Вовки наступають: нормальна щільність вовка по Україні має бути 500-600 особин, а зараз його 2 500, – біолог

Збільшення популяції вовка нині спостерігається на Поліссі і в Криму, це може негативно вплинути на чисельність інших тварин. Про цю проблему розповів кандидат біологічних наук Віталій Смаголь Громадському радіо.

Нормальна щільність вовка по Україні має бути 500-600 особин, а зараз його 2 500. Крім того, це цифри на кінець періоду полювання, зазначив науковець.

«Вовка в Криму не було з 1961 року, хоча взагалі – з 1916 (один вовк забрів у 1961). З’являтися на півострові він почав лише на початку 2000-х. Справа в тому, що зона степового Криму без осередків питної води є дуже потужним ізоляційним бар’єром, що не дає виходити кримській фауні з півострова й навпаки. До Криму вовки прийшли кригою з РФ, коли промерзла Керченська протока. І зараз, за інформацією респондентів, вовків в Криму не менше 250-300 особин. Повірте, вони спричиняють значну шкоду», — говорить Віталій Смаголь.

У Криму та загалом в Україні немає фахівців, які могли б регулювати чисельність вовка, зазначив він: «Контролювати чисельність цієї тварини – посадові обов’язки єгерської служби. Можливо, в період полювання цим займаються пересічні мисливці. Але завжди чисельність вовка контролювали спеціалізовані мисливці, так звані вовчатники. Цих людей в Україні залишилося обмаль – можливо, двоє-троє чоловік».

Вихід тварини до населених пунктів — одна з небезпек, пов’язана зі збільшенням чисельності.

«Для вовка в поліській зоні основною трофічною базою є поросята. Наразі є цілі райони на Поліссі, де немає поросят, свиней, у вовка з’явилася проблема – йому немає чого їсти, а чисельність велика. Тому вовк починає виходити до населених пунктів. Ще одна небезпека — загалом дикі собачі є природним резервуаром сказу. Якби я побачив вовка в населеному пункті, в першу чергу подумав би, що він може бути скаженим. Якраз це становило б для мене небезпеку.

Зустріти вовка в лісі… Повірте, за всю свою дуже велику мисливську практику я бачив вовка раз і здалеку. Україна – занадто урбанізована територія для того, щоб казати, що якісь тварини не бояться людину, – бояться всі. Я впевнений, що і вовк, і дикий кабан до останнього уникатимуть зустрічі з людиною».

Збільшення чисельності вовка також може негативно вплинути на чисельність популяцій інших тварин, зазначив він.

«Вовк за рік з’їдає тонну м’яса — це два великі лосі, три великі олені, близько 20 козуль. Це дуже багато. Бідність наших мисливських угідь на копитну дичину пов’язана з різними причинами, куди можна віднести й браконьєрство, деградацію середовища існування, але вовк у цьому контексті відіграє не останню роль».

Коментарі
Loading...