“Волиньприродресурс” починає розвідку бурштину. Перспективи туманні

Комунальне підприємство (КП) Волинської облради “Волиньприродресурс” заявило, що починає роботи з геологорозвідки запасів бурштину у Волинській області.

Як повідомляє у відкритому листі до Волинської обласної ради заступник директора КП Анатолій Капустюк, комунальне підприємство зобов’язане проводити випереджувальне геологічне довивчення, детальну геолого-економічну оцінку запасів та ресурсів бурштину в межах спецдозволів на користування надрами. Підготовчі роботи з геологорозвідки починаються на ділянці площею 8,1561 га в с. Галузія у Маневицькому районі на підставі рішень Прилісненської сільської ради та відповідних угод з цим органом місцевого самоврядування.

За словами Капустяка, розвідувальні роботи проводять для визначення промислового значення ділянок надр, щоб підготувати родовища корисних копалин до промислового освоєння. Він наголошує, що роботи ведуться в рамках спецдозволів на користування надрами, які затверджені Держгеонадрами України.

“Будь-які дії державних органів, їхніх посадових осіб, направлені на зрив чи зупинку виконання програми робіт, будуть містити в собі ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365 КК України: “перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб”, – наголошується у листі.

Також зазначається, що збитки, завдані КП «Волиньприродресурс» Волинської обласної ради від протиправних дій посадових осіб, що призвели до зупинки робіт, а також недоотримання прибутку, зрив наповнення бюджету обласної ради та територіальних громад, де заплановано розпочати роботи, будуть стягуватися в судовому порядку з цих органів та винних осіб.

«Я стояв, стою і буду стояти на тому, що ми повинні жити згідно Конституції. А Конституція гласить: всі надра землі належать народу. Сьогодні мені надіслали з Держгеонадра спецдозволи на видобуток бурштину і торфу на 20 років: на 51 тисячі гектарів земель покладів бурштину, 9 тисячах гектарів торфу і на 3,1 тисячі гектарів родовищ міді. Ми отримали ресурс, і якщо не чинитимуть перешкод, на рахунку обласного бюджету буде не менше 500 мільйонів, які підуть на потреби громади. А я сподіваюсь, що Волинь отримає до мільярда гривень», –  заявив в лютому 2017 року  голова облради Ігор Палиця.

Втім, не зважаючи на те, що КП “Волиньприродресурс” таки отримав спецдозволи на видобуток бурштину, підприємство навряд чи зможе потіснити з регіону нелегальних копачів бурштину.

«Якщо ви думаєте, що із роботою комунального підприємства його перестануть незаконно «мити», то я з цим не погоджуюсь. На початку 2000-х один з моїх хороших знайомих працював у компанії, яка займалася видобуванням золота… Так от, коли він прийшов в складі нового керівництва, видобуток золота, умовно кажучи, зріс з п’ятдесяти  до понад сто на рік. Цифри свідомо називаю умовні, бо це стратегічний об’єкт. Крадуть не тільки бурштин, а й золото. Крадуть все, що можна. Так люди створені. Або існує система, яка це унеможливлює, або її немає. Тому говорити, що, як тільки зайде підприємство, то незаконний видобуток бурштину припиниться, – гарантій немає», – зауважив голова Волинської ОДА Олександр Савченко.

Наразі комунальне підприємство не має ані досвіду подібних робіт, ані нормативної бази для видобутку бурштину. Ліцензії на видобуток мають тільки два державні підприємства, комунальне підприємство отримує дозволи вперше, тож цілком можливо, що до нього будуть претензії з боку правоохоронних органів.

Плани голови облради щодо надходження 0,5-1 млрд грн щорічно від роботи “Волиньприродресурс” є достатньо сумнівними. Як і  джерела «інвестицій» у роботу КП “Волиньприродресурс”. До того ж невідомо, хто профінансував купівлю ліцензії, здійснив фінансування підготовчих робіт та сплату податків. Багато хто в області ставить питання, чи не є це відмиванням брудних грошей?

Голова підприємства Василь Столяр вже повідомив, що «Волиньприродоресурс» сплатило податки у сумі 8 мільйонів гривень, однак джерел не повідомив, заявивши, що вони сплачені коштом інвесторів.

«Деякі політичні партії кричать, що то з офшорів. Слава Богу, що з офшорів. Хай повертаються кошти у підприємство. Мені без різниці, звідки будуть «заходити» кошти. У нас мав бути закордонний інвестор з Польщі, але губернатор не підписав договір, аби вони інвестували кошти», –  каже Василь Столяр.

Голова КП "Волиньприродресурс» Василь Столяр

На думку експертів, для того, щоб забезпечити цивілізований видобуток бурштину в Україні, треба дочекатися прийняття відповідного закону, проект якого уже є. Розпочавши видобуток перед ухваленням цього закону, КП “Волиньприродресурс” може зіштовхнутися з купою адміністративних перепонів, оскільки працюватиме в умовах недопрацьованої законодавчо-нормативної бази. Тож, ймовірно, що врешті-решт “Волиньприродресурс” отримає не мільярдний прибуток, а збитки, які ляжуть на плечі області.

 

Нагадаємо, комунальне підприємство «Волиньприродресурс», створене Волинською облрадою в 2016 році для надання дозволів на видобуток корисних копалин в області, в тому числі і бурштину. 25% від прибутку підприємства йде в бюджет сільської ради, на території якої здійснюється видобуток, 25% в бюджет району, а 50% – в бюджет області.

На початку 2017 року КП «Волиньприродресурс» вже отримало ліцензії на розробку родовищ цих корисних копалин. В березні 2017 року Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем посадовцями Держгеології щодо надання ліцензій на видобуток бурштину КП “Волиньприродресурс”.Сумарна площа чотирьох родовищ становить майже 46 тисяч га. Проте позов на повернення родовищ у власність держави був надісланий на місяць пізніше встановленого законом терміну. Через це держава втратила можливість повернути права на розробку чотирьох бурштинових родовищ у Волинській області.

Кінцевий термін, коли ГПУ мала подати звернення до суду, сплив у вересні 2017 року.

На думку редакції інтернет-видання «Економічна правда», Генеральна прокуратура спеціально не вклалася у визначений законом 6-місячний термін звернення до суду, щоб Україна надалі не змогла повернути ці бурштинові родовища. Кримінальну справу про надання “Волиньприродресурс” незаконних дозволів ГПУ закрила 6 жовтня 2017 року.

На сьогодні в Україні лише дев’ять компаній легально працюють на бурштиновому ринку. В їхньому розпорядженні є 18 спеціальних дозволів на геологічне вивчення (ГВ) з подальшою експериментально-промисловою розробкою (ЕПР) та видобуток. Перші п’ять з’явилися на ринку нещодавно, а чотири інших  – працюють вже давно.

Однак лише 8 спецдозволів видані на видобування бурштину. Решта 9  мають підприємства для геологічного вивчення з дослідно-промисловою розробкою та лише 1 спецдозвіл є на геологічне вивчення.

Коментарі
Loading...