням, зобов’язані бути зареєстрованими у інформаційній системі управління відходами та надавати інформацію, яку контролюватиме профільне міністерство.

Окрім того, законопроект передбачає створення відкритих для громадськості реєстрів, що забезпечить громадський контроль за цією сферою та полегшить пошук компанії, якій можна віддати відходи на оброблення.

 

Коментарі
Loading...