Про це написав голова Одеської ОДА Максим Куций, на своїй сторінці у Facebook.
Він повідомив, “що Одеська область перебуває на грані гибелі півмільйона гектарів озимих через посуху, а це більше 50% від усіх посівів в регіоні”.
“Фермери кажуть, такої посухи на Одещині не було з часів голодного 1947 року. Окрім викликів, пов’язаних з епідемією коронавірусу, Одеська область перебуває на грані ще однієї критичної та дуже небезпечної ситуації — гибелі півмільйона гектарів озимих через посуху. Це більше 50% від усіх посівів в регіоні.
Агропідприємствам Бесарабії загрожує банкрутство, а бюджету — значна недостача коштів.
Якщо минулоріч ми зібрали 3,7 млн тонн урожаю, то цьогоріч, за прогнозами, зможемо вийти лише на 1,2 млн тонн.
Сьогодні мав зустріч із фермерами Болградського району — оцінювали масштаби завданих збитків та обговорювали всі можливі загрози, адже домогосподарства вже другий рік потерпають від засухи та можуть втратити до 2 млрд грн.
Завдання № 1, яке перед нами стоїть, — не допустити банкрутства низки агропідприємств, скоординувати зусилля з фермерами та гарантувати продовольчу безпеку нашому регіону.
Ситуація з АПК настільки критична, що ми вже направили декілька звернень та розраховуємо на допомогу Кабміну.
Крім того, ОДА звернулася до банківських установ, аби ті відстрочили погашення кредитів або надали пільгові умови для сільгоспвиробників, які постраждали від посухи. Збираємо пропозиції для технічного вирішення проблеми.
Здолати катастрофічні наслідки посухи буде складно, але можливо у співпраці фермерів, науковців та держави”, цитує Ресурс.

Аграрії б’ють на сполох ще з зими. У наших краях волога в ґрунті накопичується в основному в осінній, зимовий і весняний періоди, а вже в кінці травня зазвичай в останні роки починається посушлива погода. Але рідкісні дощі восени і відсутність метеорологічної зими, зі снігом і морозами (а це було вперше за 120 років метеоспостережень), зробили свою справу: вологи в метровому шарі до початку травня практично не було.
Лише після останніх дощів, в окремих регіонах з’явилась надія на порятунок частини врожаю, пише Главком.
Проте, дощі стали порятунком не для всіх регіонів . В багатьох областях із дощами пройшов град, заморозки і, навіть, сніг.
За даними супутникового моніторингу EOS Crop Monitoring найбільше пошкоджені озимі в Одеській області – там стан посівів погіршився майже на кожному п’ятому гектарі.
“В інших південних областях – Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, АР Крим – погіршення стану культур виявлено на загальній площі близько 100 тис. га”.
Нещодавно через втрату врожаю фермер у Кілійському районі у відчаї вкоротив собі віку.
Аналітик Української кліматичної мережі Інна Плюта каже, Одещина посупово перетворюється на пустелю.

Всеукраїнської асоціації пекарів та Асоціації “Борошномелів України” зверталася до президента та уряду з проханням обмежити експорт пшениці та “убезпечити споживачів від різкого підвищення цін на хліб і хлібобулочні вироби”.
Та попри все, хліб дорожчає…
6 травня секретар РНБО України Сергій Данілов звернувся до уряду із вимогою забезпечити додаткове накопичення продовольства у системі державного матеріального резерву.
Сьогодні, 13 травня під час урядового засідання, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив про наявність шестимісячного запасу в Україні пшениці й відсутність необхідності обмеження експорту цієї культури.
Незважаючи на невтішні прогнози аграріїв, він заявив, що новий урожай зернових в Україні буде практично на рівні минулого року. “Пішли дощі, очікуємо поліпшення прогнозу врожаю”, – сказав він.
Нині більшість країн “виживає” в умовах пандемії завдяки накопиченим продовольчим запасам, але експерти ФАО, продовольчої та сільськогосподарської організації ООН прогнозували, що через пандемію коронавірусу вже у квітні-травні можуть початися проблеми з поставками продуктів харчування в магазини.
У зв’язку з цим деякі країни вже припинили або обмежили експорт сільськогосподарських культур: В’єтнам – рису, Росія – зерна, Казахстан – борошна, цукру, олії тощо.