В українського бджільництва – нова небезпека

Що загрожує бджільництву в Україні? Окрім внутрішніх чинників, таких як: отруєння пестицидами під час запилення сільгоспугідь та різних карантинних захворювань, таких як: вароатоз, американський гнилець, акарапідоз, які занесені Міжнародним епізоотичним бюро до списку “В” як такі, що несуть руйнівну силу пасікам, додалась зовнішня проблема, яка має всі шанси стати внутрішньою – малий вуликовий жук, пише “Сильна пасіка“.

Американські бджолярі, на чиїх пасіках цей шкідник набуває значного поширення, б’ють на сполох, вуликовий жук завдає великих збитків пасікам. Це змушує їх вживати додаткових заходів по боротьбі з ним, чим відволікає значні ресурси.

Можливо нам в Україні ще рано переживати, випадків його присутності не зафіксовано, але все ж необхідно дотримуватися елементарних “правил гігієни”. Що пасічники зможуть зробити в такому випадку? Головне – не купувати маток, пакетів з пасік, які вже вражені цим жуком. Інформувати про виявлену загрозу знайомих пасічників, об’єднання пасічників та відповідні ограни.

http://doctor-bee.at.ua
http://doctor-bee.at.ua

Як уже повідомлялося, в останні роки велику заклопотаність бджолярів світу викликає поширення серйозного шкідника медоносної бджоли – малого вуликового жука південноафриканського походження Aethina tumida .

Раніше був відомий тільки в тропічній Африці. Однак, останнім часом завезений в США (де вперше виявлений в 1996), Канаду (2002), Австралію (з 2002), Європу (2003). В Австралії виявлений у бджіл в штатах Новий Південний Уельс і Квінсленд. У Канаді виявлений у бджіл в провінціях: Манітоба (2002 і 2006), Альберта (2006), Квебек (2008, 2009), Онтаріо (2010). Імовірно, поєднання імпорту бджолиних маток з інших країн, а також бджолиних вуликів викликало настільки широке поширення. В нас фактів виявлення цього жука не зафіксовано тому зараз найголовніше не допустити проникнення малого вуликового жука на територію нашої країни і встановити суворий карантинний контроль за отриманим матеріалом з неблагополучних місць.

Личинки жука (біло-кремового кольору), що мають 3 пари помітних ніг, проробляють тунелі в сотах, порушують печатку меду, забруднюють його фекаліями, в результаті чого мед розріджується, змінює колір, спінюється, випливає з стільників на дно вулика і має характерний запах гнилих апельсинів. Печатку меду розкривають і дорослі жуки, які здатні також поїдати яйця, дорослих бджіл, пергу, мед. Личинки шкідника знищують розплід, стільники з пергою. На противагу восковїй молі вони знищують також свіжовідбудовані або ще не відбудовані стільники.

doctor-bee.at.ua

Сім’ї бджіл без надання допомоги гинуть протягом місяця або різко слабшають, злітають. Личинки жука розміром 10-11 мм на 17-й день свого розвитку мігрують з вулика і заляльковуються в грунті. Дорослих жуків виявляють при ретельному огляді гнізд бджіл, деяких жуків, які загинули знаходять на дні вулика. При наявності личинок шкідника замітне відкривання печатки меду, його витікання з вулика або на підлогу сотосховища де зберігають рамки. Особливо уважним треба бути при появі в вулику або сотосховищі характерного запаху гнилих апельсинів.

Читайте: Пасічники: Отруєння бджіл призвело до національної катастрофи

Для профілактики і боротьби з жуком необхідно утримувати сильні сім’ї, підтримувати санітарний стан вуликів і приміщень для зберігання стільників. Порожні стільники обробляють парадихлорбензол, сім’ї бджіл – препаратом Check mitet (фірма «Байєр»), грунт навколо вулика на відстані 4 м. обприскують 0,05% -ним розчином перметрина. Проводяться спроби використання патогенних нематод для знищення лялечок і дорослих жуків в грунті. Певний ефект щодо попередження проникнення дорослих жуків у вулик дає скорочення льоткового отвору.

Коментарі
Loading...