Вибухи на військових складах: страждають як люди, так і ліси

Ледь не щороку на військових полігонах стаються вибухи на складах боєприпасів, які призводять до людських та матеріальних жертв. Від цього страждають не лише люди, але й ліси, які здебільшого розташовані по сусідству із військовими полігонами.

Злочин без кари

Торік в Калинівці загорівся арсенал боєприпасів, внаслідок вибухів яких держава втратила мільярди гривень. Ніхто із військових не був покараний, а головний
звинувачений – майор Бондарець відбувся штрафом у 2,4 тис грн. (!) І от через рік  – трагедія повторюється.

Через рік трагедія повторилася. В ніч з 8 по 9 жовтня на одному із найбільших військових складів поблизу міста Ічня у Чернігівській області відбулися потужні вибухи. Полум’я охопило склади 6-го арсеналу. Тут зберігалося близько 88 000 тонн боєприпасів.

ck.ukraines.news

На щастя, людських страт вдалося уникнути. Але за допомогою до медиків звернулося 63 жителів. Більшість із постраждалих скаржаться переважно на погане самопочуття через задимленість внаслідок пожежі.

Ціна питання

Матеріальні втрати чималі. За даними ЗМІ, сильно постраждав місцевий молокозавод, який вважається одним із найбільших в країні, а також є відомим українцям виробником згущеного молока. Водночас, пошкоджено залізничний вокзал, елеватор, житлові будинки в Ічні та інших населених пунктах.
За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, на подолання наслідків аварії на полігоні буде направлено 100 млн грн.

Чималих фінансових затрат коштувала евакуація місцевого населення. У зону відселення потрапляють близько 20 тисяч осіб, з них 10 тис. вже евакуйовані. Територія в радіусі 30 км від місця вибухів стала закритою для автомобільного, залізничного та авіаційного транспорту.
9 жовтня уряд розпочав надзвичайні заходи із подолання катастрофи. До місця надзвичайної події був направлений 21 піротехнічний розрахунок ДСНС України (39 одиниці техніки та 107 осіб). В прилеглих областях приведені в готовність 23 пожежні розрахунки (23 одиниці техніки та 109 чоловік). Сформований зведений загін (27 одиниць техніки та 115 чоловік),підготовлені 7 пожежних поїздів ВАТ “Укрзалізниця”.

rbc.ua

На 6-й арсенал Міноборони прибув пожежний танк, який ліквідовує пожежу.

10 жовтня пожежу вдалося локалізувати, але загроза повтору вибухів залишається.

Ліси у зоні ризику

Військовий арсенал знаходиться в самій гущі лісів, тому не дивно, що лісівники країни намагаються допомогти колегам із подоланням наслідків катастрофи.

Товариство лісівників України звернулося із пропозицією надати допомогу працівникам лісового господарства, мешканцям сіл, які постраждали через вибухи на Ічнянському військовому складі з боєприпасами.

«Враховуючи наближення зимового періоду, в першу чергу необхідна допомога продуктами харчування довготривалого зберігання, одягом, та, за необхідності, пиломатеріалами.
Просимо визначити відповідальних працівників, які будуть здійснювати розподіл допомоги постраждалим і визначити працівників, які будуть організовувати збір та відправлення допомоги на Чернігівщину», – йдеться у зверненні Товариства до своїх обласних осередків.

Епіцентр вибухів знаходився поряд із Ічнянським національним природним парком, який підпорядковуються Міністерству екології та природних ресурсів.

До складу парку входять 8 об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗВ), які мають унікальне різноманіття флори та фауни. Рослинний покрив на 60% складають лісові комплекси, за складом порід переважають дубово-соснові, дубові та грабово-дубові ліси. На території парку існує  біологічний феномен співдомінування дуба, граба, клена та липи. Така комбінація порід в інших регіонах України не трапляється. Рідкісним угрупуванням є дубово-грабовий ліс барвінковий. Важливе наукове значення мають види рослин парку, які занесені до Червоної книги, тут ростуть також унікальні види лікарських рослин.

IGotoWorld

Попри те, що парк має заповідний статус і повинен охоронятися державою, рівень охорони тут надзвичайно низький. У заповідній зоні місцеві жителі збирають ягоди та гриби, межі заповідної зони не позначені, дороги, що ведуть до парку не перегороджені шлагбаумами.

Попри те, що національний парк знаходиться майже в епіцентрі вибухів, про стан ушкоджень зараз нічого невідомо. На телефонні дзвінки в Ічнівському нацпарку ніхто не відповідає, мовчить е-мейл та сторінка у Фейсбук. Тож про загрозу флорі та фауни можна лише здогадуватися.

Національні парки нікому не потрібні?

Із національними природними парками зараз відбувається повний хаос. З 40-ка установ природно-заповідного фонду, 19 — підпорядковані Міністерству екології, решта — органам виконавчої влади, вищим навчальним закладам, державним науковим організаціям.

Фінансування цих об’єктів відбувається за остаточним принципом, тож не дивно що природні парки отримують крихти і не здатні себе захистити. Головним ворогом нацпарків є браконьєри, які відчувають тут себе справжніми господарями. Завдають шкоди і місцеві жителі, які рубають дерева на дрова, розводять багаття, що призводить до пожеж.

Не зважаючи на заповідний статус, територію нацпарків полюбляють використовувати військові для навчань, що загрожує екологічному стану територій. Приміром, працівники Чорноморського біосферного заповідника скаржаться, що військові провели на їхній території бойові навчання і завдали збитків на 12 мільйонів гривень.

Ще з радянських часів територію Олешківських пісків використовували для випробовування авіабомб, тому досі значна частина площі нацпарку замінована боєприпасами, які не розірвалися. Та й зараз статус нацпарку не заважає військовим проводити поряд військові навчання.

Mynizhyn.com

Наразі діалог між військовими та Міністерством екології ні до чого путнього не призвів. Єдиним виходом неконтрольованої ситуації є створення єдиного незалежного органу управління, який би об’єднав всі національні парки та заповідники, став відповідальним за  їхню безпеку та  постійне фінансування.

Тож уряду, замість того, щоб піаритися на подоланні Ічнівської катастрофи, було б краще вирішувати проблему зберігання боєприпасів, а також забезпечити безпеку національних парків та заповідників, які зараз кинуті напризволяще.

Коментарі
Loading...