В Африці масово гинуть тисячолітні баобаби

Міжнародна група вчених виявила масову загибель найстаріших та найбільших баобабів за останні 12 років.

Вони припускають, що вимирання могло бути викликане змінами клімату, однак прямих свідчень цього немає. Ці дерева можуть досягати величезних розмірів, а тривалість життя деяких з них може сягати сотень, якщо не тисяч років.

Дослідники з ПАР, Румунії та США кажуть, що втрата цих рослин є “подією безпрецедентної величини”, повідомляє ВВС.  При чому, за їхніми даними, причиною загибелі дерев не була епідемія.

“Мертві або помираючі дерева виявили у Зімбабве, Намібії, Південно-Африканській Республіці, Ботсвані та Замбії. Їхній вік коливався від 1 тис. до понад 2,5 тис. років”, – ідеться у повідомленні.

Тисячолітній баобаб
фото BBC

Зазначається, що науковці з 2005 року вивчали дерева у південній частині Африки й використовували метод радіовуглецевого аналізу, щоб встановити їхній вік та структуру. Несподівано з’ясувалося, що вісім із 13 тамтешніх найстаріших дерев – та п’ять із шести найбільших баобабів – або повністю померли, або ж їхні найдревніші частини повністю зруйнувалися й відмерли.

Читайте: Пластиковий зашморг для природи

Баобаби мають одразу кілька стовбурів, часто – різного віку, у яких зберігають воду, що дозволяє їм переживати посухи. Проте, вчені з’ясували, що у частині випадків всі стовбури загинули раптово. Свої дослідження вони опублікували у журналі Nature Plants.

“Ми підозрюємо, що смерть колосальних баобабів можна принаймні частково пов’язати з суттєвими змінами кліматичних умов, які особливо помітні у Південній Африці… Ми припускаємо, що це пов’язане з підвищенням температури та посухами”, – пояснив керівник групи вчених доктор Адріан Патрут із Клузького університету в Румунії.

Він додав, що підтвердити чи спростувати цю гіпотезу мають подальші дослідження.

Коментарі
Loading...