В чеських лісах бельгійські вівчарки полюють на короїда

У боротьбу з жуком-короїдом в Чехії тепер вступають несподівані помічники – бельгійські вівчарки з надзвичайно сильно розвиненим нюхом, розповідає Ресурс з посиланям на Радіо Прага. Шкідливі жуки сімейства короїдів  – одна з головних небезпек для чеських хвойних порід,  вони спустошують великі лісові території.

Саме завдяки цій унікальній здатності вівчарки прославилися в якості фахівців з виявлення контрабанди наркотиків і грошей. Більш того, собаки витривалі і швидкі, що під час роботи в лісі теж  є дуже цінним. Перше польове випробування собак в боротьбі з короїдом, яке пройшло в Центрально-Чеському краї недалеко міста Костелець-над-Чорними-Леси, показало, що чотирилапі здатні визначити наявність жука на відстані 100 метрів.

кинолог Николь Вошврдова (справа), фото: Роман Модлингер, Twitter
кінолог Ніколь Вошврдова фото Романа Мондлингера

«Собака повинна бути в шлеї, щоб вона розуміла, що ми йдемо бігати, теж саме стосується і пристрою GPS. Якщо ми знаходимо заражене дерево, я позначаю на карті його координати. Ці дані ми передаємо працівникам лісового господарства, щоб вони могли перевірити його на наявність короїда і зрубати», – пояснює кінолог Ніколь Вошврдова, як проходять чергові прогулянки з бельгійською вівчаркою Бібі – першим собакою цієї породи в Чехії, яка вже півроку вчиться розпізнавати феромони шкідливого жука .

Чеські кінологи набираються досвіду у шведських колег. Разом з Ніколь Вошврдовой тому в ліс відправляється також Аннетте Іохансон з організації SnifferDogs разом зі своїми собаками.

«Навчити собаку виявляти короїда займає близько одного року. Вона вчиться розпізнавати спеціальні феромони, за допомогою яких короїди в лісі обмінюються інформацією. Звичайно, таке тренування не обходиться без смачної винагороди – в даному випадку шведського сиру з присмаком лося, собаки його просто обожнюють», – пояснює свою тактику шведський кінолог.

Роман Модлингер, фото: Лесной факультет пражского Сельскохозяйственного университета
Роман Модлингер фото Лісового факультету Празького сільськогосподарського ун-ту

Роман Модлінгер з лісового факультету Празького Сільськогосподарського університету – глава проекту – результатами польових досліджень більш ніж задоволений. Використання собак на практиці показало в даному випадку їх явну перевагу перед людьми.

«Собаки зуміли відшукати понад шістдесят відсотків дерев, заражених короїдом. Причому лісники, які пройшли спеціальний курс з виявлення жука, були успішні лише в сорока відсотках випадків. Собаки показали кращий результат, також з огляду на часовий чинник. Перевірка зазначеної території зайняла у чотириногих фахівців лише половину часу, необхідного на виконання аналогічного завдання людьми», – розповів Модлінгер.

Саме тому Сільськогосподарський університет прийняв рішення продовжити пілотний проект. Поряд з бельгійською вівчаркою Бібі – а ця порода найбільш підходить для даного виду робіт – почнуть чеські лісу вартувати і інші «чотирилапі сторожі».

Серед інших заходів, що здійснюються для боротьби з жуком-короїдом, найбільш ефективними є встановлення феромоновими пасток, а також ошкурювання стовбурів і своєчасне прибирання з лісу хворих дерев, що, однак, суперечить «політиці догляду» за територіями, що мають статус заповідника.

Настільки потужному поширенню жука-короїда в Чехії  останні роки сприяє велика кількість переважно ялинових лісів, а також спекотна і суха погода.

Коментарі
Loading...