Як вибори врятували українські ліси

Закон про держбюджет на 2019 рік, прийнятий Верховною Радою минулого тижня, передбачає ряд змін в роботі лісової галузі. На подив – всі вони позитивні. Додаткове фінансування дозволить вижити низькопродуктивним лісам Півдня та Сходу України, пише “Агроінсайдер“.

Що змінилося

Вперше за три роки в держбюджеті збільшено фінансування для ведення лісового і мисливського господарства – ці гроші дозволять нарешті забезпечити фінансовим ресурсом лісгоспи з низькою природною продуктивністю, в першу чергу на Півдні та Сході країни. Так, видатки спеціального фонду держбюджету за програмою 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» збільшено на 288 млн грн, до 365 млн грн. Як заявив на умовах анонімності представник одного з лісгоспів, в галузі пов’язують цю щедрість з прийдешніми в 2019 році виборами. «Це передвиборний «реверанс». Але ми звичайно все одно раді», – сказав він.

Також знято проблемне питання оподаткування галузі в частині податку на лісові землі. Згідно з внесеними змінами до Податкового та Бюджетного кодексу ставка податку на них встановлена ​​мінімальна – не більше 0,1% від їх нормативної грошової оцінки (раніше допускалося до 5%). При цьому податок віднесли до категорії необов’язкових платежів – місцева влада може встановлювати або не встановлювати його на свій розсуд.

Євген Кузьменко, координатор Комітету деревообробної та меблевої галузі ЄБА, вважає, що збільшення бюджетних відрахувань – це позитивний крок, здатний поліпшити ситуацію в галузі. За його словами, в останні роки відчувалися великі проблеми з фінансуванням, які більше за інших відчули лісові господарства півдня і сходу України. «Лісистість даних територій є мізерною, ліси виконують функцію попередження пилових бур, ерозії і опустелювання, а ведення лісового господарства є нерентабельним і потребує постійної державної підтримки. При цьому відповідні кошти в бюджетах останніх трьох років не були передбачені», – говорить Кузьменко.

Звідки гроші

Оскільки окремого спецфонду для галузі поки не створено, лісники розраховують отримати додаткове фінансування при черговому перегляді держбюджету в 2019 році. Як і не втрачають надію на спецфонд, передбачений президентським указом №381/2017.

При цьому з 2019 року ставка рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів підвищена на 50%. «Ми пішли на варіант збільшення в півтора рази рентної плати за лісові ресурси і розраховували, що ці гроші нам віддадуть для фінансування лісгоспів півдня і сходу України. Але нам віддали тільки 26%. Цих 288 млн грн впритул вистачить на зарплату лісової охорони півдня і сходу країни, але на розвиток галузі її вистачати не буде», – констатує Юрій Марчук, завкафедрою дендрології та лісової селекції НУБіП, голова Товариства лісівників України.

фото Ресурс

Разом з тим, збільшення ренти так чи інакше позначиться на деревопереробниках. «Добре чи погано, що рентну плату збільшили на 50%? Для переробників деревини – це більше негатив», – зазначає Кузьменко, пояснюючи, що підвищена рентна плата стане частиною собівартості необробленої деревини, яку продають лісгоспи, і це ляже на плечі переробників при закупівлі сировини.

На його думку, прийнятий варіант змін до податкового законодавства в частині лісової галузі став компромісним варіантом, але його недостатньо для фінансового забезпечення всіх проблем, що накопичилися. «З негативів можна відзначити відсутність фінансування на проведення інвентаризації лісів, про необхідність якої весь давно заявляють», – сказав Кузьменко.

«В цілому, якщо порівняти цей бюджет і бюджет 2018 року, то є великий плюс, але цей плюс забезпечується за рахунок ресурсів підприємств і додаткового навантаження на них у вигляді податку», – каже Юрій Марчук і уточнює, що загальна сума сплати податків по лісовій галузі в наступному році орієнтовно складе понад 5 млрд грн.

За його розрахунками, лісовій галузі України потрібні 410 млн грн, щоб закрити витрати лісгоспів у восьми областях хоча б на зарплату. «У цих областях нам ще доведеться повоювати з місцевою владою, щоб отримати «нуль» із земельних податків. Але я розраховую, що додаткове фінансування дасть можливість утримати кадри лісової галузі, вийшовши на режим стабільності замість формату роботи на півставки і відрахувань з одноденного заробітку лісників північних областей», – резюмував Марчук.

Коментарі
Loading...